Projektowanie ogrodu - od czego zacząć?
Przygotowanie projektu ogrodu można zlecić architektom krajobrazu albo zrobić to samodzielnie. Od czego zacząć projektowanie ogrodu?
Dobrze zaprojektowany ogród to satysfakcja i spełnienie pragnień niejednego miłośnika ogrodu. Jeśli na naszej działce nie stoi jeszcze dom, warto zastanowić się, gdzie postawić budynek, aby ogród wokół niego miał jak najkorzystniejsze proporcje. Postarajmy się uniknąć sytuacji, że z boku lub boków domu pozostaną wąskie paski terenu, które trudno będzie zagospodarować. Pomyślmy też o takim umiejscowieniu tarasu przy domu, aby można było z niego podziwiać jak największy obszar zielonego otoczenia.
19.03.2013 16:10
Jeśli dom na działce już stoi, zadanie projektowe może być nieco trudniejsze, ale praktycznie na każdym terenie można zaprojektować i urządzić ciekawy i funkcjonalny ogród. Projektowanie ogrodu należy zacząć od inwentaryzacji roślinności, która rośnie na działce. Warto pozostawić niektóre rośliny i uwzględnić je w projekcie ogrodu. Postarajmy się pozostawić szczególnie drzewa i krzewy, które osiągnęły już spore rozmiary i dają cień . Dzięki nim nowo powstał ogród nie będzie wydawał się pusty.
Przy projektowaniu ogrodu warto też wykorzystać naturalne ukształtowanie powierzchni działki, szczególnie niewielkie wzgórza, które mogą stać się inspiracją do stworzenia ciekawego skalniaka. Przed przystąpieniem do przygotowania projektu ogrodu warto przemyśleć, jakie elementy wyposażenia ogrodu – na przykład altana, oczko wodne, strumyk, kaskada, pergola, trejaż – mają się w nim znaleźć, aby nie zaplanować ich blisko siebie. Zastanówmy się także, jaki ma być typ naszego ogrodu: wiejski, japoński, naturalistyczny, angielski, minimalistyczny czy inny. Dobrze, żeby pasował on zarówno do stylu domu, jak i otoczenia działki. Na przykład z drewnianym domem w stylu góralskim źle będzie komponował się ogród w stylu minimalistycznym. W projekcie ogrodu trzeba także uwzględnić to, jakie funkcje ma spełniać ogród: czy ma być to wyłącznie miejsce wypoczynku, czy również aktywnej rekreacji. Zastanówmy się, czy potrzebny jest w ogrodzie plac zabaw dla dzieci, a może niewielkie boisko? Może chcielibyśmy stworzyć
zaciszny zakątek w oplecionej roślinami altanie albo ustawić romantyczną ławeczkę nad oczkiem wodnym z szumiącą fontanną? W projekcie ogrodu trzeba uwzględnić potrzeby i preferencje wszystkich członków rodziny. Nie zapominajmy o domowych zwierzętach – one też będą przebywać w ogrodzie. Trzeba też zastanowić się nad tym, jak wiele czasu będziemy mogli poświęcić na pielęgnację założonego ogrodu. Jeśli nie chcemy, by ogród wymagał pracochłonnej pielęgnacji, zaplanujmy w nim rośliny mało wymagające. Zastanówmy się także, czy chcemy wydzielić fragment ogrodu na warzywnik czy przydomowy sad z drzewami i krzewami owocowymi. Wybierając rośliny do ogrodu, koniecznie trzeba uwzględnić warunki panujące w ogrodzie: stanowisko (słoneczne, półcieniste czy zacienione) oraz rodzaj pH (kwasowość), wilgotność i jakość gleby, a także warunki atmosferyczne (m.in. strefę mrozoodporności). Jeśli planujemy założenie w ogrodzie systemu automatycznego nawadniania, koniecznie trzeba to uwzględnić na etapie projektowania ogrodu.