Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
projekt łazienki
19-05-2014 15:56

Projekt łazienki: najważniejsze odległości w łazience

Bez względu na metraż pomieszczenia kluczową kwestią w projekcie łazienki jest zapewnienie wygody użytkowania. Podpowiadamy, jak samodzielnie rozplanować jej wyposażenie, by była funkcjonalna i komfortowa, a także jakie są podstawowe odległości w łazience: wysokość umywalki, WC oraz wymagana wolna przestrzeń przed kabiną prysznicową.

Projekt łazienki: najważniejsze odległości w łazienceŹródło: Fotochannel
dogld1x
dogld1x

Bez względu na metraż pomieszczenia kluczową kwestią w projekcie łazienki jest zapewnienie wygody użytkowania. Podpowiadamy, jak samodzielnie rozplanować jej wyposażenie, by była funkcjonalna i komfortowa, a także jakie są podstawowe odległości w łazience: wysokość umywalki, WC oraz wymagana wolna przestrzeń przed kabiną prysznicową.

Projekt łazienki musi uwzględniać zarówno bezpieczeństwo, wygodę codziennego użytkowania, jak i możliwość łatwego jej posprzątania. Kluczowe dla wszystkich tych aspektów jest dostosowanie planu rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia łazienki do przyjętych zasad projektowania wnętrz i utrzymanie minimalnych wymiarów wolnej przestrzeni. Przestrzeganie kilku podstawowych reguł i odległości zagwarantuje ci zarówno komfortowe wykonanie codziennej toalety, jak i łatwy dostęp do wszystkich miejsc.

Projekt łazienki: wysokość umywalki

Przestrzeń przed umywalką to strategiczne miejsce w łazience. Golenie czy nakładanie makijażu, mycie zębów, wieczorna pielęgnacja – cały szereg codziennych czynności, jakie wykonuje się w łazience, wymaga przede wszystkim swobody ruchu. – Umownie przyjmuje się, że wolna powierzchnia bezpośrednio przed umywalką powinna mieć 65 cm szerokości i 110 cm długości – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dodatkowo powinniśmy zostawić wokół ok. 45 cm. Ułatwi nam to sprzątanie. Trudno o tak precyzyjne wytyczne, jeśli chodzi o wysokość, na której montuje się ceramikę. Chociaż przy standardowych modelach wiszących określa się ją na 75-85 cm, dużo zależy od typu i kształtu konkretnego modelu – dodaje.

W przypadku umywalek nablatowych lub wpuszczanych wymiary dostosowane są zwykle do rodzaju szafki, na jakiej zostaną one zamontowane. Aby uniknąć niedopasowania elementów, warto zastanowić się nad zakupem zestawu pochodzącego z jednej kolekcji łazienkowej.

Projektując przestrzeń wokół umywalki, nie zapomnij o odpowiednim montażu lustra. Aby uniknąć nieestetycznych zachlapań na tafli, jego dolna krawędź powinna być oddzielona od ceramiki o co najmniej 20 cm. Umiejscowienie górnej krawędzi zależy od wzrostu domowników. Nie powinna się ona jednak znajdować poniżej 180 cm od podłogi.

dogld1x

Projekt łazienki: wysokość WC

Specyficzny kształt misek sedesowych sprawia, że ich czyszczenie jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie w przypadku załamań, charakterystycznych dla modeli stojących, sprzątanie wymaga dużej swobody ruchu. – Minimalne wymiary przestrzeni bezpośrednio przed miską sedesową, które ułatwią nam funkcjonowanie, to 60x60 cm – podpowiada Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. – W większej łazience warto powiększyć tę przestrzeń do 80-85 cm. Optymalną wysokość, wyznaczaną przez górną krawędź muszli, określa się natomiast na 40 cm. Wymiary te znajdują zastosowanie zarówno w przypadku standardowych modeli, jak i ceramiki podwieszanej – dodaje.

Projektując wyposażenie łazienki, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne, koniecznie trzeba im umożliwić wygodne poruszanie się. Komfort użytkowania zapewni zamontowanie sanitariatu o 6 cm wyżej oraz wyposażenie łazienki w specjalne uchwyty.

Projekt łazienki: komfortowa i bezpieczna kąpiel

Właściwe rozplanowanie miejsca przed kabiną prysznicową lub wanną ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. Śliska posadzka i ograniczone pole ruchu mogą uniemożliwić wygodne osuszenie się i ubranie po kąpieli, zwłaszcza osobom starszym lub mającym trudność z poruszaniem się. W przypadku kabiny prysznicowej wolną przestrzeń wyznacza zwykle zasięg otwartych drzwiczek. Przyjmuje się natomiast, że optymalne wartości to 70 cm szerokości i 90 cm długości. Podobnie określa się wymiary powierzchni przy wannie – 70x100 cm. Aby zapewnić użytkownikom łatwe wchodzenie i wychodzenie, jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości nie większej niż 60 cm.

dogld1x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dogld1x