Trwa ładowanie...

Projekt kuchni - z zabudową w kształcie U czy L?

Organizacja i urządzanie kuchni wymaga wielkiej staranności. Projekty kuchni z zabudową w kształcie U i L są najbardziej popularne i mają wiele wspólnych cech, a o wyborze optymalnego rozwiązania decydują często niuanse. Na co zwrócić uwagę, decydując się na jeden z typowych rozkładów mebli?

Share
Projekt kuchni - z zabudową w kształcie U czy L?Źródło: shutterstock
d4jjgot
Organizacja i urządzanie kuchni wymaga wielkiej staranności. Projekty kuchni z zabudową w kształcie U i L są najbardziej popularne i mają wiele wspólnych cech, a o wyborze optymalnego rozwiązania decydują często niuanse. Na co zwrócić uwagę, decydując się na jeden z typowych rozkładów mebli?

Trójkąt roboczy

Projekt kuchni może wymuszać optymalne zagospodarowanie wnętrza albo pozostawiać duże pole do popisu. W pierwszej kolejności powinniśmy jednak pomyśleć o takim ustawieniu lodówki, zlewozmywaka i kuchenki, aby droga między nimi układała się w kształt trójkąta o niezbyt długich bokach (120-280 cm). Jeśli któryś jest zdecydowanie dłuższy, najlepiej jeżeli jest to ten między lodówką a kuchenką. Odległość między tą ostatnią i zlewozmywakiem wzdłuż blatu musi wynosić przy tym minimum 80 cm. Zlewozmywak i lodówkę powinno z kolei dzielić minimum 40 cm. O zasadę trójkąta w urządzaniu kuchni należy zadbać praktycznie przy każdym układzie zabudowy, także tej w kształcie liter U i L. Tylko w ten sposób można bowiem stworzyć pełnowartościową przestrzeń. Typ zabudowy stanie się wtedy kwestią drugorzędną, dostosowaną przede wszystkim do wymiarów pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji.

Zabudowa kuchni w kształcie litery U

Można ją śmiało wziąć pod uwagę podczas urządzania kuchni o szerokości przynajmniej 240 cm. Wtedy standardowe szafki o głębokości 60 cm w naprzeciwległym położeniu staną w odległości 120 cm od siebie, co zapewni swobodę poruszania się między nimi. Zabudowa w kształcie U jest najbardziej ekonomiczna, ułatwia bowiem najbardziej efektywne wykorzystanie wszystkich ścian podczas urządzaniu kuchni. Zapewnia najwięcej powierzchni do pracy spośród wszystkich typów zabudowy. Skumulowanie kluczowych sprzętów na łuku litery U ze zlewozmywakiem w centralnej części sprawi, że wszystko będzie pod ręką – wystarczy się odwrócić, by przenieść produkty do rozmrożenia z lodówki do zlewozmywaka lub zdjąć z palnika garnek i odlać wodę z ziemniaków.

Zabudowa kuchenna w kształcie litery L

Taka zabudowa zwykle prezentuje się lepiej niż dwurzędowa, zwłaszcza w projekcie kuchni otwartej na salon. Sprawdza się także w wąskich pomieszczeniach, których jedna ściana mierzy zaledwie 180 cm (wtedy krótsze ramie zabudowy będzie miało najpewniej 120 cm i da się efektywnie zagospodarować). Zwykle najlepiej jest tam urządzić dodatkowy blat pomocniczy lub wstawić wysokie szafki do przechowywania. Jeśli z jakichś względów przy krótszym boku zabudowy nie może stanąć żaden sprzęt wyznaczający wierzchołek trójkąta roboczego, najlepiej ustawić wszystkie urządzenia liniowo (jak w przypadku zabudowy jednorzędowej) w następującej kolejności- odtwarzającej proces przygotowania posiłku: lodówka, zlewozmywak, kuchenka.

d4jjgot

Praktyczne dopasowanie mebli kuchennych

W otwartych projektach kuchni rozkład w kształcie L z dłuższym bokiem położonym frontem do salonu optycznie skraca długą ścianę. Odwrócenie układu o 90 stopni i zaplanowanie jednego z boków na granicy pomieszczeń ma z kolei ten plus, że pozwala na pracę przy blacie przodem do domowników i gości oraz prowadzenie z nimi rozmowy. Co więcej, taki bok zabudowy podczas urządzania kuchni może przybrać formę baru lub półwyspu. To rozwiązanie idealnie sprawdza się w kawalerkach, gdzie nie ma miejsca na stół i czasem pojawiają się goście. Podobny efekt można jednak uzyskać, stosując zabudowę w kształcie U z jednym ramieniem krótszym (z wejściem) położonym właśnie od strony salonu. Taka zabudowa jest też praktyczna w pomieszczeniach zamkniętych o typowym układzie z oknem naprzeciwko drzwi. Optycznie zacieśnia ona jednak przestrzeń, co w przypadku niedużych pomieszczeń niekoniecznie działa na korzyść.

Optymalne rozwiązanie

Zabudowa w kształcie U jest na ogół pojemniejsza, ale zdecydowanie lepiej nadaje się do urządzania kuchni o większych wymiarach. Meble ustawione z kolei przy dwóch prostopadłych ścianach to idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń oraz wnęk, gdzie zabudowa U byłaby zbyt przytłaczająca.

Jeśli przestrzeń cię nie ogranicza, a kuchnia to twoje królestwo, pełne akcesoriów i kulinarnych wyzwań, wybierz zabudowę w kształcie U, która zapewni ci więcej przestrzeni do przechowywania oraz powierzchni roboczej. Jeżeli rozkosz podniebienia osiągasz zwykle w restauracji, a wybrany przez ciebie projekt przewiduje co najwyżej parzenie herbaty, przygotowywanie śniadań czy przekąsek, zdecyduj się na L, oszczędzając nieco na wyposażeniu i wolnej powierzchni.

d4jjgot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jjgot