Problemy z klimatyzacją – najczęstsze awarie

Klimatyzator, podobnie jak większość nowoczesnych instalacji technologicznych, w razie nieregularnej konserwacji bądź awarii może stanowić zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniu. Co zatem zrobić, gdy klimatyzator przestaje poprawnie funkcjonować?

Problemy z klimatyzacją – najczęstsze awarie
Źródło zdjęć: © Hvacrepairatl.com

29.12.2014 11:53

Klimatyzator, podobnie jak większość nowoczesnych instalacji technologicznych, w razie nieregularnej konserwacji bądź awarii może stanowić zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniu. Co zatem zrobić, gdy klimatyzator przestaje poprawnie funkcjonować?

Tylko sprawny klimatyzator spełnia swoją funkcję, jaką jest zapewnienie komfortu cieplnego osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. Aby cieszyć się chłodem i odpowiednią jakością powietrza, należy zdać sobie sprawę z tego, że tak jak my wymagamy od klimatyzatora bezawaryjnego działania – tak też klimatyzator wymaga sprawnej opieki serwisowej. Gdy zaczynają pojawiać się pierwsze problemy, nie warto ich ignorować.

Najczęściej pojawiąjącym się źródłem problemów jest nieodpowiednie usytuowanie jednostki zewnętrznej - ta zamontowana w bardzo nasłonecznionym miejscu niepotrzebnie się nagrzewa, zmniejszając efektywność pracy klimatyzatora. Na miejsce montażu klimatyzatora najlepiej sprawdza się ściana północna, niewystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy zwrócić uwagę na swobodny przepływ powietrza wokół urządzenia - gęste krzewy bądź drewniana zabudowa mogą ograniczać jego wymianę, doprowadzając do przegrzewania się klimatyzatora.

Gdy klimatyzator nie chce się włączyć

Jeżeli klimatyzator nie włącza się i nie reaguje na sygnały wydawane pilotem, sprawdź, czy włączone zostały bezpieczniki w rozdzielni elektrycznej. Zwróć także uwagę, czy nie jest konieczna wymiana baterii w pilocie. Jeżeli diody klimatyzatora sygnalizują błąd poprzez kombinację świetlną, sprawdź kod błędu z listą błędów danej jednostki. Przyczynaą usterki może być również błąd w kodzie pilota, który nie został zgrany z kodem jednostki klimatyzatora.

Gdy klimatyzator pracuje nieefektywnie

Zabrudzony filtr powietrza obniża wydajną pracę klimatyzatora, hamując przepływ powietrza przez chłodnice – zwiększa to pobór prądu i koszty eksploatacji. W konsekwencji całe urządzenie może odmówić posłuszeństwa i przestać schładzać pomieszczenie. Należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu filtrów powietrza bądź ich wymianie. Od stanu technicznego klimatyzatora uzależniona jest wydajność jego pracy.

Gdy z klimatyzatora kapie woda

Klimatyzatory podczas schładzania powietrza - jednocześnie je osuszają. Skutkiem tego skroplona na chłodnicy para wodna spływa do tacy ociekowej, skąd zostaje odprowadzona do kanalizacji grawitacyjnie lub mechanicznie (pompka skroplin). Gdy odpływ zebranych skroplin nie jest drożny, woda wytrącona podczas procesu schładzania powietrza zbiera się w tacy ociekowej, gdzie po przekroczeniu pojemności zacznie przelewać się na podłogę pomieszczenia, w którym pracuje klimatyzator. Nieprawidłowo wykonana instalacja odpływu skroplin (zbyt mała średnica rurek, brak odpowietrzenia, brak syfonów) może skutkować niską wydajnością w odprowadzaniu zbierającej się wody.

Z klimatyzatora wydobywa się nieprzyjemny zapach

Z powodu wilgoci pojawiającej się w obrębie chłodnicy klimatyzatora oraz na tacy ociekowej wymagane jest regularne czyszczenie urządzenia. Zbyt rzadkie czyszczenie klimatyzatora może stwarzać niebezpieczeństwo w postaci rozwoju bakterii, pleśni i grzybów – zwłaszcza w środowisku wilgotnym. Pamiętaj o konserwacyjno-technicznych przeglądach urządzenia - te zalecane są nie rzadziej niż dwa razy w roku. Zwiększy to jego wydajność i sprawi, że będzie służyło bezawaryjnie przez długie lata.

Damian Czernik

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)