Prawidłowy montaż klimatyzatora. Co warto wiedzieć?
Klimatyzatory typu split cieszą się największą popularnością na rynku urządzeń chłodniczych. Składają się z dwóch części: jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Montaż takiego urządzenia nie jest skomplikowany – wymaga jednak ręki doświadczonego fachowca. Warto wiedzieć, jakie etapy w trakcie montażu muszą zostać wykonane, aby klimatyzator służył ci bezawaryjnie przez długie lata.
06.07.2016 10:25
Klimatyzatory typu split cieszą się największą popularnością na rynku urządzeń chłodniczych. Składają się z dwóch części: jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Montaż takiego urządzenia nie jest skomplikowany – wymaga jednak ręki doświadczonego fachowca. Warto wiedzieć, jakie etapy w trakcie montażu muszą zostać wykonane, aby klimatyzator służył ci bezawaryjnie przez długie lata.
Klimatyzator działa na podobnej zasadzie jak lodówka. Składa się on z takich elementów jak: parownik, sprężarka, skraplacz oraz zawór rozprężny. Czynnik chłodniczy krąży pomiędzy parownikiem i skraplaczem, w parowniku następuje odparowanie czynnika chłodniczego przy wykorzystaniu zysków ciepła z pomieszczenia - w skraplaczu czynnik ochładza się i skrapla. W ten sposób powietrze w pomieszczeniu ochładza się, ciepło z kolei zostaje usunięte na zewnątrz. Czynnik chłodniczy natrafia również na sprężarkę i zawór rozprężny (te elementy odpowiedzialne są za przejście czynnika roboczego w fazę ciekłą lub gazową).
Montaż jednostki wewnętrznej
W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce montażu dla jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Strumień chłodnego powietrza musi swobodnie rozchodzić się po całym pomieszczeniu, dlatego jednostki wewnętrznej klimatyzatora nie można zasłaniać meblami ani ciężkim zasłonami. Ważne, by strumień chłodnego powietrza nie był kierowany bezpośrednio na osoby przebywające w pokoju – w przeciwnym razie będą one owiewane strumieniem zimnego powietrza, co jest nieprzyjemnym odczuciem. Zimne powietrze powinno zmieszać się z ciepłym w pobliżu sufitu i dopiero później opaść ku podłodze.
W trakcie montażu jednostki wewnętrznej minimalna odległość od sufitu powinna wynosić 20 cm. Większość klimatyzatorów czerpie powietrze przez górną część obudowy, ograniczenie dopływu powietrza może wpłynąć na niższą wydajność urządzenia.
Montaż jednostki zewnętrznej
Jednostkę zewnętrzną umieszcza się przy ścianie budynku – może zostać ona przytwierdzona do ściany zewnętrznej budynku albo ustawia się ją na wylewce betonowej na gruncie. Jej montaż należy przewidzieć tak, aby odległość od jednostki wewnętrznej była możliwe jak najkrótsza. Warto wybrać miejsce, w którym hałas, drgania, oraz ciepłe powietrze wydobywające się z jednostki zewnętrznej nie przeszkadzały użytkownikom i sąsiadom. Z tego względu należy unikać montażu w pobliżu okien i drzwi wejściowych. Unikaj także miejsc silnie nasłonecznionych. Najlepsza jest północna strona domu – tam temperatura pracy jest najniższa.
Przewody instalacji rurowej, łączące obie jednostki należy prowadzić jak najkrótszą drogą, niekolidującą z innymi instalacjami – wymaga to wykonania przewiertów w ścianie. Jednostki łączone są z przewodami za pomocą skręcanych połączeń kielichowych – jakość wykonania tych połączeń ma duży wpływ na prawidłowe i bezproblemowe działanie urządzenia (ze względu na możliwości powstawania nieszczelności).
Próba szczelności i odpowietrzanie instalacji
Po wykonaniu połączeń należy wykonać próbę szczelności instalacji. To najbardziej kłopotliwy etap prac, który wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, dlatego najlepiej zlecić go fachowcowi. Próbę wykonuje się z użyciem azotu – nieszczelności mogą prowadzić do emisji czynnika chłodniczego do atmosfery, co w konsekwencji prowadzi do braku efektu chłodzenia.
Kolejnym etapem jest odpowietrzenie instalacji – do tego celu służy pompa próżniowa, która usuwa powietrze i obniża ciśnienie w układzie chłodniczym, przy obniżonym ciśnieniu wilgoć zawarta w powietrzu odparowuje. Obecność powietrza i wilgoci w instalacji wpływa niekorzystnie na pracę klimatyzatora. W temperaturze poniżej 0°C (jeżeli klimatyzator w zimie pracuje w trybie grzania) zamarznięta woda może uszkodzić urządzenie. Tlen w obecności wilgoci może przyspieszyć korozję wielu elementów jednostki.
Rurociągi należy także odpowiednio zaizolować, aby podczas pracy urządzenia, przy różnicy temperatury między zimnym czynnikiem chłodniczym znajdującym się w instalacji, a powietrzem nie dochodziło do wykraplania się na nich wilgoci. Połączenia elektryczne należy wykonać zgodnie ze schematem elektrycznym znajdującym się w instrukcji.
Uruchomienie klimatyzatora
Po poprawnie wykonanej próżni i połączeń elektrycznych można przystąpić do napełnienia instalacji czynnikiem chłodniczym. W trakcie pierwszego rozruchu należy zmierzyć podstawowe parametry pracy klimatyzatora oraz zainstalować odpływ skroplin dla jednostki wewnętrznej. Montaż klimatyzatora powinien zostać przeprowadzony przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem zawodowym. Dzięki temu otrzymasz gwarancję, że klimatyzator w trakcie montażu nie zostanie uszkodzony, a instalacja będzie ci służyć przez długie lata.
inż. Damian Czernik