Pralki do małych mieszkań i łazienek. Slim czy ładowana od góry?
Wybór pralki jest prosty, jeżeli ma się do dyspozycji dużą przestrzeń. Co jednak zrobić w przypadku małego mieszkania lub łazienki? Z pomocą przychodzą pralki typu slim oraz ładowane od góry. Czym się różnią? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Slim nie znaczy wąski
Chociaż pojęcie slim automatycznie kojarzy się z czymś wąskim, to w przypadku pralek sytuacja wygląda nieco inaczej. Slim oznacza tyle, że pralka ma małą głębokość i zazwyczaj jest to do 50 cm. Jeżeli jednak możecie pozwolić sobie na urządzenie, które jest głębokie, ale zależy wam na szerokości, to wtedy warto postawić na pralkę ładowaną od góry. Jej głębokość będzie oscylowała w okolicach 60 cm, ale za to szerokość może wynosić zaledwie 40 cm.
Funkcjonalność
Wbrew pozorom mniejszy rozmiar nie oznacza utraty na funkcjonalności. Spotkacie tu więc autorskie rozwiązania producentów przeniesione z dużych urządzeń, a także klasyczne programy takie jak pranie z połową załadunku, krótkie, do ubrań dziecięcych, dedykowane dla koszul, dedykowane dla ubrań sportowych oraz dla delikatnych tkanin. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na to, czy pralka ma funkcję włączania z opóźnieniem. Dzięki temu możecie załadować pranie np. przed wyjściem z pracy, ale jego uruchomienie ustawić dopiero na moment, kiedy będziecie wracać do domu. Dzięki temu odzież będzie gotowa do wywieszenia na suszarce tuż po waszym powrocie.
Funkcje oczywiście są ważne, ale liczy się także pojemność załadunku. Stawiając na pralkę ładowaną od góry, najwiecej modeli zawiera się w przedziale od 6 do 7 kg. Przy pralce typu slim jest nieco większy wybór urządzeń z przedziału od 8 do 9 kg. Mniejszy rozmiar nie oznacza na szczęście zmniejszenia obrotów wirowania, więc tu traficie nawet na 1400 obr./min.
Oszczędność
Przy zakupie sprzętu traficie na określenie klasy energetycznej, które oznacza oszczędność energii i wody. Im wyższa efektywność energetyczna, tym mniejsze zużycie wody na taką samą ilość pranej odzieży. Informacje na ten temat znajdziecie na etykietach energetycznych. Warto wspomnieć, że tutaj oznaczenia uległy zmianie i nie powinniście dyskwalifikować urządzeń z klasą D, ponieważ dawniej oznaczała ona wysoką A+++ i większość modeli mieści się właśnie w tym przedziale.
Ostatni punkt to silnik, który z oszczędnością ma więcej wspólnego niż tylko zużycie prądu. Jeżeli zależy wam na długiej i bezawaryjnej eksploatacji, to lepiej zainwestować większą kwotę i postawić na silnik inwerterowy, a więc pozbawiony szczotek. Są ciche, trwałe i bardziej energooszczędne.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
WP Dom na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski