Trwa ładowanie...

Pralki dla dużej rodziny. Na co zwracać uwagę?

Pralka automatyczna gości prawie w każdym domu i nie wyobrażamy już sobie bez niej życia. Jej parametry dobieramy w zależności od naszych potrzeb oraz wielkości gospodarstwa domowego. Jaka pralka będzie odpowiednia dla dużej rodziny?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Pralki dla dużej rodziny. Na co zwracać uwagę?Źródło: Fotolia, fot: © Michael Schütze - Fotolia.com
d2sqd80
d2sqd80

Pojemność bębna

Jeśli myślimy o zakupie pralki dla dużej rodziny, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na pojemność bębna. Najmniejsze pralki, czyli te o ładowności ok. 3-4 kg, będą dobrym rozwiązaniem raczej dla singli lub par bez dzieci. Dla rodzin z jednym dzieckiem przyda się pralka o ładowności od ok. 5-6 kg, kiedy pierze się ok. 4 razy w tygodniu. Dla rodzin wielodzietnych przydadzą się natomiast egzemplarze o ładowności 7 kg i więcej, w których zmieści się mnóstwo ubrań, pościeli, ręczników czy poszewek. W ten sposób można w jednym cyklu wyprać więcej rzeczy.

Hałas

Pralka potrafi być urządzeniem najgłośniejszym w całym domu, toteż jeśli mamy małe dzieci lub mieszkają z nami osoby starsze i chcemy ograniczyć hałas, wybierajmy pralki generujące dźwięki o jak najniższym poziomie decybeli. Warto wiedzieć, że ten parametr mierzy się w dwóch przypadkach: podczas normalnego prania oraz podczas wirowania, przy czym hałas podczas wirowania jest silniejszy. Na dźwięk wpływa nie tylko wypoziomowanie całej pralki, ale też rodzaj silnika. Najgłośniejszy jest silnik komutatorowy, natomiast ciszej pracują silniki inwertorowe oraz indukcyjne. Pralka podczas normalnej pracy generuje hałas często na poziomie ok. 50 decybeli. Podczas wirowania wartość ta wynosi często ponad 70 decybeli.

Klasa energetyczna i klasa wirowania

Pralki, tak jak lodówki czy zamrażarki, różnią się klasami energetycznymi, która określa zużycie prądu przez urządzenie. Najkorzystniej wypadają urządzenia w grupie klas A, przy czym najoszczędniejszą pralką jest ta, która ma klasę energetyczną A+++.

Podobnie wygląda to w przypadku klasy efektywności prania, którą określa się takimi samymi oznaczeniami. Pralka w klasie A+++ jest w stanie usunąć brud i odwirować wodę najlepiej, natomiast sprzęt w klasie G radzi sobie z tym najgorzej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Funkcje dodatkowe

Nowoczesne pralki wyposażone są w mnóstwo funkcji, które ułatwiają pranie. Warto przyjrzeć się przede wszystkim programom prania. Im jest ich więcej, tym łatwiej można wyprać rzeczy różnego rodzaju, np. ubrania dziecięce, ubrania robocze czy ubrania sportowe. Jest to bardzo ważne, jeśli w rodzinie każdy nosi odzież innego rodzaju. Warto też zwrócić uwagę na funkcje specjalnie przeznaczone dla alergików, np. długie płukanie, które czyści odzież bardzo dokładnie. Nie zapominajmy także o funkcji blokady rodzicielskiej, która przyda się wtedy, kiedy w domu są małe dzieci.

Świetnym wyborem będą też pralki z małymi drzwiczkami, dzięki którym można w trakcie prania uzupełnić wsad o dodatkową odzież. Funkcja ta znacznie ułatwia pranie, zwłaszcza wtedy, kiedy często zapomina się o drobiazgach, np. skarpetkach, których w domu jest mnóstwo.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2sqd80
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sqd80