Pralka w kuchni czy w łazience? Zalety i wady obu rozwiązań
W niedużych mieszkaniach trudno o oddzielną pralnię czy suszarnię, dlatego miejsce na pralkę trzeba znaleźć w ramach istniejących pomieszczeń. Potrzeba podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej wskazuje na dwie najprostsze możliwości, czyli ustawienie jej w łazience lub kuchni. Poznaj wady i zalety obu lokalizacji pralki.
15.01.2015 11:36
Pralka w łazience
Włączanie pralki w sposób naturalny kojarzy się z łazienką, choćby dlatego, że dzieląc ubrania wykonane z tkanin delikatnych i bardziej wytrzymałych, w trakcie prania mechanicznego można jednocześnie wykonywać ręczne. Tu też najłatwiej gromadzić w koszu brudną bieliznę zdejmowaną przed kąpielą. Materiały wykończeniowe używane w łazience wykazują się wysoką wodoodpornością, toteż pochlapanie wodą podłogi czy ścian podczas rozwieszania lub wyżymania bielizny jest w tym wypadku całkowicie bezpieczne. Tu także najczęściej instaluje się wzmocnienie wentylacji poprzez zastosowanie mechanicznych wentylatorów, co ułatwia odprowadzenie wilgoci i stymuluje cyrkulację powietrza. Z tego względu łazienka staje się wygodnym miejscem do suszenia ubrań, a dzięki bliskości pralki ich rozwieszanie jest łatwe i szybkie. Nie trzeba korzystać z misek, gdyż mokrą odzież możesz sprawnie umieścić na suszarce. Wanna czy brodzik to także idealne miejsca do rozwieszenia bielizny pranej bez wirowania. Ściekająca woda znajdzie ujście
bezpośrednio w odpływie.
Choć te argumenty wydają się oczywiste i przekonujące, warto o nich pamiętać mimo zmieniających się mód. Nawet jeżeli kusi cię marzenie o wypoczynkowym salonie relaksacyjno-kąpielowym, pozbawionym zakłócających estetykę i ciszę urządzeń, przemyśl tę decyzję. Jeśli masz miejsce w łazience, warto mimo wszystko umieścić w niej sprzęt AGD. Przeszkadza ci wygląd szklanych drzwiczek ukazujących wnętrze bębna? Zawsze możesz wybrać model ładowany od góry. Zgrabny sześcian często nie przypomina urządzenia piorącego. Pralkę można też obudować i w ten sposób ukryć np. pod blatem łazienkowym, ustawiając ją tuż obok umywalki.
Pralka w kuchni
Bardzo małe łazienki wymuszają przeniesienie pralki do kuchni. Nie jest to złe rozwiązanie, a zyskaną przestrzeń można wykorzystać na ustawienie np. wymarzonej wanny lub wygodnej kabiny prysznicowej.
Dla komfortu estetycznego dobrze jest w kuchni zamontować pralkę przeznaczoną do zabudowy. Dzięki temu osłonią ją takie same drzwiczki jak w ciągu szafek kuchennych. Nowoczesne urządzenia są na tyle ciche, że przy dodatkowej osłonie wykonanej z kuchennego frontu meblowego nie będą uciążliwe w czasie pracy. Mają konstrukcję zapobiegającą przenoszeniom wibracji, dzięki czemu mebel nie ucierpi.
Jedyny mankament ulokowania pralki w kuchni związany jest z konfliktem zapachów. Choć sam w sobie przyjemny i kojarzący się z czystością, aromat proszków czy płynów do prania niekoniecznie współgra z zapachem potraw. Także aromaty uwalniane w trakcie smażenia nie posłużą świeżo wypranym ubraniom wyjmowanym z pralki. Ale wystarczy nie łączyć czynności prania i gotowania, aby problem zniknął. Dobrze jest też znaleźć poza kuchnią miejsce do przechowywania detergentów, aby ich woń nie była odczuwalna w czasie przygotowywania posiłków.