Trwa ładowanie...

Praktyczne metody czyszczenia piekarnika

Czym czyścić piekarnik? Oto pytanie! Osadzający się wewnątrz tłuszcz może sprawić wiele trudności. Dlatego prezentujemy kilka domowych sposobów, dzięki którym szybko poradzisz sobie z brudnym piekarnikiem.

Praktyczne metody czyszczenia piekarnikaŹródło: Shutterstock.com
d2ost8r
d2ost8r

Wnętrze piekarnika

Brud, który osadził się we wnętrzu piekarnika, możemy skutecznie usunąć za pomocą roztworu wody z octem w proporcji 1:1. Jeśli zapach octu jest dla nas zbyt drażniący, możemy go łatwo zniwelować, dodając do roztworu kilka kropel olejku eterycznego lub płynu do mycia naczyń. Przygotowana mikstura pomoże szybko uporać się z brudem wewnątrz urządzenia – wszelkie zabrudzenia bez problemu "odejdą" od powierzchni ścianek piekarnika. Ostatnim krokiem będzie przetarcie wnętrza wilgotną ścierką.

Szyba piekarnika

Czym można wyczyścić brudną szybę piekarnika? Na pewno sodą oczyszczoną. Do wyczyszczenia tłustych i brudnych osadów potrzebna będzie sodowa pasta o gęstej konsystencji. W tym celu należy połączyć w miseczce lub innym pojemniku sodę oczyszczonej z wodą. Mieszamy składniki do uzyskania gęstej pasty, którą z łatwością rozprowadzimy po wewnętrznej powierzchni szyby piekarnika. Po nałożeniu pasty czekamy 15-20 minut i zmywamy miksturę.

Kolejnym krokiem będzie wyczyszczenie szyby piekarnika za pomocą szorstkiej gąbki. Mniejsze zabrudzenia szybko usuniesz w ten sposób z powierzchni szyby. Przy trudniejszych plamach można sięgnąć po szczoteczkę i pastę do zębów. W tym przypadku nakładamy pastę na brudną powierzchnię, po czym ścieramy zapieczone zanieczyszczenia szczoteczką. Podobnie jak podczas mycia szyby sodą oczyszczoną, po trudnych zabrudzeniach nie zostanie żaden ślad. Więcej sposobów na wyczyszczenie piekarnika znajdziesz tutaj.

Pokrętła
Pokrętła piekarnika to te miejsca o których często zapominamy podczas czyszczenia urządzenia. Dobrym sposobem na usunięcie wszelkich zabrudzeń z pokręteł będzie odkręcenie kurków i umieszczenie ich w occie. Następnie zajmujemy się wyczyszczeniem tłustych śladów zgromadzonych za pokrętłami. Tutaj pomocna może być woda z octem w proporcji 1:3, którą napełniamy butelkę ze spryskiwaczem. Przygotowany roztwór aplikujemy na zabrudzone miejsce i czekamy minutę. Jeśli preparat nie zadziałał skutecznie, wtedy możemy wyszorować brud szmatką z nasączoną czystym octem lub rozprowadzić na brudnych miejscach pastę z sody oczyszczonej. Namoczone octem pokrętła płuczemy w wodzie i wycieramy do suchości.

d2ost8r

A co z płytą indukcyjną?
Nie chcesz używać środków chemicznych? Do wyczyszczenia płyty indukcyjnej możesz wykorzystać wybielającą pastę do zębów i szczoteczkę. Wystarczy, że nałożysz niewielką ilość pasty na trudne do usunięcia plamy z tłuszczu i odczekasz 15 minut. Po upływie tego czasu delikatnie przecieramy brudne miejsce za pomocą szczoteczki do zębów. W większości przypadków nie będziemy musieli nawet używać szczoteczki – zabrudzenia pod wpływem pasty sodowej można łatwo usunąć nawet miękką ściereczką. Co więcej, tak wyczyszczona płyta indukcyjna będzie zachwycała blaskiem i czystością.

d2ost8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ost8r