Trwa ładowanie...

Praktyczna mini. Urządzamy małą łazienkę

Mała łazienka to duże wyzwania dla projektantów, nie mówiąc już o tych, którzy przystępują do aranżacji wnętrz bez fachowej wiedzy w tym zakresie. Umieszczenie niezbędnych elementów wyposażenia na niecałych 3 mkw. wymaga sprytu i kompromisów. O czym nie wolno zapomnieć w przypadku projektu łazienki o niewielkich wymiarach?

Praktyczna mini. Urządzamy małą łazienkęŹródło: Shutterstock
d382e1h
d382e1h
Mała łazienka to duże wyzwania dla projektantów, nie mówiąc już o tych, którzy przystępują do aranżacji wnętrz bez fachowej wiedzy w tym zakresie. Umieszczenie niezbędnych elementów wyposażenia na niecałych 3 mkw. wymaga sprytu i kompromisów. O czym nie wolno zapomnieć w przypadku projektu łazienki o niewielkich wymiarach?

Urządzamy małą łazienkę: po pierwsze ergonomia

Najczęściej kupujemy dwupokojowe 40-, 50-metrowe mieszkania, gdzie da się wygospodarować jedynie małą łazienkę. Również w starym budownictwie nie brakuje lokali z toaletami o powierzchni 2-4 mkw. To niezbędne minimum, aby zmieściły się tam podstawowe sprzęty. Oczywiście każdy z nich wymaga przestrzeni umożliwiającej wygodne użytkowanie. Powierzchnie manewrowe mogą na siebie nachodzić, ale nie mogą być zbyt ograniczone, by wnętrze nie stało się niekomfortowe. Tworząc projekt łazienki, należy to uwzględnić, wydzielając podstawowe strefy: kąpielową, toaletową czy pralnię. Pamiętaj, że minimalne odległości między urządzeniami albo między nimi a ścianami w małej łazience powinny wynosić 20-30 cm.

Na umywalkę powinno się przeznaczyć ok. 70 cm. Jej szerokość może wynosić zaledwie 30 cm, ale trzeba uwzględnić dodatkowo z obu stron przestrzeń potrzebną, by z niej korzystać. Im węższa umywalka, tym powinna być głębsza. Czasem warto zdecydować się na model narożny. Warto w takim przypadku zawiesić nad nim również szafkę w takim kształcie z lustrzanym frontem. Wiele miejsca oszczędzi także półokrągła lub pięciokątna kabina prysznicowa. Wygodę zapewni już taka o bokach 80 cm. Ustawienie urządzeń i mebli w kątach na ogół powiększa przestrzeń manewrową.

Praktyczny jest sedes wiszący, wokół którego łatwiej jest zachować czystość. Modele z odpływem pionowym można zamontować tuż przy ścianie, co sprawia, że długość urządzenia nie musi przekraczać 60 cm. Ściany nad sedesem nie trzeba zabudowywać w całości, lepiej stworzyć nad nim wnękę z półkami.

d382e1h

Urządzamy małą łazienkę: po drugie kompresja

Projekt łazienki w wersji mini nie oznacza miniaturowych sprzętów. Wymogi ergonomiczne są takie same dla wszystkich, bez względu na to, jakim metrażem dysponują. W przypadku małej łazienki można jednak zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej albo wybrać umywalkę z baterią umieszczoną z boku, dzięki czemu będzie węższa.

Z pomocą przychodzą producenci. Ravak oferuje asymetryczny model wanny BeHappy, która dzięki zwężeniu umożliwia montaż umywalki powyżej. Jeśli marzysz o wannie wolno stojącej, do małej łazienki wybierz opcję pośrednią jak Misa (Marmorin) o długości niewiele ponad 1,5 m. Jeszcze krótsza jest wanna narożna Nano marki Cersanit (75 x 140 cm). To jeden z elementów kolekcji przeznaczonych właśnie do aranżacji małej łazienki. Szafki z tej serii są dostępne w licznych wersjach i pozwalają na optymalne zagospodarowanie powierzchni ściany. Funkcjonalne meble modułowe oferuje też firma Koło (np. Domino Premium).

Kabina Open Space Duravit staje się prawie niewidoczna w aranżacjach wnętrz po otwarciu drzwi, które przylegają do ściany, co wizualnie powiększa małą łazienkę. Nie chcąc rezygnować ani z prysznica, ani z wanny, można zdecydować się na kabiny nawannowe (np. Artweger) lub tańsze rozwiązanie – parawany. W przypadku małej łazienki sprawdzą się bezramowe lub o cienkich profilach. Do wyboru są wahadłowe, przesuwne czy harmonijkowe, które bez problemu dopasują się do aranżacji w dowolnym stylu.

Jeśli w małej łazience musi znaleźć się miejsce na pralkę, można zawiesić nad nią przeznaczoną do tego celu umywalkę. Tak wyspecjalizowane modele z konglomeratu ma w swojej ofercie firma Ravak (Praktik W).

d382e1h

Komfort korzystania z małej łazienki poprawia także ogrzewanie podłogowe, które nie zajmuje miejsca i nie ogranicza aranżacji jak kaloryfer.

Urządzamy małą łazienkę: po trzecie estetyka

W małej łazience liczą się detale i staranne wykończenie, nic bowiem nie ujdzie tu uwadze. Lustra i przezroczyste, szklane kabiny optycznie powiększą przestrzeń. Warto postawić też na jasne, chłodne kolory. Nie trzeba stosować małych płytek – wielkoformatowe, o gładkiej lśniącej powierzchni wizualnie także dodadzą łazience kilka cennych centymetrów. Podobnie podwieszane sprzęty (powiększają przestrzeń podłogi) czy długie jednorodne blaty z połyskiem. Oświetlenie centralne i dodatkowe przy lustrze o chłodnej temperaturze barwowej rozjaśni wnętrze i zapewni lepszą ostrość widzenia podczas golenia czy makijażu.

d382e1h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d382e1h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj