SalonPraktyczna aranżacja małego pokoju

Praktyczna aranżacja małego pokoju

Liczący sobie niecałe 10 mkw. mały pokój to duże wyzwanie. W obliczu urządzania takiego metrażu staje jednak wiele osób. Najtrudniej jest, gdy trzeba tam zmieścić praktycznie wszystko: salon, sypialnię, jadalnię, a nawet gabinet. W aranżacji małych wnętrz zwyczajnie nie ma miejsca na błędy!

Praktyczna aranżacja małego pokoju
Źródło zdjęć: © Solo Design Studio

22.02.2017 11:44

Liczący sobie niecałe 10 mkw. mały pokój to duże wyzwanie. W obliczu urządzania takiego metrażu staje jednak wiele osób. Najtrudniej jest, gdy trzeba tam zmieścić praktycznie wszystko: salon, sypialnię, jadalnię, a nawet gabinet. W aranżacji małych wnętrz zwyczajnie nie ma miejsca na błędy!

Mały pokój kocha dyscyplinę, stawia na ograniczoną liczbę mebli i dekoracji oraz kolorystyczną powściągliwość. Chętnie zamienia ilość na jakość, uwielbia efekt przenikania stref funkcjonalnych, stawia na kompaktowe meble i nie waha się używać optycznych trików. Potrafi zdobywać się na kompromisy, co jednak nie oznacza, że nie może być efektowny. Dekoracje, owszem, w znikomej liczbie, ale za to dobrane ze smakiem! Oto pomysły na małe wnętrze, które podbiją twoje serce.

1. Metraż z wieloma funkcjami

Podział i uporządkowanie przestrzeni małego mieszkania są konieczne dla zachowania wrażenia ładu i przestronności. Nie oznacza to jednak, że strefa jedzenia, spania, nauki czy pracy powinny być wyraźnie od siebie oddzielone. W małym pokoju bowiem brakuje na to miejsca. Poszczególne strefy muszą się więc łączyć. Ten sam stół może posłużyć do jedzenia i pracy z laptopem, a sofa z funkcją rozkładania - do odpoczynku przed telewizorem i spania. Posuwając się krok dalej, można dojść do bardziej innowacyjnych rozwiązań i przykładowo na podeście skrywającym łóżko urządzić minibiuro lub wygodną sferę wypoczynkową.

2. Jakość kontra ilość

Ograniczenie wyposażenia do minimum to złota zasada w aranżacji małych wnętrz. Powinny się tu znaleźć wyłącznie meble pojemne i wprost proporcjonalne do pomieszczenia. Warto postawić na takie wykonane z dobrej jakości materiałów, nieskomplikowane w formie, ale pomysłowe. Sięganie w najgłębsze zakamarki szaf i regałów ułatwią nowoczesne systemy wysuwne. Jedną ze sprawdzonych sztuczek jest taki dobór mebli, by tworzyły one w małym pokoju 2-3 grupy o podobnej wysokości, co dodatkowo uporządkuje przestrzeń. Podobną funkcję spełnią zawieszone w jednej linii obrazy czy ustawione na półce dekoracje tej samej wysokości.

Pogłębiona perspektywa z lustrem w tle

Lustro nie musi zajmować całej ściany, choć i takie rozwiązania są stosowane, by optyczne dodać małemu pokojowi przestrzeni i tym samym zapewnić sobie większe poczucie komfortu w klaustrofobicznym pomieszczeniu. Wystarczy, że lustro znajdzie się w kluczowym miejscu – będzie odbijało widok naprzeciwległego okna lub atrakcyjny element wystroju. W przypadku aranżacji małych wnętrz sprawdza się zawieszenie poziomego zwierciadła na ścianie tuż za sofą lub komodą, co dodaje pomieszczeniu wielowymiarowej głębi.

Dobre widoki na tapecie

Oprócz luster w sztuce iluzji wyspecjalizowały się też fototapety. Widok otwartej przestrzeni nad oceanem, ciągnącej się w dal leśnej dróżki czy miejskiej uliczki zmienia indywidualny odbiór przestrzeni. Odpowiednio dobrany kadr krajobrazu wizualnie powiększy mały pokój i sprawi, że zyska on ciekawy motyw przewodni. Dodatkowe rozproszenie światła, a tym samym więcej przestronności w aranżacji małego wnętrza zapewni też tapeta o metalicznym lub migotliwym wykończeniu.

Jasne strony małego mieszkania

Nie bez przyczyny projektanci zajmujący się aranżacją małych wnętrz stawiają na jasną i stonowaną paletę barw. Zwykle ma ona bowiem związek z rozświetlaniem przestrzeni, a także z jej nowoczesną, minimalistyczną stylistyką. Wyraziste akcenty nie zaszkodzą, pod warunkiem że z nimi nie przesadzisz. Jako baza sprawdzi się jednak przede wszystkim biel i jasna szarość. Te świetliste i chłodne kolory najlepiej kamuflują bowiem niewielki metraż. Gładkie powierzchnie ścian i wyposażenia czy przeszklone drzwi oraz meble dodatkowo spotęgują ten efekt.

Obraz

Funkcjonalność w dobrym świetle

Równie ważny jak jasna kolorystyka jest dobór odpowiedniego oświetlenia w małym pokoju. Centralna lampa nie wystarczy. Co więcej, nie powinna być ona zbyt nisko zawieszona w małych wnętrzach. Lepiej, gdy zastąpią ją plafon lub sufitowe oprawy ledowe. Strategiczne miejsca, gdzie zwykle się czyta, pracuje, odpoczywa, potrzebują dodatkowych źródeł oświetlenia: lampki stołowej o regulowanym kącie nachylenia klosza, wysokiej lampy podłogowej czy wprowadzających nastrojowy klimat kinkietów. Za pomocą ledowych taśm czy halogenów warto też wyeksponować atrakcyjne elementy wystroju, np. witrynę, wiszący na ścianie obraz lub nieszablonowo zaaranżowaną wnękę.

Przepastnie pod stopami

W małym pokoju najlepiej sprawdza się jednolity jasny sufit, ale na podłodze można pozwolić sobie na ciemne kolory. Panele czy parkiet warto niekiedy ozdobić dywanem, który doda przytulności małych wnętrzom, zwłaszcza tym urządzonym w chłodnej tonacji. Najlepiej wybrać dwukolorowy w duże, kontrastowe, geometryczne wzory, tworzące wrażenie głębi, co optycznie obniży podłogę, oddalając ją od sufitu.

Okno na świat

O ile to możliwe, okno powinno zajmować jak największą powierzchnię. Nie służą mu więc ciężkie, miesiste zasłony i mleczne firany spływające aż do ziemi. Jeśli widok ci na to pozwala i nie narazisz się na spojrzenia przechodnów czy mieszkańców z bloku naprzeciwko, możesz wcale go nie zasłaniać, traktując parapet jako dodatkową przestrzeń użyteczną, na której stanie kilka książek, dekoracji czy kosz z owocami. Jeśli jednak nie jest to możliwe, zastosuj jedynie zwiewne firanki i rolety.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)