Trwa ładowanie...

Prace w ogrodzie we wrześniu. Przygotuj się na jesień

W dniu 23 września dzień zrówna się z nocą, ale w tym przypadku oznacza to początek jesieni. Wrześniowe temperatury są przyjazne, ale słońce zachodzi coraz wcześniej, a więc mniej promieni przedostaje się do roślin. Do tego noce stają się chłodniejsze i to wszystko sprawia, że trzeba się odpowiednio przygotować

Odkurzacz do liści przyda się jesieniąOdkurzacz do liści przyda się jesieniąŹródło: Adobe Stock, fot: @bogdanhoda
d1kby31
d1kby31

Nie tylko zbiory

We wrześniu właściciele sadów mogą zbierać jabłka i gruszki oraz śliwy, winorośle z upraw gruntowych, truskawki i maliny. Pomieszczenie warto odpowiednio przygotować i do tego celu najlepiej użyć środka grzybobójczego, który pomoże ochronić zbiory przed chorobami i zniszczeniem. Posiadacze ogrodów warzywnych mogą zebrać ogórki, paprykę, pomidory, bób, fasolę, buraki, marchew, pietruszkę i seler. Pomidory, które w pełni nie dojrzały, warto przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Można posadzić krzewy i drzewa owocowe uprawiane w pojemnikach. Rośliny warto zasilić kompostem. Do tego siejemy do gruntu nasiona warzyw z myślą o zbiorach na następny rok. Jeżeli miesiąc jest suchy, to należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Pod koniec września można przekopać glebę w ogrodzie warzywnym, dzięki czemu zimą ziemia będzie lepiej przepuszczać wodę. W ramach robienia porządków powinniście usunąć i spalić resztki roślin dotkniętych chorobami. Zdrowe resztki można przeznaczyć na kompost, zwłaszcza że jesień to dobry czas na założenie kompostownika, jeśli jeszcze go nie posiadacie.

Kwiaty i trawnik

W przypadku róż powtarzających kwitnienie warto usunąć z pędów więdnące kwiaty, co wydłuży okres rozkwitu. W przypadku róż niepowtarzających kwitnienia warto przyciąć pędy i przygotować sadzonki pędowe. Można też rozpocząć sadzenie drzew i krzewów ozdobnych. Jesień to czas kwitnienia roślin wrzosowatych, a wrzesień to dobry czas na ich sadzenie. To także ostatni moment, by wysadzić rabaty roślin dwuletnich, żeby zakwitły na wiosnę. Pozostałości po letnich kwiatach przeznaczcie na kompost. Wrzesień to również dobry czas na przesadzanie drzew iglastych i przycięcie żywopłotu.

We wrześniu można jeszcze założyć trawnik, a to dlatego, że klimat tego miesiąca jest bardzo umiarkowany, co sprzyja prawidłowemu kiełkowaniu nasion. Trawniki z siewu można zakładać do końca września. Jeżeli o poranku już pojawia się rosa, to koszenie należy przeprowadzać w porze popołudniowej. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego nawodnienia i można też przeprowadzić zabieg wertykulacji, co ucieszy tych, którzy zapomnieli zrobić to wiosną. Można też pokryć trawnik cienką warstwą kompostu, a także nawieźć jesiennym nawozem, który jest bogaty w fosfor i potas. We wrześniu pojawiają się pierwsze opadające liście, które należy zebrać grabiami lub przy pomocy odkurzacza do liści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1kby31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1kby31