Trwa ładowanie...

Prace w ogrodzie w lutym. Zacznij przygotowania do sezonu

Wydawałoby się, że zima to martwy okres, jeśli chodzi o prace w ogrodzie, ale nic bardziej mylnego. W lutym już można zacząć wykonywać bardziej zaawansowane prace, które pozwolą przygotować go na nadchodzący sezon niezależnie od tego, czy masz ogród ozdobny, czy hodujesz warzywa.

W lutym należy zacząć przygotowywać ogród do wiosny W lutym należy zacząć przygotowywać ogród do wiosny Źródło: Pixabay
d330xb0
d330xb0

W tym roku luty rozpieszcza mieszkańców wielu regionów Polski ciepłą drugą połową miesiąca. To sprawia, że posiadacze ogrodów zaczynają myśleć o pierwszych pracach w przydomowych lub działkowych ogrodach. Luty to ostatni dzwonek przed wiosennymi rozkwitami, choć w niektórych przypadkach już teraz rośliny mogą zacząć budzić się do życia.

Porządki

Przede wszystkim ważne jest uporządkowanie terenu. Jeżeli jeszcze zalega śnieg, to warto zrzucić go z drzew i krzewów. Najbardziej przydanym narzędziem będą tu grabie lub łopata. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku roślin zimujących pod plandeką. Trzeba pilnować, żeby ciężar śniegu nie wyrządził szkód. Jeśli ścieżki w ogrodzie są wyłożone na przykład płytkami i zalega jeszcze na nich lód, to należy pamiętać, żeby używać piasku i unikać soli, która może uszkodzić rośliny i trawnik. Posiadacze warzywnych upraw powinni uprzątnąć grządki z suchych pędów.

Drzewa i krzewy

W lutym można pokusić się o przeprowadzenie operacji przycinania gałęzi. Do niskich krzewów i drzewek wystarczy sekator. Wyższe mogą wymagać użycia na przykład piły teleskopowej, a w ostateczności trzeba będzie skorzystać z drabiny. W zależności od wielkości ogrodu można użyć rozdrabniacza, który jest przydatny, kiedy nie macie kompostownika. Jeżeli temperatura nadal utrzymuje się poniżej zera stopni, to zaczekajcie z przycinaniem gałęzi na cieplejszy dzień.

Pierwsze wysiewy i obróbka gleby

Wbrew pozorom luty to dobry czas na pierwsze wysiewy. Tak oto w pojemnikach można wysiać nasiona szałwii, begonii, petunii czy werbeny. W skrzynkach wysiewa się bazylię, majeranek, sałatę, szpinak, pomidory czy warzywa kapustne. Pod szkłem i folią można wysiać marchew, por i rzodkiew. Na to warto jednak poczekać do końca lutego.

Nie można zapomnieć zadbać o glebę. Szpadel lub widły pozwolą ją spulchnić, wystarczy przekopać ziemię na głębokość nieprzekraczającą okolic 20 cm. Możecie także dodać kompostu, by zapewnić glebie minerały i inne składniki odżywcze dla roślin. Jeśli zamierzacie zasiać trawnik, to powinniście już teraz przygotować podłoże z pomocą glebogryzarki. Przyda się także wertykulator napowietrzający glebę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d330xb0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d330xb0