Trwa ładowanie...

Prace ogrodnicze w marcu. Przygotuj się na nadejście wiosny

Dzień 21 marca to początek kalendarzowej wiosny, a więc dla ogrodników będzie to czas porządków i nasadzeń. Dotyczy to zarówno ogrodów ozdobnych, jak i tych warzywnych czy sadów owocowych. Z zimowego snu powinni się także obudzić ci, którzy zamierzają sadzić trawniki.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Podczas wiosennych prac w ogrodzie nie wolno zapomnieć o kompostownikuPodczas wiosennych prac w ogrodzie nie wolno zapomnieć o kompostownikuŹródło: Shutterstock
d2li0yh
d2li0yh

Porządek przede wszystkim

Jeżeli postanowiliście przeczekać luty, to marzec jest ostatnim dzwonkiem na zrobienie porządków w ogrodzie. Należy sprawdzić stan drzew i krzewów. Należy pozbyć się gałęzi rosnących do środka korony, a także tych krzyżujących się ze sobą. Oczywiście te uszkodzone także należy usunąć i uprzątnąć. Jeżeli jest ich sporo, to można użyć rozdrabniacza do gałęzi, który przyda się, zwłaszcza kiedy nie macie kompostownika. Połączenie jednego z drugim oczywiście nie zaszkodzi, ponieważ rozdrobnienie gałęzi sprawi, że optymalnie wykorzystacie jego pojemność.

Rozróżniamy trzy rodzaje cięć. Pierwszy to sanitarne, które ma na celu usunięcie starych i chorych pędów. Drugie to prześwietlające, o którym napisaliśmy wyżej i polega właśnie na usunięciu skrzyżowanych gałęzi oraz tych rosnących ku środkowi. Trzecie to cięcie formujące, które stosuje się głównie przy krzewach.

Jeżeli macie u siebie rośliny, które kwitną latem na pędach jednorocznych, to należy uciąć ich gałązki na wysokości około 20 - 25 cm nad ziemią. W przypadku wrzosów powinno się usunąć zeszłoroczne kwiatostany. O waszą uwagę będzie upominał się także trawnik. Trzeba wygrabić z niego pozostałe liście, a jeśli zajdzie taka konieczność to wykonać aerację i wertykulację.

d2li0yh

Sadzenie i przesadzanie

Jeżeli macie rośliny doniczkowe, to warto przesadzić je w marcu do większych doniczek. Różnica średnicy powinna wynosić od 2 do 4 cm. Przy okazji można wykonać zabiegi potrzebne do rozmnożenia roślin pokojowych. Trzeba także sprawdzić kwasowość gleby i w razie potrzeby zwapnować ją, a następnie po upływie około 3 tygodni użyć nawozu. Najlepszym pomysłem jest oczywiście kompost, ale jeśli go nie macie, to zawsze można kupić nawóz organiczny lub mineralny.

Początek marca to czas na wysiew warzyw kapustnych, a jeśli zrobi się cieplej, to możecie także wysiać pomidory lub inne warzywa, które lubią ciepło. Przy optymistycznych prognozach pogody można wysiać do gruntu marchew, koper, cebulę czy rzodkiewkę. Co prawda przymrozki nie są im straszne, ale tylko w małej ilości. W razie obaw zbudujcie tunel foliowy.

Jeżeli chcecie mieć w swoim ogrodzie owoce, to marzec jest idealnym momentem do sadzenia drzew i krzewów owocowych. Jeżeli nie zrobiliście tego jesienią, to teraz macie ostatnią szansę. Trzeba się jednak pospieszyć, by zdążyć przed rozwojem pąków, ponieważ roślina może uschnąć. Dobrym wyjściem z sytuacji w razie spóźnienia jest zakup roślin sprzedawanych w pojemnikach. Są one już ukorzenione, co daje większe szanse powodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2li0yh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2li0yh