Prace ogrodnicze w marcu. Przygotuj się na nadejście wiosny

Dzień 21 marca to początek kalendarzowej wiosny, a więc dla ogrodników będzie to czas porządków i nasadzeń. Dotyczy to zarówno ogrodów ozdobnych, jak i tych warzywnych czy sadów owocowych. Z zimowego snu powinni się także obudzić ci, którzy zamierzają sadzić trawniki.

Podczas wiosennych prac w ogrodzie nie wolno zapomnieć o kompostowniku
Podczas wiosennych prac w ogrodzie nie wolno zapomnieć o kompostowniku
Źródło zdjęć: © Shutterstock

07.03.2022 16:28

Porządek przede wszystkim

Jeżeli postanowiliście przeczekać luty, to marzec jest ostatnim dzwonkiem na zrobienie porządków w ogrodzie. Należy sprawdzić stan drzew i krzewów. Należy pozbyć się gałęzi rosnących do środka korony, a także tych krzyżujących się ze sobą. Oczywiście te uszkodzone także należy usunąć i uprzątnąć. Jeżeli jest ich sporo, to można użyć rozdrabniacza do gałęzi, który przyda się, zwłaszcza kiedy nie macie kompostownika. Połączenie jednego z drugim oczywiście nie zaszkodzi, ponieważ rozdrobnienie gałęzi sprawi, że optymalnie wykorzystacie jego pojemność.

Rozróżniamy trzy rodzaje cięć. Pierwszy to sanitarne, które ma na celu usunięcie starych i chorych pędów. Drugie to prześwietlające, o którym napisaliśmy wyżej i polega właśnie na usunięciu skrzyżowanych gałęzi oraz tych rosnących ku środkowi. Trzecie to cięcie formujące, które stosuje się głównie przy krzewach.

Jeżeli macie u siebie rośliny, które kwitną latem na pędach jednorocznych, to należy uciąć ich gałązki na wysokości około 20 - 25 cm nad ziemią. W przypadku wrzosów powinno się usunąć zeszłoroczne kwiatostany. O waszą uwagę będzie upominał się także trawnik. Trzeba wygrabić z niego pozostałe liście, a jeśli zajdzie taka konieczność to wykonać aerację i wertykulację.

Sadzenie i przesadzanie

Jeżeli macie rośliny doniczkowe, to warto przesadzić je w marcu do większych doniczek. Różnica średnicy powinna wynosić od 2 do 4 cm. Przy okazji można wykonać zabiegi potrzebne do rozmnożenia roślin pokojowych. Trzeba także sprawdzić kwasowość gleby i w razie potrzeby zwapnować ją, a następnie po upływie około 3 tygodni użyć nawozu. Najlepszym pomysłem jest oczywiście kompost, ale jeśli go nie macie, to zawsze można kupić nawóz organiczny lub mineralny.

Początek marca to czas na wysiew warzyw kapustnych, a jeśli zrobi się cieplej, to możecie także wysiać pomidory lub inne warzywa, które lubią ciepło. Przy optymistycznych prognozach pogody można wysiać do gruntu marchew, koper, cebulę czy rzodkiewkę. Co prawda przymrozki nie są im straszne, ale tylko w małej ilości. W razie obaw zbudujcie tunel foliowy.

Jeżeli chcecie mieć w swoim ogrodzie owoce, to marzec jest idealnym momentem do sadzenia drzew i krzewów owocowych. Jeżeli nie zrobiliście tego jesienią, to teraz macie ostatnią szansę. Trzeba się jednak pospieszyć, by zdążyć przed rozwojem pąków, ponieważ roślina może uschnąć. Dobrym wyjściem z sytuacji w razie spóźnienia jest zakup roślin sprzedawanych w pojemnikach. Są one już ukorzenione, co daje większe szanse powodzenia.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie