Poznaj prognozę z wyprzedzeniem. Stacja pogodowa w twoim domu

Termometr za oknem to sprawdzone, ale nieco przestarzałe rozwiązanie, a prognoza pogody podawana w telewizji jest nieprecyzyjna, jeśli nie mieszkasz w jednym z dużych miast. Dlatego warto postawić na praktyczne rozwiązania, które pozwolą sprawdzać stan pogody od ręki.

stacja pogody pogoda parapet zegar
stacja pogody pogoda parapet zegar
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.08.2021 14:38

Czasem przelotne spojrzenie za okno to za mało, by stwierdzić jaka aura panuje na zewnątrz. Jak więc sprawdzić nadchodzące zmiany pogodowe bez odpalania komputera lub telewizora? Odpowiedzią są stacje pogodowe, które zamontujesz w widocznym miejscu w domu. Niewielkie urządzenie będzie w stanie podać ci najważniejsze informacje dotyczące obecnej pogody, a także przewidzieć jej zmiany nawet na kilka dni do przodu. To przyda się szczególnie wtedy, gdy chcesz zaplanować prace na podwórzu z wyprzedzeniem.

Pogoda na bieżąco

Urządzenie łączy się z zewnętrznym czujnikiem i stacjami monitorującymi dane klimatyczne przy pomocy sygnału radiowego. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zarówno lokalne odczyty, jak i dalsze prognozy będą jak najbardziej precyzyjne. Podstawowymi funkcjami stacji jest pomiar temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza. Bardziej zaawansowane modele są w stanie określić również prędkość i kierunek wiatru.

Zwróć uwagę na czystość powietrza

Wybierając modele z wyższej półki możesz również sprawdzić stan powietrza na zewnątrz dzięki połączeniu z czujnikami monitorującymi poziom szkodliwych substancji. Niektóre stacje pogodowe są w stanie określić również poziom CO2 w pomieszczeniu, w którym się znajdują. CO2 to produkt uboczny zarówno spalania, jak i oddychania, dlatego warto monitorować go na bieżąco, by ustrzec się przed bólami głowy, nudnościami i złym samopoczuciem. Jeśli urządzenie wykryje, że poziom CO2 w powietrzu jest za wysoki, poinformuje cię o konieczności przewietrzenia pomieszczenia.

Co warto wiedzieć przed zakupem

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, sprawdź przede wszystkim zakresy mierzonej temperatury i dopuszczalny błąd pomiaru. Im będzie mniejszy, tym lepiej. Zazwyczaj w najtańszych stacjach pogodowych różnica między pomiarem a temperaturą rzeczywistą wynosi 0,5 st. C. Jeśli natomiast chcesz śledzić odczyty pogodowe na bieżąco, wybierz model, który będzie w stanie zapisywać dane z poprzednich dni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)