Trwa ładowanie...

Poznaj okolicę, zanim się wprowadzisz. Na co zwrócić uwagę, wybierając nowy adres?

O tym, że wśród głównych czynników decydujących o wyborze mieszkania jest lokalizacja, wie każdy, kto planuje taki zakup lub ma go za sobą. To właśnie lokalizacja często dyktuje cenę mieszkania, ale dobrze wybrana może w dużym stopniu wpłynąć na komfort domowników na całe lata.

d2jnywy
d2jnywy

O tym, że wśród głównych czynników decydujących o wyborze mieszkania jest lokalizacja, wie każdy, kto planuje taki zakup lub ma go za sobą. To właśnie lokalizacja często dyktuje cenę mieszkania, ale dobrze wybrana może w dużym stopniu wpłynąć na komfort domowników na całe lata.

Sprawdź, które dzielnice cieszą się największą popularnością

Jak wynika ze statystyk, najpopularniejszymi warszawskimi dzielnicami Warszawy są Mokotów i Wola – to właśnie tam sprzedaje się najwięcej mieszkań. Dalej w rankingu plasują się kolejno: Bemowo, Wilanów, Białołęka i Bielany. Wybór dzielnicy powinniśmy jednak dopasować bezpośrednio do naszych potrzeb. Sama kwestia popularności dzielnic jest oczywiście zmienna, zależna od wielu czynników. Z tego względu, wybierając lokalizację dla mieszkania, upewnijmy się, czy prestiż danej dzielnicy to nie chwilowa moda, a wiążą się z tym realne korzyści i racjonalne argumenty - przekonuje Aleksandra Sokołowska, lider projektu w Skanska Residential Development.

Określ przeznaczenie swojego mieszkania

Wybierając lokalizację dla nowego mieszkania, w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, jakie będzie jego przeznaczenie. Jeśli zakup mieszkania traktujemy jako inwestycję pod wynajem, ważne jest dodatkowo określenie grupy docelowej najemców. Dzięki postawieniu na lokalizację w pobliżu uczelni wyższych lub centrów biznesowych, łatwo będzie nam w przyszłości utrzymać płynność najmu. Istnieją oczywiście również takie miejsca, które powinny znaleźć się w pobliżu naszego lokum niezależnie od jego przeznaczenia.

Pamiętaj o tym, co powinno się znaleźć w okolicy twojego mieszkania

Przede wszystkim ważna jest dostępność punktów handlowo-usługowych w okolicy. To idealna sytuacja, gdy po drodze do pracy można podwieźć dzieci do szkoły, a wracając, zrobić zakupy czy wstąpić do apteki. Z tego samego względu ważna jest również dostępność komunikacji. Nawet w przypadku, gdy nie wszystkie potrzebne miejsca możemy znaleźć w bezpośrednim otoczeniu osiedla, dobrze gdy łatwo do nich dotrzeć. Warto zatem sprawdzić, jakie połączenia tramwajowe i autobusowe funkcjonują w okolicy. Właściciele samochodów powinni przyjrzeć się organizacji ruchu w otoczeniu osiedla i sprawdzić, jak wygląda sytuacja na okolicznych ulicach w godzinach szczytu. Z perspektywy osób zmotoryzowanych warto także sprawdzić, jaka jest dostępność miejsc parkingowych w bezpośrednim otoczeniu osiedla.

d2jnywy

Sprawdź położenie mieszkania w budynku

Oprócz lokalizacji osiedla na mapie miasta ważna jest także lokalizacja samego mieszkania w budynku i jego ułożenie względem stron świata. Ma to ogromne znaczenie dla komfortu odczuwanego podczas użytkowania mieszkania choćby związanego z temperaturą, a co za tym idzie – z rachunkami.

Zapoznaj się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego

Kiedy już wybraliśmy mieszkanie, które w okolicy ma wszystko, co jest nam potrzebne, które jest ułożone w budynku w taki sposób, który nam najbardziej odpowiada, a z okien mamy widok na park, dobrze jest upewnić się, że nie zostanie to w drastyczny sposób zmienione. Aby mieć taką pewność, warto poznać plany zagospodarowania terenu, zwłaszcza planowane inwestycje i rozwój infrastruktury. Warto zaznaczyć, że wybór mieszkania tam, gdzie są już plany miejscowe jest korzystniejszy niż tam gdzie ich nie ma i rozwój okolicy zależy od decyzji o warunkach zabudowy. Obecnie w Warszawie obowiązują 242 miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego na obszarze 18.708 ha. To aż 36,17 proc. powierzchni Warszawy.

d2jnywy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jnywy