Pożegnanie z nadmiarem. 28 trików, dzięki którym pozbędziesz się zbędnych rzeczy z domu
Bałagan w twoim mieszkaniu wciąż rośnie? Niekoniecznie oznacza to, że nie sprzątasz. Może po prostu musisz to robić… sprytniej. Poniżej przestawiamy 28 trików, dzięki którym pożegnasz się z nieporządkiem w swoim lokum raz na zawsze.
29.08.2019 | aktual.: 29.08.2019 15:22
– To nie jest bałagan, tylko bardzo skomplikowany porządek – rzekł kiedyś Kubuś Puchatek o stanie swojej szafy. W jego słowach znajduje się ziarno prawdy, bo bałagan nigdy nie bierze się znikąd. Zawsze wiąże się z nim jakaś historia, najczęściej aktualnego samopoczucia właściciela mieszkania. Zdaniem blogerki Shiry Gill, jeśli masz ochotę zmienić coś w swoim codziennym życiu, warto zacząć od uporządkowania własnego lokum. W tym celu stworzyła wraz z inną ekspertką, Julią Pinsky, 28 wskazówek dla chronicznych "bałaganiarzy". Oto pierwsze z nich:
1) Rozpoznaj, kiedy nadszedł czas na porządki. Jeśli czujesz, że wszechobecny bałagan wpływa negatywnie na twoje życie, to dobry moment, żeby rozpocząć zmiany.
2) Zrób plan. Podziel posiadane przedmioty w mieszkaniu na kategorie (ubrania, pamiątki, zabawki). Zwykle już na tym etapie zobaczysz, ilu rzeczy nie potrzebujesz.
3) Spójrz na wszystko z dystansu. Zanim zaczniesz sprzątanie, ułóż wszystkie posiadane przedmioty w jednym miejscu. Te, które naprawdę lubisz, od razu zwrócą twoją uwagę.
4) Podziel rzeczy na dwie kupki – "tak" i "nie". Zauważ, że grupy "może" tutaj nie ma. Jeśli chcesz mieć porządek, musisz być przygotować się na wyrzeczenia.
5) Zadaj sobie pytanie, "czy naprawdę tego potrzebuję?". Jeśli masz problem z rozstrzygnięciem o przydatności jakiegoś przedmiotu – po prostu poświęć mu więcej czasu.
6) Oddawaj rzeczy potrzebującym. Łatwiej rozstać się z przedmiotami, jeśli wiesz, że trafią w ręce kogoś, komu przydadzą się bardziej niż tobie.
7) Wszystko ma swoje miejsce. Skoro selekcję rzeczy masz już z głowy, czas znaleźć miejsce na te, które zostały. Stwórz dla każdej kategorii przedmiotów osobną przestrzeń.
Pozostałe rady Gill i Pinsky dotyczą właśnie stref mieszkania, w których umieszczamy konkretne przedmioty. Porządek powinien panować już w przedpokoju:
8) Wykaż ciekawość wobec bałaganu. Dlaczego coś leży na podłodze w przedpokoju? Zwykle nie ma po prostu miejsca, gdzie możemy to schować.
9) Stwórz przestrzeń do "lądowania" w mieszkaniu. Nawet jeśli twoje lokum nie dysponuje przedpokojem, możesz zorganizować podobną strefę przy pomocy kilku mebli.
10) Znajdź miejsce na wszystko. Wieszaki na ubrania, torby i smycz psa, szafka, w której chowasz obuwie, wreszcie koszyk na klucze – niech każdy przedmiot ma swój schowek.
Kolejne pomieszczenie, o którym piszą dwie blogerki, to łazienka:
11) Dziel i rządź. Wyciągnij wszystkie przedmioty z szafek i pozbądź się tych niepotrzebnych. Pierwszeństwo do kosza mają przeterminowane kosmetyki i preparaty.
12) Kupuj mniej, za to lepszej jakości. Szampony, make up – zamiast oszczędzać, kupuj dobre, sprawdzone produkty. W ten sposób zadbasz o siebie i zyskasz przestrzeń w łazience gratis.
13) Wieszaj, kiedy nie możesz postawić. Jeśli posiadasz małą łazienkę, wieszaj półeczki (np. na mydło) w łatwo dostępnych miejscach na ścianie.
Również kuchnia doczekała się kilku organizacyjnych wskazówek:
14) Oczyść blaty. Te ostatnie są prawdziwym "magnesem" dla bałaganu. Naczynia, sztućce, nawet rachunki i listy powinny mieć w kuchni stałe miejsca przechowywania.
15) Uporządkuj spiżarnię. Przynajmniej raz w tygodniu wyrzucaj z niej wszystkie niepotrzebne albo przeterminowane produkty. Te pierwsze możesz oddać np. do banku żywności.
16) Przechowuj stylowo. Szklane lub ceramiczne pojemniki na przyprawy albo przekąski nie tylko sprawią, że w kuchni zapanuje porządek. Będą także ozdobą pomieszczenia.
Co możesz zrobić, gdy bałagan panuje także w twojej sypialni?
17) Przeorganizuj szafkę nocną. Zalega na niej sterta książek, listów i innych przedmiotów? Sprzątnij je, a na blacie pozostaw tylko potrzebne rzeczy (np. okulary do czytania).
18) Pościel łóżko. Wejście do uporządkowanego pokoju hotelowego sprawia ci przyjemność? Duża w tym zasługa pościelonego łóżka, które warto mieć także we własnej sypialni.
Także garderoba powinna skorzystać na generalnych porządkach:
19) Stwórz własny butik. Na zagraconą garderobę jest prosty sposób – pomyślmy o niej jako o showroomie, w którym znajdują się tylko rzeczy, które naprawdę nam się podobają.
20) Podziel wnętrze szafy na strefy. Buty, płaszcze, spodnie, bluzki, nakrycia głowy. Znajdź kącik dla każdej kategorii odzieży oraz obuwia, a następnie trzymaj się raz ustalonego porządku.
21) Wyrzuć druciane wieszaki. Zamiast nich wykorzystaj plastikowe odpowiedniki. Ułatwi ci to porządkowanie i grupowanie rzeczy (np. po kolorach wieszaków).
Blogerki poświęciły w swojej liście także trochę miejsca pokojowi gościnnemu:
22) Organizuj przestrzeń dla siebie. Salon jest dla ciebie miejscem relaksu? Zadbaj o wygodne poduszki, półki z książkami. Przyda się również szafka RTV na telewizor i konsolę do gier.
23) Wybieraj gustowne schowki. Tak jak przypadku w kuchni, ozdoby salonu mogą okazać się całkiem funkcjonalne. Wykorzystaj np. wiklinowe kosze na śmieci zamiast tradycyjnych, plastikowych. Warto również rozejrzeć się za stylowymi regałami na płyty, itd.
Co możesz z kolei zrobić, by uporządkować swoją jadalnię?
24) Upiększ pomieszczenie do jedzenia. Ustaw sobie stoper na 30 minut i sprzątnij w tym czasie wszystkie niepotrzebne graty i pozostałości po posiłkach. Jadalnię ozdób kwiatami i innymi akcesoriami tak, by pomieszczenie wprost zapraszało do ucztowania.
25) Stwórz "stację jadalną". Rozwiązanie rodem z punktów gastronomicznych. Najczęściej funkcję takiej stacji pełni szafka, w której umieszczasz przedmioty związane z posiłkami, np. przyprawy, naczynia, sztućce. Taki mebel może również zawierać w sobie barek.
Wreszcie przyszedł czas na pralnię, czyli prawdziwe "królestwo nieporządku":
26) Wykorzystaj pionowe przestrzenie. Oprócz wieszania półek jak w łazience, możesz zyskać więcej miejsca np. stawiając suszarkę na swojej pralce.
27) Zaopatrz się w pojemniki na proszki i płyny. Dzięki nim wcześniej zobaczysz, kiedy dany detergent się kończy. Poza tym puste lub częściowo wypełnione pudełka oraz butelki nie będą ci zagracać pralni.
28) Sortuj pranie. Podziel swoje ubrania na grupy, które następnie wrzucisz do odpowiedniego pojemnika. Mieszanie odzieży wypranej z brudną przestanie być problemem.
Stosując rady Gill oraz Pinsky w praktyce, będziesz w stanie poradzić sobie z nieporządkiem w swoim mieszkaniu nie tylko doraźnie, ale również na dłuższą metę. Głównym celem obydwu blogerek jest bowiem stworzenie przestrzeni, w której przyjemnie mieszka się wszystkim domownikom. Panie wychodzą z założenia, że w tak idealnie dostosowanym do potrzeb mieszkańców lokum po prostu nie sposób zrobić bałaganu.