Powiew Orientu w domu: wnętrza orientalne i nowoczesne zarazem
Styl orientalny często kojarzy się z przepychem, złotem, ręcznie malowanymi meblami. Tymczasem jest on tak bogaty i różnorodny, jak bogata i różnorodna jest Azja. Wnętrza orientalne wcale nie muszą spływać dynastycznym złotem. Przeciwnie – mogą być tworzone z duchem czasu, w którym powiew Orientu miesza się z nowoczesną formą.
11.03.2014 13:41
Styl orientalny często kojarzy się z przepychem, złotem, ręcznie malowanymi meblami. Tymczasem jest on tak bogaty i różnorodny, jak bogata i różnorodna jest Azja. Wnętrza orientalne wcale nie muszą spływać dynastycznym złotem. Przeciwnie – mogą być tworzone z duchem czasu, w którym powiew Orientu miesza się z nowoczesną formą.
Decydując się na wnętrza w stylu orientalnym, musisz najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie – w jakim kierunku chcesz podążać. Czy podobają ci się czarno-czerwone, błyszczące chińskie meble, czy japońska delikatność i dbałość o szczegóły, a może bambusowe akcenty, tak popularne w Tajlandii i Wietnamie? Niezwykle bogata kultura i historia Azji może stać się podstawą do aranżacji wnętrza. Łącząc ten bogaty świat z nowoczesną formą, musisz trzymać się jednak kilku zasad.
Wnętrza w stylu orientalnym: przestrzeń
Wprowadzając do wnętrza orientalne elementy wyposażenia, musisz mieć na uwadze, że ich wyrazisty charakter może zawładnąć całą przestrzenią. Dlatego niezwykle ważne są proporcje i układ wnętrza. Orientalna stylistyka lubi otwarte, wysokie przestrzenie, otwórz więc kuchnię na hol i salon. Postaw na jasne kolory ścian, duże płaszczyzny luster i nowoczesne zabudowy. Będą dobrą bazą dla azjatyckich akcentów.
Wnętrza w stylu orientalnym: egzotyczne drewno
Wybierając parkiet, postaw na drewno egzotyczne. Nie tylko będzie wspaniale komponować się w orientalnej przestrzeni, ale też zazwyczaj jest dużo bardziej wytrzymałe niż drewno krajowe. Dzięki temu możesz pokryć nim całą powierzchnie podłogi, nie wyłączając kuchni czy łazienki.
Decydując się na gatunek drewna, zwróć uwagę, skąd pochodzi. Argentyńska kurupaya czy afrykańskie iroko nie sprawdzi się w orientalnej stylistyce. Możesz wybrać spośród różnych odcieni azjatyckiego bambusa, tajskiego merbau lub pięknego, wieloodcieniowego teku. Pamiętaj, że zarówno z bambusa, jak i teku powstają piękne meble. Warto wybrać ten sam rodzaj drewna dla stolarki meblowej i podłogi.
Wnętrza w stylu orientalnym: mniej znaczy więcej
Jeden oryginalny mebel czy ciekawa kompozycja zazwyczaj zrobi większe wrażenie niż całe wnętrze wypełnione stylizowanymi przedmiotami. W poszukiwaniu unikatów warto wybrać się do kilku sklepów, które sprowadzają meble z Azji, lub poszukać okazji w internecie. Możesz również stworzyć ciekawą ścienną zabudowę z egzotycznego drewna z otwartymi półkami. Taka zabudowa może zaczynać się na ścianie i przechodzić na sufit, tworząc oryginalną zamkniętą przestrzeń. Jeśli podświetlisz ją LED-owym światłem, będzie jednocześnie nowoczesnym i orientalnym elementem wyposażenia.
Wnętrza w stylu orientalnym: okno na świat Orientu
Odpowiednia dekoracja okien jest jednym z najważniejszych elementów stylizacji orientalnej. Oprawa okienna nie może pozostać w oderwaniu od reszty przestrzeni. Decydując się na styl orientalny, powinno się zrezygnować z pospolitych firan i zasłon. W zależności od kierunku, w jakim zmierza stylizacja, w oknach możesz zastosować bambusowe żaluzje lub rolety w delikatne japońskie wzory. Ciekawą dekoracją będą również wewnętrzne, bogato rzeźbione okiennice.
Wnętrza w stylu orientalnym: zapach
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo zapach wpływa na nastrój. Marketingowcy już dawno poznali jego niezwykłe działanie, identyfikując znane marki odzieżowe z przyjemnymi zapachami. Zapach w domu jest więc niezwykle istotny i powinien być dopasowany do stylu, w jakim chcesz go urządzić.
W orientalnym zapachu nie powinno zabraknąć delikatnej nuty trawy cytrynowej, białej herbaty lub kwiatu wiśni. By w domu unosił się stale przyjemny zapach, wystarczy, że ukryjesz w jego zakamarkach dostępne w sklepach pachnące saszetki, a od czasu do czasu zapalisz kadzidełko lub świecę zapachową.
Autor: Marta Eljasiak
Źródło: www.beautifulminds.pl Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl