Trwa ładowanie...

Potrzebujesz prądu na kempingu lub działce? Postaw na stację zasilania

Często zdarza się, że na działce, biwaku lub kempingu występują problemy z dostępem do prądu. Klasyczne agregaty prądotwórcze są mało praktyczne, głośne i nieekologiczne. Jak w takim razie zabezpieczyć się przed brakiem zasilania? Interesującą alternatywą są stacje zasilania. Podpowiadamy, jak działają i jak wybrać urządzenie odpowiednie do potrzeb.

Stacja zasilania świetnie sprawdzi się w plenerzeStacja zasilania świetnie sprawdzi się w plenerzeŹródło: Unsplash, fot: Jackery Power Station
d1abcqb
d1abcqb

Brak prądu to chyba najgorsze co może nas spotkać nawet podczas wypoczynku na łonie natury. Lodówka, kuchenka lub grill elektryczny, a nawet zwykła lampka to jedne z bardziej przydatnych gadżetów, które nie mogą funkcjonować bez odpowiedniego zasilania. Wydawałoby się, że lekiem na całe zło jest agregat prądotwórczy, ale przecież jest ciężki, duży i przede wszystkim generuje hałas oraz spaliny. Alternatywnym rozwiązaniem jest stacja zasilania, gdzie prąd w akumulatorach jest uzupełniany m.in. za pomocą paneli słonecznych.

Jak działa stacja zasilania?

Tłumacząc w skrócie, stacja zasilania to po prostu potężny powerbank. Prąd jest zmagazynowany w akumulatorze o dużej pojemności, który może służyć do zasilania innych urządzeń. Oprócz klasycznych gniazd 230 V są tu również np. gniazda USB do ładowania smartfona lub tabletu. W zależności od wyboru stacja zasili także telewizor, lodówkę, a nawet pralkę. To oznacza, że można ją z powodzeniem stosować także w domu, kiedy zabraknie prądu. Odpowiednio przechowywane urządzenie może magazynować energię elektryczną przez długi czas.

Jak wybrać stację zasilania?

Przed dokonaniem wyboru musicie określić swoje wymagania względem stacji. Od tego będzie zależeć pojemność akumulatora oraz ilość gniazd i ich rodzaje. Moc należy dobrać odpowiednio do urządzeń, które zostaną podłączone do stacji. Tutaj czeka na was jednak mała pułapka, ponieważ nie należy patrzeć na ogólną moc maksymalną, lecz na maksymalną moc jednocześnie podłączonych urządzeń. Ten parametr jest ważny, jeśli chcecie np. jednocześnie ładować smartfon i przygotowywać jedzenie za pomocą kuchenki elektrycznej. Ważną funkcją jest też możliwość ładowania stacji z wykorzystaniem paneli solarnych. Dzięki temu zyskacie pełną samowystarczalność. Przy użytku na zewnątrz stacja powinna być wodoodporna.

Stacja zasilania – zalety i wady

Korzystanie ze stacji zasilania ma wiele zalet. Jest lżejsza i mniejsza niż agregat, nie generuje hałasu i zapewnia dużą wydajność. To wszystko sprawia, że można jej używać praktycznie wszędzie i sprawdzi się nawet podczas biwaku w środku lasu. Oczywiście nie ma róży bez kolców, ponieważ agregat wytworzy prąd natychmiast po uruchomieniu, a w przypadku stacji trzeba naładować akumulatory. Na szczęście z pomocą przychodzą panele słoneczne, które są oferowane jako akcesorium. Dzięki temu koszty użytkowania stacji zasilania są niższe, bo odpada koszt zakupu paliwa. Dodatkowo nie wymaga ona konserwacji, jak ma to miejsce w przypadku agregatu, gdzie trzeba dbać o silnik. Dodatkowo w pomieszczeniach agregat powinien być odpowiednio przechowywany, żeby jego używanie było bezpieczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1abcqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1abcqb