Potrzebujesz ciszy i spokoju? Zacznij od drzwi akustycznych!

Nie ma się co łudzić – hałas jest dziś wszechobecny i aby od niego uciec, musiałbyś wybrać Bieszczady albo Karkonosze. Na wakacyjny wypoczynek to świetne kierunki, ale na stałe – nie dla każdego. Musiałbyś należeć do tych, którzy nie boją się ekstremalnych warunków i mogą porzucić mieszkanie w mieście. Jeśli nie należysz do tego grona, powinieneś stworzyć zaciszny azyl we własnym domu.

Potrzebujesz ciszy i spokoju? Zacznij od drzwi akustycznych!
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

03.01.2018 | aktual.: 03.01.2018 14:45

Sposób na sąsiada

Drzwi wejściowe powinny nie tylko zapewniać bezpieczeństwo (być antywłamaniowe), ale też komfort akustyczny. Dlatego wyciszenie mieszkania zacznij od montażu modelu o odpowiednich parametrach. To absolutny wymóg, zwłaszcza gdy klatkę schodową dzielisz z krzykliwymi sąsiadami, którzy nie potrafią zachować ciszy wracając do domu albo są właścicielami niesfornego czworonoga. Aby ustrzec mieszkańców przed hałasami, drzwi wewnętrzne wejściowe powinny mieć izolacyjność akustyczną 27–44 dB, choć potrafi ona sięgać nawet 47 dB.

Spokój w domu

Wejściowe drzwi akustyczne to nie wszystko. W domu też jesteś narażony na hałasy. Zwłaszcza kiedy twoje kilkuletnie dzieci z radosnym piskiem bawią się w berka, a te nastoletnie słuchają muzyki tylko wtedy, gdy jest ona ustawiona na odpowiednią głośność. Skrzydła drzwiowe w mieszkaniu powinny więc mieć mocną, stabilną konstrukcję. Aby podnieść właściwości dźwiękoszczelne i termiczne drzwi, wzmacnia się je odpowiednim wypełnieniem. Szczególnie w skrzydłach o lekkiej konstrukcji stosuje się tzw. plaster miodu – kartonowe wypełnienie o niewielkiej wadze i objętości. Takie rozwiązanie jednak może ci nie wystarczyć. Jeśli potrzebujesz naprawdę dobrej izolacji, zamontuj drzwi wewnętrzne z wypełnieniem z wiórowej płyty otworowej lub pianki poliuretanowej.

Dobry izolator

Płyta wiórowo-otworowa w drzwiach wewnętrznych podnosi ich trwałość i stabilność. Zastosowane w niej otwory sprawiają, że ich konstrukcja pozostaje jednak dość lekka. Dobre właściwości akustyczne mają drzwi bezprzylgowe, czyli takie, które po zamknięciu tworzą równą płaszczyznę z ościeżnicą. Mają one nieco wyższą cenę od bardziej popularnych modeli bezprzylgowych i trochę bardziej skomplikowany montaż. Dlatego przed zakupem spokojnie się zastanów, jakie są twoje oczekiwania względem drzwi.

Drzwi to nie wszystko

Aby drzwi akustyczne spełniały swoje zadanie, muszą być poprawnie zamontowane, dobrze osadzone i doszczelnione. Powinny się też odpowiednio zamykać, tzn. bez wysiłku, ale i niezbyt lekko. Dźwiękoszczelność mogą obniżać otwory wentylacyjne. Należy też uważać z przeszkleniami – wybierając ten rodzaj drzwi, zadbaj, aby były wyposażone w specjalny rodzaj szyb. Zwróć uwagę na dobre uszczelnienie progu drzwiowego oraz ościeżnicy – bez zadbania o te szczegóły cały twój wysiłek pójdzie na marne.

Obraz
© Sylwia Pietruszka on Unsplash

Bądź eko!

Wybór drzwi wewnętrznych możesz połączyć z troską o środowisko i postawić na takie materiały jak płyta MDF i HDF. Są one proste w obróbce, mają niewygórowaną cenę i co ważne – dobre parametry akustyczne, więc ochronią cię od uciążliwych hałasów. Wyróżniają się też trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego należą do często wybieranych, praktycznych rozwiązań.

drzwidrzwi wewnętrznedrzwi wewnętrzne i schody
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)