Trwa ładowanie...

Postaw na zdrowie. Smaczny sok każdego dnia

Po pożywny sok sięgamy wtedy, gdy chcemy zapewnić sobie odpowiednią dawkę witamin lub szukamy zdrowej alternatywy dla słodyczy. Szklanka soku każdego dnia pozwoli nam również w odchudzaniu, skutecznie zabija głód.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Soki z wyciskarki postoją dłużej w lodówce
Soki z wyciskarki postoją dłużej w lodówceŹródło: Pexels
d1xa6dp

Jeśli masz już dosyć gotowych soków ze sklepu i chcesz wypróbować nowe, nietypowe mieszanki, postaw na własnoręczne wyciskanie soku. Do tego celu przyda się zarówno sokowirówka, jak i wyciskarka wolnoobrotowa. Nowoczesne urządzenia nie są drogie, ale lepiej zastanów się, które urządzenie spełni twoje wymagania.

Szybkość kontra możliwości

Różnice między wyciskarką a sokowirówką wynikają z ich budowy i specyfiki działania. Wyciskarka wolnoobrotowa działa o wiele dłużej niż sokowirówka, jednak jest w stanie pozyskać zdecydowanie więcej soku. Różnica tkwi również w konsystencji, napój z sokowirówki jest bardziej wodnisty, podczas gdy sok z wyciskarki jest gęstszy, przypomina konsystencją nieco rozrzedzony koktajl.

Dzieje się tak, ponieważ sokowirówka działa na zasadzie drobnych noży, które podczas obracania się z ogromną prędkością rozdrabniają owoce i w skutek działania siły odśrodkowej sok spływa do zewnętrznego pojemniczka. Tymczasem w przypadku wyciskarki owoce są miażdżone i rozcierane przy pomocy ślimaka. Resztki z wyciskarki są więc o wiele bardziej suche niż te z sokowirówki, gdyż więcej soku ląduje w szklance.

Zwróć uwagę na parametry

Przed zakupem należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

d1xa6dp

Moc– im będzie większa, tym szybciej i skuteczniej będzie w stanie działać urządzenie. W przypadku sokowirówek duża moc przekłada się na liczbę obrotów ostrzy i to, jak radzą sobie z rozdrabnianiem twardszych owoców i warzyw. W wyciskarkach większa moc oznacza większą prędkość obracania się ślimaka.

Budowa– niezależnie od tego, jakie urządzenie wybierzesz, powinno mieć ono możliwie jak najprostszą budowę – w ten sposób oszczędzisz sobie uciążliwego mycia komponentów. Pamiętaj, że wyciskarki wolnoobrotowe mogą sprawiać więcej problemów z myciem, nie wszystkie komponenty da się myć w zmywarce.

Wielkość otworu – zmorą tańszych sokowirówek i wyciskarek jest stosunkowo niewielki otwór, przez który należy wkładać owoce. To wymusza na nas więcej pracy przy rozdrabnianiu produktów i sprawia, że przygotowanie soku trwa jeszcze dłużej.

Napęd – część urządzeń ma kilka trybów pracy przeznaczonych dla poszczególnych produktów. Wyższe obroty nie zawsze oznaczają lepszą jakość soku, są raczej przeznaczone dla twardszych owoców i warzyw.

Sokowirówka czy wyciskarka, co wybrać?

Przed zakupem wyciskarki bądź sokowirówki zastanów się nad tym, w jaki sposób planujesz jej używać. Przede wszystkim musisz pomyśleć o tym, jakie warzywa i owoce planujesz przetwarzać. Przy wyciskaniu soku z jabłek, pomarańczy, pomidorów czy buraków sokowirówka sprawdzi się znakomicie, jeśli jednak myślisz o nieco trudniejszych do wyciśnięcia roślinach liściastych takich jak jarmuż lub drobnych i wyjątkowo miękkich owocach z mnóstwem pestek, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wyciskarka. Pamiętaj również, że wyciskarka jest w stanie zaoferować więcej soku z tej samej liczby warzyw czy owoców.

Zastanów się również nad tym, czy planujesz wypić sok od razu po przygotowaniu, czy może chcesz go przechowywać. Przyjmuje się, że sok z wyciskarki można z powodzeniem przechowywać przez dwadzieścia cztery godziny w lodówce, pod warunkiem, że będzie szczelnie zamknięty przy możliwie jak najmniejszym dostępie powietrza. Wybierając model warto zastanowić się również nad tym, czy łatwo utrzymać go w czystości. Z reguły wyciskarki są trudniejsze w czyszczeniu od sokowirówek i jeśli zależy ci na czasie, lepiej zainwestować w sokowirówkę o możliwie jak najprostszej budowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1xa6dp

Podziel się opinią

Share
d1xa6dp
d1xa6dp