Trwa ładowanie...
d2n855q

Postaw na osuszacz. Sposób na to, jak pozbyć się wilgoci w domu

Jesienią i zimą obawiamy się pleśni i zwiastującej ją wilgoci. Nic dziwnego, ma ona negatywny wpływ na zdrowie, a wilgoć to oznaka tego, że w domu dzieje się coś niepokojącego. Dlatego warto reagować już wtedy, gdy zobaczysz, że coś jest nie tak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Zadbaj o równowagę w twoim domu
Zadbaj o równowagę w twoim domu (Istock)
d2n855q

W wielu przypadkach sami zapraszamy wilgoć do domu, szczególnie jesienią. Rezygnujemy z wietrzenia pomieszczeń w obawie przed uciekaniem ciepła, pranie, które w letnie dni schnie bardzo szybko, teraz pozostaje wywieszone na suszarce całymi dniami, częste gotowanie przy wyłączonym okapie czy gorące kąpiele – to wszystko skutkuje przedostawaniem się do powietrza wilgoci, która może okazać się szkodliwa.

Często jednak nie mamy wpływu na przedostawanie się wilgoci do domu, na przykład wtedy gdy popełniono błędy już na etapie budowy domu. Nieszczelne pokrycie dachowe to groźba nie tylko przecieków, ale również przedostawania się wilgoci do domu. Zła izolacja fundamentów i brak ocieplenia ścian to kolejne powody, przez które wilgoć przedostaje się do domu.

Również montaż bardzo szczelnych okien wymaga podjęcia odpowiednich kroków, by przywrócić należyty przewiew w pomieszczeniach. Na szczęście producenci rozwiązują ten problem poprzez mikrowentylację, czyli delikatne odsunięcie ram od okna tak, by przedostające się przez szczelinę powietrze pozwoliło wyrównać temperaturę po obu stronach szyby, a jednocześnie nie wychłodzić pomieszczenia.

Walka o prawidłową wilgotność

d2n855q

Wilgotność powietrza powinna być idealnie zbalansowana, a powietrze nie może być ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche, w przeciwnym wypadku szybko otrzymamy znaki od naszego układu oddechowego. Prawidłowa wilgotność powietrza waha się od 30 do 50 proc. Jeśli powietrze będzie zbyt wilgotne, szybko zaczniemy narzekać na alergie i częste infekcje układu oddechowego, a pojawiająca się w domu pleśń wytwarza toksyny szkodliwe dla płuc.

Remont w Prezencie - fragment odcinka nr 3

wilgoć Pexels
wilgoć (Pexels)

Warto zaopatrzyć się w praktyczną stację pogodową, której zadaniem będzie monitorowanie zarówno wilgotności, jak i temperatury otoczenia czy ciśnienia.

Zainwestuj w osuszacz

d2n855q

Jeśli mimo regularnego wietrzenia wciąż masz problem z wilgocią w domu, warto zapobiegać powstawaniu pleśni odpowiednio wcześnie i zainwestować w osuszacz. To urządzenie, którego zadaniem jest zbieranie wody pozostającej w powietrzu i skraplanie jej. Dobrej jakości sprzęt jest w stanie skroplić nawet kilka litrów wody dziennie, oczywiście jeśli powietrze jest mocno zawilgocone.

Do wyboru masz dwa rodzaje urządzeń. Pierwsze z nich to modele kondensacyjne, których zadaniem jest zasysanie powietrza wraz z wilgocią i skraplanie jej. Pozostałe osuszacze adsorpcyjne wyposażono w rotor z umieszczoną w nim substancją suszącą, której zadaniem jest pozbywanie się wilgoci i przenoszenie jej do specjalnego pojemnika na wodę.

Urządzenie jest bardzo ciche, dlatego możesz umieścić je zarówno w salonie, jak i sypialni gdzie nie będzie zaburzać spokoju domowników. Dobrej jakości osuszacz działa na prawidłowym poziomie zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d2n855q

Podziel się opinią

Share
d2n855q
d2n855q