Trwa ładowanie...
d4ddoda

Postaw na moc pary. Prasowanie będzie o wiele łatwiejsze

Prasowanie nie należy do najprzyjemniejszych domowych obowiązków. Ciągłe zagniecenia, niedokładnie wyprasowane rękawy i kołnierzyk koszuli to prawdziwa zmora. Na szczęście istnieją sposoby na to, by uczynić prasowanie przyjemniejszym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dobre żelazko powinno sunąć po tkaninie bez oporu
Dobre żelazko powinno sunąć po tkaninie bez oporu (Shutterstock.com)
d4ddoda

Dobre żelazko parowe kupisz nawet za mniej niż 100 zł. Para poradzi sobie z każdym rodzajem tkanin, które mogą sprawiać problemy w prasowaniu – począwszy od naturalnych tkanin, które łatwo się gniotą, a na grubych materiałach skończywszy. Żelazkiem prasowym będziesz w stanie uprasować zarówno cienkie koszule i bluzki, jak i grubsze zasłony czy obrusy, a nawet poszewki na pościel.

Postaw na moc pary

Współczesne żelazka wygładzają ubrania poprzez gorącą parę, która wypływa ze znajdujących się w stopie wypustek. Zakres wytwarzanej pary wpływa na to, ile czasu zajmie uprasowanie tkaniny o konkretnej grubości. Do klasycznych jeansów, bluzek czy T-shirtów wystarczy model wytwarzający 35 gramów pary na minutę. Obejdzie się bez zbędnego przewracania ubrań na drugą stronę. Z kolei grubszy materiał wymaga już natężenia pary w postaci 70-100 g/min. Takie osiągi oferują głównie żelazka z wysokiej półki i stacje parowe.

Closeup on woman's hands ironing, with selective focus Fotolia
Podziel się

Pamiętaj, że do żelazka powinno się lać wodę destylowaną, tylko w ten sposób uchronisz się przed powstawaniem kamienia, który może osadzić się na delikatnych częściach żelazka i spowodować upośledzenie jego pracy. Aby uniknąć osadzania się kamienia, możesz również postawić na model z funkcją samooczyszczenia, który skutecznie pozbędzie się wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń.

d4ddoda

Pamiętaj o regulacji temperatury

Podobnie jak w przypadku natężenia pary, kluczowa w prasowaniu jest również odpowiednia regulacja temperatury. To bardzo ważna funkcja, bez której nie bylibyśmy w stanie bezpiecznie wyprasować tkanin o różnej strukturze. Wyższe temperatury przydają się przy grubych materiałach, np. jeansie, który zniesie niemal wszystko (ok. 200 stopni Celsjusza). Niższe temperatury będą bezpieczne przy prasowaniu delikatniejszych ubrań, np. jedwabiu (do 110 stopni Celsjusza). Regulacja temperatury w tradycyjnych modelach odbywa się za pomocą pokrętła. W nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych egzemplarzach temperatura dobierana jest automatycznie. Takie żelazka mają również funkcję włączania i wyłączania za pomocą dotyku.

Liczy się podstawa

Zwróć uwagę na rozmiar kształt stopy żelazka. Powinna być odpowiednio dopasowana do rodzaju ubrań, jakie przeważnie prasujesz. Może się okazać, że żelazko z dużą stopą będzie trudniejsze w manewrowaniu zwłaszcza przy prasowaniu dziecięcych ubranek.

Liczy się również materiał, z którego została wykonana stopa. Musi być wytrzymały i odporny na zarysowania. Drugą ważną cechą jest odpowiednia gładkość i poślizg. Dobrej jakości żelazko płynie przez materiał nie zaczepiając się i nie ściągając go. Najlepszym wyborem będzie stopa ceramiczna, która rozgrzewa się szybko i równomiernie – jest gotowa do pracy w kilka chwil. Stopy stalowe rozgrzewają się równie szybko, niestety są bardziej podatne na uszkodzenia. Najdroższe żelazka mają stopy wykonane z tytanu lub granitu, który jest nie tylko bardzo odporny na uszkodzenia i przegrzanie, ale również daje bardzo dobry poślizg.

d4ddoda

Podziel się opinią

Share

d4ddoda

d4ddoda