Trwa ładowanie...

Pościelowy raj. Wybieramy najlepsze prześcieradła

Sen to czas regeneracji i relaksu. Warto zadbać o jego jakość, dlatego przy wyborze pościeli zwróć uwagę na materiał, gramaturę i jakość wykonania każdej części kompletu, także prześcieradła. Dla was przygotowaliśmy kilka wskazówek i wartych uwagi modeli.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Pościelowy raj. Wybieramy najlepsze prześcieradła
Źródło: Shutterstock.com
d4a5epc

Jak sobie pościelesz...

Aby wybrać odpowiednie prześcieradło, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, będzie nas interesować to, z jakiego materiału uszyto prześcieradło: naturalnego czy syntetycznego. Naturalne produkty z bawełny czy jedwabiu uchodzą za droższe, a te z syntetyków za mniej zdrowe oraz utrudniające swobodny przepływ powietrza. Można jednak znaleźć miłe w dotyku i oddychające produkty z wysokojakościowej tkaniny lub dzianiny syntetycznej, jak i tanie prześcieradła z czystej bawełny.

Kolejna kwestia to model ze ściągaczem, który dobieramy do rozmiaru łóżka lub prześcieradła bez gumki. Prostokątne bez ściągacza kładziemy na powierzchni materaca, a następnie podwijamy brzegi pod jego krawędzie. Popularne są też praktyczne prześcieradła z gumką, która zapobiega zwijaniu się pościeli w czasie snu. Pierwszy typ nie powinien być mniejszy od powierzchni materaca, ale nawet jeśli tak się stanie, nie uniemożliwi nam to pościelenia łoża. Jeśli zaś dobierzemy za małe prześcieradło z gumką, materac może się w nie nie zmieścić. Wybieramy prześcieradło, zaokrąglając wymiary materaca o kilka centymetrów w górę.

Wszystkie prześcieradła z gumką mają dodane po 20 cm na grubość materaca.

Klasyka znowu na czasie

Rodzaj tkaniny to nie tylko surowiec, z której została utkana, ale też jej grubość i splot. Perkal to tkanina bawełniana o gładkim, ścisłym splocie, znana nam z tradycyjnego płótna bawełnianego i lnianego. Perkalowa pościel jest idealna na jesień i zimę, ponieważ daje poczucie otulenia i z uwagi na brak wrażenia "śliskości" dla skóry, większego ciepła.

Bawełna o płóciennym splocie to najprostszy typ tkaniny, z której można uszyć niedrogie prześcieradło.

Wyśpij się za wszystkie czasy

Popularny typ prześcieradeł to produkty z satyny bawełnianej. Jest to tkanina w 100 proc. bawełniana, dzięki czemu jest przewiewna, naturalna i przyjazna dla skóry. Od większości bawełnianych prześcieradeł różni się charakterystycznym połyskiem i przyjemnym, chłodnym dotykiem. O tym, czy prześcieradło określa się jako satynowe, decyduje splot tkaniny, z której zostało wykonane. Aby go uzyskać splot satynowy, pionowe i poziome nici nie są przeprowadzane raz górą, a raz dołem w każdym kierunku (jak w perkalu), ale pięć razy górą, a następnie tylko raz dołem.

Bawełniane płótno może być drukowane w nasz ulubiony wzór.

Atrakcyjna cena – warto zrobić zapasy

Prześcieradła to jeden z podstawowych rodzajów tekstylnych elementów wyposażenia domu. Warto mieć ich więcej, niż wskazuje na to liczba łóżek w domu. Po pierwsze ''na zmianę", po drugie dla swobodnej możliwości zrobienia prania, a także w razie niespodziewanej wizyty gości. Łatwe w praniu, wytrzymałe i uniwersale są prześcieradła z tkaniny typu "frotté".

Dotyk luksusu

Jedwabna pościel to towar luksusowy i drogi. Komplet pościeli z tej luksusowej tkaniny może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, dlatego leży daleko poza zasięgiem możliwości finansowych przeciętnego konsumenta. Są jednak produkty z domieszką jedwabiu, który uszlachetnia nasze prześcieradło. Taką pościel warto wybrać np. na elegancki prezent.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4a5epc

Podziel się opinią

Share
d4a5epc
d4a5epc