Na ogół bardziej niż robienia porządku nie lubimy bałaganu. Mimo usilnych starań kwestia przechowywania niektórych rzeczy zdaje się jednak nieustannie powracać. Szczególnie w małym mieszkaniu są newralgiczne miejsca, gdzie ujarzmienie niesfornych rzeczy graniczy niemal z cudem. O ten ostatni jest trudno, możemy jednak liczyć na sprawdzone rozwiązania.
Na ogół bardziej niż robienia porządku nie lubimy bałaganu. Mimo usilnych starań kwestia przechowywania niektórych rzeczy zdaje się jednak nieustannie powracać. Szczególnie w małym mieszkaniu są newralgiczne miejsca, gdzie ujarzmienie niesfornych rzeczy graniczy niemal z cudem. O ten ostatni jest trudno, możemy jednak liczyć na sprawdzone rozwiązania.
Każdą wnękę warto wykorzystać na zaaranżowanie miejsca do przechowywania. W łazience nadają się do tego także ścianki działowe oddzielające niekiedy WC od strefy kąpielowej - za drzwiczkami między dwiema płytami kartonowo-gipsowymi można urządzić sprytny schowek na butelki z preparatami do pielęgnacji, a nawet środkami czystości.
Pod lustrem nad umywalką warto zamocować też krótkie relingi z pojemnikami do przechowywania drobnych rzeczy - np. jeden niżej na przybory toaletowe (pasty czy szczoteczki do zębów), drugi wyżej na akcesoria i kosmetyki do makijażu.
Porządek w biżuterii
Do jej przechowywania może służyć szuflada z przegródkami. Takie organizery kupisz lub wykonasz samodzielnie, wykorzystując np. wytłoczki po jajkach. Dla oszczędności miejsca można je ustawiać jedne na drugich. Do przechowywania bransoletek mogą posłużyć ładne butelki o grubych szyjkach, na które wsuniemy biżuterię, dobrze ją eksponując i nie zajmując zbyt wiele miejsca. Korale, wybrane kolczyki i pierścionki można zawiesić na dekoracyjnych pinezkach wbitych w tablicę korkową. Tak uporządkowane ozdobią sypialnię niczym obraz.
Porządek w dokumentach
Kolorowe segregatory z powpinanymi dokumentami nie muszą być ukrywane. Można ustawić je na półce - i to na widoku. Gdy zrobisz w nich porządek, nie zajmą zbyt wiele miejsca, a estetyczne oprawy mogą stać się ozdobą małego mieszkania. Takich segregatorów warto mieć przynajmniej sześć i opatrzyć je np. następującymi podpisami: dom/mieszkanie (domowe rachunki, podatki od nieruchomości itp.); finanse (PIT-y, korespondencja bankowa itp.); edukacja i praca (dyplomy ukończenia szkół i kursów, umowy czy świadectwa pracy itp.); zdrowie (wyniki badań, skierowania lekarskie, recepty itp.); indywidualne (akty urodzin, małżeństwa itp.); zakupy (gwarancje, instrukcje obsługi, paragony itp.).
Porządek w produktach spożywczych
Kto zna ten widok: ziemniaki, cebula czy buraki leżące w reklamówkach w jednej z szafek kuchennych? Oczywiście powinno się chronić warzywa przed światłem, jednak taki dostęp do nich jest niewygodny. Folia na ogół nie sprzyja też przechowywaniu, z kolei w przypadku siatek musimy liczyć się z regularnym wymiataniem z szafki piasku. Porządek w jarzynach pomogą zaprowadzić np. mocne bawełniane worki, które można kupić lub uszyć. Z oby stron mają ściągany sznurkiem wlot. Wiesza się je na ścianie na wkręconych tam hakach. Warzywa uzupełnia się od góry, a otwór na dole służy do ich łatwego wyjmowania.
Warto poświęcić też jedno popołudnie na przesypanie przypraw do pojemniczków i ich podpisanie. Takie przechowywanie długo zapewni im doskonałą jakość. Podobnie zamiast trzymać mąkę, kasze czy makarony w podartych torebkach w szafce, lepiej dekoracyjnie wyeksponować je w słojach na dodatkowo zamontowanej półce w kuchni. Opróżnioną szafkę lepiej przeznaczyć np. na stojące na blacie akcesoria, na przechowywanie których zawsze brakuje miejsca w małym mieszkaniu.
Porządek w ubraniach
Ciuchy, buty, a także koce czy obrusy zajmują dużo miejsca. Ich przechowywanie zawsze nastręcza problemów, dlatego trzeba wykorzystać każdy zakamarek w mieszkaniu. Może to być otwierany puf, skrzynia służąca jako stolik nocny, pojemniki ukryte pod łóżkiem czy wysuwane stopnie schodów. Wielkość tekstyliów, zwłaszcza kurtek i śpiworów, pomogą zminimalizować worki do próżniowego pakowania. Bez wątpienia warto inwestować też w szafowe systemy do utrzymania porządku: organizery, wieszaki funkcyjne czy pudła, ponieważ pomagają oszczędzać zarówno miejsce, jak i czas.
Porządek w sprzętach outdoorowych
Na przechowywanie rowerów, sanek czy nart w małym mieszkaniu niekiedy trzeba znaleźć miejsce w przedpokoju. Tam szczególnie należy zadbać o porządek, by nie potykać się o sprzęty. Można wykorzystać np. specjalne uchwyty podsufitowe do rowerów. Nad wejściem warto zorganizować pawlacz na materace, namioty czy plecaki. Jedną ze ścian można też przeznaczyć na zainstalowanie kraty, na której dowolnie zawiesza się mniejsze i większe uchwyty oraz stalowe haczyki do podwieszania sprzętów.