WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Porcelana z Ćmielowa. Dobry polski design z długą tradycją

Porcelana z Ćmielowa wraca do łask na polskich stołach i nie wynika to wyłącznie z nostalgii za dawnymi czasami i tradycyjnymi wzorami. Ćmielów to też nowoczesny design. To akurat nie powinno dziwić, bo marka ma 200-letnią historię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Klasyka w nowoczesnym wydaniu
Klasyka w nowoczesnym wydaniu (Materiały prasowe)
WP

Obecnie fabryki porcelany cienkościennej w Ćmielowie i Chodzieży tworzą największy zakład tego typu w Europie, który może pochwalić się bogatą tradycją. Wszystko zaczęło się pod koniec XVIII wieku od założenia manufaktury garnków glinianych i fajansów przez lokalnego garncarza z Ćmielowa. Biznes tak się rozkręcił, że niemal 50 lat później zaczęto produkować porcelanę, a wzornictwem zajmowali się ówcześnie znakomici projektanci.

To zestawy porcelany o bogatej historii. W ofercie firmy jest kilkanaście porcelanowych serwisów o różnych wzorach, zaczynając od tych klasycznych, które trafiają na stoły przywódców państw na całym świecie. Zestaw porcelany z Ćmielowa dostał m.in. Barack Obama. W ofercie są też serwisy o współczesnym designie.

WP

Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z porcelaną z Ćmielowa? Wszystko zależy od tego, kiedy została wyprodukowana. Może to być po prostu napis "Ćmielów" albo rysunek łabędzia na tle gałązek. Obecnie znakiem rozpoznawczym słynnej polskiej porcelany jest litera "Ć" umieszczona w trójkącie.

WP

Miasto Ćmielów kojarzy się też z porcelanowymi figurkami. Zaczęto je projektować i wytwarzać w latach 50. i 60. XX wieku. Szybko zagościły na targach i wystawach krajowych oraz zagranicznych, tworząc markę samą w sobie. Porcelanowe figurki z Ćmielowa stały się przykładem polskiego designu z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku, i tym samym - sporym rarytasem dla kolekcjonerów.

Polub WP Dom
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP