WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Porcelana z Ćmielowa. Dobry polski design z długą tradycją

Porcelana z Ćmielowa wraca do łask na polskich stołach i nie wynika to wyłącznie z nostalgii za dawnymi czasami i tradycyjnymi wzorami. Ćmielów to też nowoczesny design. To akurat nie powinno dziwić, bo marka od zawsze wyznacza nowe ścieżki, jak choćby tworząc znane porcelanowe figurki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Klasyka w nowoczesnym wydaniu
Klasyka w nowoczesnym wydaniu (Materiały prasowe)

Obecnie fabryki porcelany cienkościennej w Ćmielowie i Chodzieży tworzą największy zakład tego typu w Europie, który może pochwalić się bogatą tradycją. Wszystko zaczęło się pod koniec XVIII wieku od założenia manufaktury garnków glinianych i fajansów przez lokalnego garncarza z Ćmielowa. Biznes tak się rozkręcił, że niemal 50 lat później zaczęto produkować porcelanę, a wzornictwem zajmowali się ówcześnie znakomici projektanci.

Zakład na przestrzeni swojej 200-letniej historii kilka razy zmieniał właścicieli, ale to nie zaszkodziło marce Ćmielowa. Być może nie byłoby jej bez porcelanowych figurek. Zaczęto je projektować i wytwarzać w latach 50. i 60. XX wieku. Szybko zagościły na targach i wystawach krajowych oraz zagranicznych, tworząc markę samą w sobie. Porcelanowe figurki z Ćmielowa stały się przykładem polskiego designu z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku, i tym samym - sporym rarytasem dla kolekcjonerów.

Jednak Ćmielów to nie tylko niezwykłe porcelanowe figurki. To też zestawy porcelany o bogatej historii. W ofercie firmy jest kilkanaście porcelanowych serwisów o różnych wzorach, zaczynając od tych klasycznych, które trafiają na stoły przywódców państw na całym świecie. Zestaw porcelany z Ćmielowa dostał m.in. Barack Obama. W ofercie są też serwisy o współczesnym designie.

Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z porcelaną z Ćmielowa? Wszystko zależy od tego, kiedy została wyprodukowana. Może to być po prostu napis "Ćmielów" albo rysunek łabędzia na tle gałązek. Obecnie znakiem rozpoznawczym słynnej polskiej porcelany jest litera "Ć" umieszczona w trójkącie.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.