KuchniaPorcelana i nie tylko. Polska ceramika znana na całym świecie

Porcelana i nie tylko. Polska ceramika znana na całym świecie

Ma długą tradycję i zachwyca nie tylko naszych rodaków. Polska porcelana z Ćmielowa czy Nieborowa cieszy się uznaniem zarówno na światowych wystawach i w naszych kuchniach. Oto ceramiczne marki znad Wisły, które wypada znać.

Porcelana i nie tylko. Polska ceramika znana na całym świecie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Michał Leszczyński

28.03.2019 09:45

Ćmielów

Historia porcelany z Ćmielowa jest długa. Zgodę na produkcję wyrobów garncarskich w tej miejscowości wydał jeszcze król August III w 1750 r. Na początku XIX w. fabrykę fajansu (a z czasem i porcelany) założył tamtejszy dziedzic, hrabia Jacek Małachowski.

Ale to w XX wieku ćmielowskie wyroby stały się naprawdę znane. W latach 50-tych i 60-tych należące do nich porcelanowe figurki ludzi i zwierząt były prawdziwą ozdobą domów w szarych czasach PRL-u, podobnie jak kolorowe serwisy. Obecnie Ćmielów połączył siły z inną znaną fabryką w Chodzieży. Dzięki działającej pod ich skrzydłami pracowni Ćmielów Design Studio do sklepów trafiają wciąż nowe wzory wyrobów z porcelany.

Kristoff

Również wałbrzyska fabryka porcelany Kristoff ma długą tradycję. Założona w 1831 r. przez Carla Kristera, od początku stosowała wysokie standardy produkcji rodem z zachodniej Europy. Wielkim hitem eksportowym firmy Kristoff była kolekcja Fryderyka z 1936 r. Wykonana w stylu barokowym, posiadała charakterystyczny relief ozdobny w formie motywów roślinnych.

Pięknych kolekcji fabryka tworzy dzisiaj o wiele więcej. Nagrody na ogólnopolskich wystawach zdobyły chociażby fasony IDA, EUREKA oraz TIMON. Od 1945 r. firma znana jest również pod bardziej swojsko brzmiącą nazwą "Porcelana Krzysztof".

Majolika

W okolicach Nieborowa pod Łowiczem czas jakby się zatrzymał. Stoi tu piękny kompleks pałacowy Radziwiłłów wraz z ogrodem, funkcjonuje zaś również Manufaktura Majoliki, która ozdoby z porcelany zaczęła produkować już w 1881 r. Jej nazwa pochodzi od rodzaju ceramiki pokrytej nieprzezroczystą polewą ołowiowo-cynową o bogatej kolorystyce.

W 1982 r. Manufaktura znów wznowiła działalność po długiej przerwie, a w 2017 r. uzyskała patronat fundacji Trzy Trąby należącej do potomków założycieli fabryki. Dzięki nim produkcja majolikowych ozdób i naczyń ruszyła znów pełną parą. 60 talerzy z Nieborowa zdobi obecne salę restauracyjną hotelu Raffles Europejski Warsaw, najbardziej luksusowego obiektu tego typu Polsce.

Åoomi

A to już całkiem nowoczesne studio projektowe, specjalizujące się w wyrobach z ceramiki kamionkowej. Åoomi zostało założone kilka lat temu przez trzy zafascynowane skandynawską estetyką przyjaciółki: Patrycję Szymurę, Sarę Makuch i Katarzynę Sojkę. W 2016 r. ich wyroby pojawiły się na prestiżowej wystawie Salone del Mobile w Mediolanie.

Jak twierdzą same założycielki marki, ich filozofia tworzenia polega na łączeniu funkcjonalności z kreatywnymi poszukiwaniami, w których bierze udział cały zespół projektowy. Wystarczy spojrzeć na ich wyroby, by stwierdzić, że ta metoda sprawdza się w stu procentach.

Kalva

Teraz przenosimy się do centrum Krakowa, gdzie swoją siedzibę ma Kalva - sklep i pracownia porcelany w jednym. Jej właścicielka, Magda, swoje uzdolnienia plastyczne odkryła przenosząc ilustracje na papier. Z czasem jej rysunki zaczęły zdobić także biżuterię orz wyroby porcelanowe. Obecnie ilustracje na tych ostatnich wykuje przy pomocy wypalanej sitodrukowej kalkomanii. Trzeba przyznać, że efekt jej pracy wygląda naprawdę pięknie.

Takich porcelanowych perełek znajdziemy oczywiście w Polsce więcej. Co rusz na kanałach social media pojawiają się nowe marki i projekty, dzięki którym wygląd naszej kuchni stanie się zupełnie wyjątkowy.

Źródło artykułu:WP Dom
domporcelanakuchnia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)