Poradnik. Jak wybrać odpowiednią bramę wjazdową do domu?
Bramy wjazdowe powinno się wybierać mając na uwadze kilka istotnych parametrów. Zły wybór spowoduje, że korzystanie z bramy stanie się udręką. Zobacz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę!
02.07.2019 | aktual.: 02.07.2019 11:19
Bramy wjazdowe powinniśmy obejrzeć już przed etapem planowania lub projektu naszego wjazdu na posesję. Dzięki temu możemy uniknąć przykrych niespodzianek. Dzięki zrobionemu dużo wcześniej rozeznaniu podane przez sprzedawców ceny również nie przyprawią nas o zawał serca. Wybór jeśli chodzi o różne bramy wjazdowe nie zawsze bowiem jest prosty. Brama musi spełniać kilka warunków - musi być bezpieczna w codziennym użytkowaniu i co bardzo ważne ma zapewnić nam dogodny wjazd na naszą posesję.
Warunek pierwszy bezpieczeństwo!
Przepisy określają długość bramy wjazdowej. Odległość w świetle nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. Standardowy samochód osobowy ma szerokość około 1,8 m. Musimy wziąć pod uwagę to, że samochodem nie będziemy wjeżdżać w bramę jedynie my. I nawet jeśli jesteśmy wprawnymi kierowcami z wieloletnim doświadczeniem, warto pomyśleć o bramie wjazdowej która nie będzie dla nas codziennym wielkim wyzwaniem. Jeśli ustawowa szerokość to 2,4 m, to czemu by nie wykonać szerszej bramy. Szeroki wjazd podniesie komfort wjazdu na posesję i sprawi, że i my i nasi goście nie będziemy musieli mierzyć się z wyzwaniem jakim będzie codzienny wjazd w wąską bramę.
Brama nie ważne czy jest w niej umieszczona automatyka, czy zainteresowały nas napędy do bram, czy jest to zwykła dwuskrzydłowa brama nie powinna powodować, że samochód swobodnie wjeżdżający na posesję będzie powodował zagrożenie w ruchu drogowym lub pieszym.
Aby wjazd był wygodny i bezpieczny musimy wziąć pod uwagę szerokość drogi z jakiej będziemy skręcać do naszego domu lub firmy i promień skrętu auta. Warto zamontować bramę wjazdową mającą przynajmniej trzy metry. Praktyka pokazuje, że jest to szerokość, która jest już szerokością niewymagającą skomplikowanych manewrów skręcania.
Jeśli odległość między krawędzią bramy a drogą jest taka jak promień skrętu auta lub mniejsza istnieje ryzyko że tylna część samochodu będzie ścinać zakręt i może się to zakończyć uderzeniem w słupek bramy. Taki przypadek nasuwa konieczność wykonania szerokiej bramy wjazdowej nawet 4 metrowej. Jeśli jest taka możliwość możemy cofnąć bramę w dół podwórka. Wtedy może ona mieć nawet 2,4 m jeśli droga skrętu auta będzie odpowiednio wydłużona. Tutaj nasuwa się jednak konieczność wykonania czasami kosztownego podjazdu. Jednak zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo.
Brama dobrana do kształtu działki?
Brama wjazdowa, nieważne czy automatyczna czy zwykła dwuskrzydłowa, przesuwna czy otwierana tradycyjnie, z automatyką i napędnem, niezależnie od ceny zawsze będzie wizytówką posesji. Nic dziwnego, że do doboru bram przywiązujemy więc szczególną uwagę. Czasami nie ma tu nic do rzeczy nasz gust lub architektoniczny styl w jakim wykonane są zabudowania. W większej mierze bowiem wybór bram determinuje... kształt działki. Jeśli posiadamy dużą działkę wybór bramy nie stanowi problemu. Tu mamy dowolność. Możemy wybrać bramę automatyczną bardzo wygodną z mechanicznym napędem, który pozwoli nam bez wysiadania z auta sterować bramą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza zimą gdy za oknem hula wiatr i zacina śnieg lub deszcz. Nic dziwnego więc że automatyka i napędy cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Jeśli posiadamy wąską działkę najlepsza będzie brama rozwieralna dwuskrzydłowa.