Poprawki w instalacji grzewczej. Na co zwrócić uwagę?

Poprawki w instalacji grzewczej. Na co zwrócić uwagę?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

18.01.2017 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każda instalacja centralnego ogrzewania po pewnym czasie użytkowania wymaga częściowej lub całkowitej modernizacji. Z biegiem lat nie jest już dostatecznie sprawna i występują w niej duże straty ciepła, które generują wyższe rachunki za ogrzewanie. Zanim zdecydujesz się na modernizację, przemyśl, jakie elementy wymagają wymiany. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z projektantem instalacji grzewczych oraz z instalatorem.

Wymiana kotła grzewczego

Gdy kocioł po latach użytkowania generuje wysokie koszty eksploatacyjne – lepiej go wymienić, niż narażać się na ryzyko awarii. Stary piec możesz zastąpić nowszym na to samo paliwo lub kotłem na inny rodzaj paliwa. W pierwszym wariancie przeróbek wymagają tylko kroćce przyłączeniowe do nowego pieca oraz umiejscowienie wlotu kominowego itp. W drugim - musisz być przygotowany na poprawki w istniejącej instalacji grzewczej - zwłaszcza w kotłowni. Zakres prac zależy przede wszystkim od rodzaju paliwa – wymiana kotła węglowego na* gazowy* niesie ze sobą konieczność przerobienia komina. Kotły gazowe potrzebują komina z materiału kwasoodpornego, dlatego komin murowany z cegły należy wyposażyć we wkład wykonany ze stali lub ceramiki kwasoodpornej. Jeżeli masz do czynienia z gazem płynnym (z instalacji zbiornikowej z własnego podwórka), musisz pamiętać, że kotłownia nie może znajdować się poniżej poziomu terenu, gdyż uniemożliwiałoby to swobodny wypływ cięższego od powietrza gazu poza budynek, gdyby doszło do
rozszczelnienia instalacji.

Z kolei wymiana kotła węglowego na* olejowy* wymaga dodatkowego przechowywania zapasu paliwa w zbiornikach. Mały zbiornik o pojemności do 1000 litrów może znaleźć się w tym samym pomieszczeniu co kocioł – o ile jego odległość nie będzie mniejsza niż 1 m, oraz gdy będzie od oddzielony murowaną ścianką o grubości co najmniej 12 cm itp. W przypadku zbiorników o większej pojemności konieczne będzie wygospodarowanie na nie osobnego pomieszczenia.

Wymiana starych grzejników

Stare grzejniki warto wymienić, gdy są skorodowane lub nie odpowiadają ci ze względów estetycznych. Wraz z wymianą grzejników nie należy automatycznie oczekiwać niższych rachunków za ciepło– jak sugerują to niektóre slogany reklamowe. Jeżeli zależy ci na zmniejszeniu kosztów ogrzewania, zainstaluj nowe zawory i głowice termostatyczne. To one odpowiadają za ekonomiczną dystrybucję ciepła do pomieszczenia (w przypadku osiągnięcia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu głowica przymyka zawór grzejnikowy). Jeśli decydujesz się na wymianę grzejników, po przeprowadzonej termomodernizacji budynku, zleć projektantowi dobranie ich mocy od nowa. Wymiana grzejników na modele o tej samej mocy może być nieuzasadniona – istniejące grzejniki będą przewymiarowane. Kupując nowe grzejniki, pamiętaj, że sposób przyłączenia i rozstaw króćców grzejnika musi odpowiadać sposobowi ułożenia istniejących rur.

Podłogówka zamiast grzejnika?

Wymiana grzejników na ogrzewanie podłogowe często bywa kłopotliwe w istniejącym budynku. Wynika to z konieczności zmiany posadzki, a także pogrubienia izolacji cieplnej. W starych budynkach izolacja podłogi na gruncie jest niewystarczająca, jej grubość to zazwyczaj 5 cm. Dla ogrzewania podłogowego, w celu uniknięcia strat ciepła przez przenikanie – wymagana jest izolacja o grubości 10-15 cm. Pogrubienie izolacji na podłodze niekiedy może stanowić kłopot – podnosi się wówczas poziom podłogi, pomieszczenie staje się niższe, obniżają się parapety okienne i otwory drzwiowe. Ogrzewanie podłogowe wymaga również wykonania nowej warstwy jastrychu podłogowego – a to przyczynia się do problemów konstrukcyjnych (np. do zwiększenia obciążenia stropu).

Montaż pompy obiegowej

Jeżeli przeprowadzasz kompletny remont starej instalacji grzewczej (wymiana rur, grzejników i zaworów termostatycznych) – nie zapomnij o wstawieniu pompy obiegowej. Użycie rur o mniejszych średnicach, różnego rodzaju zaworów, powoduje zwiększenie oporów przepływu wody. Stary układ grawitacyjny może pracować nieefektywnie – zamontowanie pompy obiegowej w instalacji c.o. pomoże wymusić cyrkulację w obiegu grzewczym i umożliwi równomierne doprowadzenie wody grzewczej do wszystkich grzejników. Pompę obiegową najlepiej zamontować na przewodzie zasilającym instalację c.o. W wielu kotłach pompa obiegowa jest zamontowana fabrycznie, wtedy podczas modernizacji instalacji i wymiany kotła nie trzeba jej osobno kupować.

Jeżeli zależy ci na tym, by instalacja nadal pracowała w obiegu grawitacyjnym, ale nie chcesz rezygnować z pompy obiegowej, kup specjalne zawory termostatyczne, przewidziane do pracy w układach grawitacyjnych. W takim wariancie dla pompy należy wykonać by-pass, bo wyłączona zablokowałaby ruch wody.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (93)