Ponadczasowe wnętrze - jak urządzić salon, by służył przez lata
Trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Raz są przychylne barwie jasnoróżowej, innym razem wskazują, że lepiej jej unikać, podobnie jest np. z brokatowymi tkaninami czy dodatkami z plastiku. Są jednak kolory i wzory, które zawsze wyglądają dobrze i świeżo, a do tego często stają na podium w rankingu na najmodniejszy wystrój w danym sezonie.
28.11.2017 16:33
Miłe dla oka i wygodne wnętrza sprawiają, że możemy w pełni zrelaksować się po dniu spędzonym w pracy czy na uczelni. Dom jest dla nas ważny, lubimy też go zmieniać i odświeżać. Potwierdza to badanie przeprowadzone w 2016 r. przez TNS Polska na zlecenie Black Red White. Wskazuje ono, że aż 40 proc. Polaków chciałoby często lub bardzo często zmieniać coś w swoim domu. 45 proc. respondentów odpowiedziało, że najważniejszym pomieszczeniem jest dla nich salon, który stanowi swoistą wizytówkę domowników.
Ulubione style: nowoczesny i klasyczny
Ponad połowa z nas w pierwszej kolejności chciałaby wymienić meble i odświeżyć ściany. Motywacją do zmian – oprócz zużycia obecnych przedmiotów – są nowe trendy i inspiracje czerpane z mediów o tematyce wnętrzarskiej. Badani wyznali, ze bardzo ważnym aspektem przy zakupach jest dla nich cena mebli, ale analizują ją w kontekście wzornictwa i użyteczności. Ulubionymi stylami są zaś nowoczesny i klasyczny.
Z drugiej strony liczne badania wskazują, że Polacy nie są zbyt zamożnym narodem, dlatego jeśli planujemy zmiany w mieszkaniu i jednocześnie wiemy, że kolejna duża rewolucja w jego wyglądzie nastąpi za dobrych parę lat, warto postawić na ponadczasowe rozwiązania. Zacznijmy od podłóg, wybierając te z naturalnego drewna. W przypadku ścian doskonale sprawdzą się stonowane, subtelne barwy. Jasne odcienie błękitu, szarości, rozbielony żółty, delikatne beże i niezmiennie modna biel i czerń.
Oczywiście nie każdy będzie się dobrze czuł w pokoju o białych ścianach, charakterystycznym m.in. dla stylu skandynawskiego. Dlatego dobrze wybrać barwę, którą lubimy, i zastosować ją w wersji pastelowej bądź połączyć kilka jasnych barw, wprowadzając w ten sposób kontrast i podział na np. sferę pracy i odpoczynku.
Jeśli klasyka, to z drewnem
Ponadczasowym rozwiązaniem będą meble w stylu klasycznym lub minimalistycznym. Drugi z nich można także uznawać za swoistą klasykę, ponieważ jego popularność nie słabnie. Wyznacznikami obydwu są proste i funkcjonalne meble, przy czym w stylu klasycznym jest nieco więcej elegancji i drewna o nasyconej barwie (dąb, orzech, mahoń, heban), w dużym stopniu odwołuje się on do minionych epok, unikając jednak zbytnich zdobień.
W mieszkaniu urządzonym w stylu klasycznym nie znajdziemy bogato rzeźbionych mebli gdańskich czy pachnących naftaliną ciężkich baldachimów w stylu empire. Choć możemy zastać otaczające łóżko lekkie kotary z wysokiej jakości delikatnych materiałów, a obok fotela w stylu Ludwika XIV prostą, niemal minimalistyczną, przeszkloną witrynę i dalej pomalowany na biało kominek w brytyjskim stylu. Styl klasyczny nie boi się eklektycznych połączeń i nowoczesnych rozwiązań, jednocześnie wyróżnia go umiłowanie symetrii i wysokiej jakości tkanin.
Lekkie, proste moduły
Równie uniwersalne i praktyczne są meble minimalistyczne, najlepiej modułowe, o prostych, lekkich bryłach. Pozwalają one na tak lubiane przez nas zmiany w salonie, nie niosąc ze sobą dodatkowych kosztów. Docenią je osoby lubiące nowoczesne, proste rozwiązania. Kupując takie zestawy lub pojedyncze stoliki, szafki czy witryny, warto postawić na te z wysokiej jakości materiałów. Renesans przechodzą meblościanki, jednak w lżejszej, bardziej ażurowej formie niż projekty z lat 60.
Szlachetne drewniane elementy, takie jak nóżki witryn czy sof, dodadzą wnętrzu przytulności. Wyrafinowanym, ale i ponadczasowym elementem będzie metalowy stelaż komody, przywodzący na myśl bauhausowską klasykę dizajnu. Obok tego szklane elementy, które dodadzą bryłom lekkości i elegancji, i połączenie matowych i błyszczących frontów mebli. Prosto, ale jednocześnie intrygująco.
Wybierając szafki, postawmy na te mające markowe prowadnice, które pozwalają na płynne otwieranie. Sprawdźmy, czy meble zostały estetycznie i dokładnie wykończone, dzięki czemu posłużą nam wiele lat. Jakie dodatki oferuje producent? Przydatne będą rozwiązania pozwalające ukryć kable prowadzące do sprzętu elektronicznego. Jeśli kanapa, to tylko ta z grubego, odpornego na zabrudzenia materiału i z atestowanym, wytrzymałym wypełnieniem.
W ofercie producentów są też sofy ze ściąganymi pokrowcami. Jeśli do tego mebla dołączono poduszki, również powinny mieć zdejmowane poszewki lub warto je dokupić. Ważną kwestią jest też wybór materaca do spania. Postawmy na ten z wymienianym pokrowcem. Meble muszą nie tylko dobrze eksponować książki czy telewizor, ale też zapewnić możliwie dużą liczbę schowków na ubrania czy pościel.
Zwolennikiem minimalistycznego, praktycznego stylu był zapewne Odo Bujwid, pierwszy polski bakteriolog. W wydanej pod koniec XIX w. książce "III popularny wykład: Jak należy urządzić pomieszkanie, ażeby uniknąć choroby" podkreślał, że zdrowie zapewniają pokoje mające dostęp do światła słonecznego, często wietrzone, w których nie jest stłoczona zbyt duża liczba osób. Wskazuje on też, że niesprzątane, zakurzone pomieszczenia źle wpływają na drogi oddechowe. Jako remedium wskazuje wietrzenie na słońcu, wycieranie terpentyną lub oddanie do tzw. komory dezynfekcyjnej, w której zarazki wyprażane są gorącą parą.
Na szczęście teraz pralka znajduje się w większości gospodarstw domowych. Jeśli zaś urządzając salon, postawimy na stonowane barwy i minimalistyczne lub klasyczne meble, mamy otwartą furtkę w kwestii dodatków. To najłatwiejszy sposób na szybkie odświeżenie pomieszczenia i dodanie mu zimowej przytulności.
Fototapeta i odrobina brokatu
W tym sezonie królują pełne uroku welurowe poduszki, grube, plecione koce, brokatowe narzuty, kratka we wszystkich odmianach, złoto i zdecydowane kolory – granat, szmaragdowa zieleń, żywa czerwień. Kilka nowych poszewek na poduszki, samodzielnie wykonana latarenka ze słoika ozdobionego brokatowymi wstążkami, naklejenie na fragment ściany łatwo zdejmowalnej fototapety w kwiatowym wzorze. Może modny upcycling i jedno własnoręcznie przygotowane siedzisko z palet, a na nim uszyta własnoręcznie poduszka? A może oryginalne lampki nad prostym łóżkiem?
Nim podejmiemy decyzję co do szczegółów, przejrzyjmy katalogi, zbierzmy zdjęcia mebli lub dodatków, które nam się podobają, przemyślmy wachlarz ulubionych kolorów. To nasze mieszkanie, dlatego urządźmy je tak, by nie tylko było ponadczasowe, ale też bliskie sercu.
Partnerem artykułu jest Black Red White