Trwa ładowanie...

Pomysły na oświetlenie w ogrodzie. Jak je odpowiednio dobrać?

Jeśli chcemy, by ogród był pięknie oświetlony po zmroku, to warto dobrze wszystko rozplanować. Znaleźliśmy kilka ciekawych rozwiązań. Sami zobaczcie!

Share
Pomysły na oświetlenie w ogrodzie. Jak je odpowiednio dobrać?Źródło: Instagram, flowersandgardenbyanna
d16o0xo

Zacznijmy od tego, że przeważnie o oświetleniu w ogrodzie (na działce) zapomina się i dopiero, gdy przestrzeń jest gotowa, okazuje się, że jest potrzebne. Niestety w takim przypadku, trzeba rozkopać pięknie zrobione rabaty, a czasem i trawniki, żeby położyć kable, które doprowadzą prąd do oświetlenia.

Światło w ogrodzie nie tylko daje piękny efekt, ale i pozwala na bezpieczne poruszanie się wieczorem. Umiejętne dobranie oświetlenia w ogrodzie to często twórczy proces i zajmuje trochę czasu. Ale naprawdę warto.

Jak dobrać oświetlenie?

Różne strefy oświetleniowe w ogrodzie i w ogóle na posesji (taras, altana, podjazd, itp.) powinny mieć poprowadzone oddzielne obwody, które są wyposażone w aparaty sterujące. Jest to po prostu bezpieczniejsze od jednego obwodu. Dlaczego? Gdy w jednym dojdzie do zwarcia, to reszta będzie działać nadal. Światło powinno być intensywniejsze przy furtce, czy bramie wjazdowej, natomiast w głębi w ogrodzie – bardziej nastrojowe i delikatniejsze. Na mniejszych posesjach lepiej zastosować instalację elektryczną zasilaną napięciem niskim (12 V lub 24 V) wraz z transformatorem obniżającym napięcie. Jeśli chodzi o zupełnie ozdobne oświetlenie jak np. girlandy potrzebne jest gniazdko elektryczne (bądź baterie). W przypadku lamp solarnych problem zasilania odpada – potrzebne są po prostu promienie słoneczne.

W ogrodzie

W przestrzeni ogrodowej najlepiej sprawdza się strumień światła z reflektorków zamontowanych w podłożu. W altanach powinno się instalować górne albo boczne światło. W tej przestrzeni trzeba koniecznie dopasować barwę oświetlenia, jak i jego intensywność. NA przykład światło niebieskie podkreśla wygląd roślin.

Oto kilka inspiracji.

d16o0xo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16o0xo