ycipk-8jcx4i

Pomysły na oświetlenie w ogrodzie. Jak je odpowiednio dobrać?

Jeśli chcemy, by ogród był pięknie oświetlony po zmroku, to warto dobrze wszystko rozplanować. Znaleźliśmy kilka ciekawych rozwiązań. Sami zobaczcie!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomysły na oświetlenie w ogrodzie. Jak je odpowiednio dobrać?
(Instagram, flowersandgardenbyanna)
ycipk-8jcx4i

Zacznijmy od tego, że przeważnie o oświetleniu w ogrodzie (na działce) zapomina się i dopiero, gdy przestrzeń jest gotowa, okazuje się, że jest potrzebne. Niestety w takim przypadku, trzeba rozkopać pięknie zrobione rabaty, a czasem i trawniki, żeby położyć kable, które doprowadzą prąd do oświetlenia.

Światło w ogrodzie nie tylko daje piękny efekt, ale i pozwala na bezpieczne poruszanie się wieczorem. Umiejętne dobranie oświetlenia w ogrodzie to często twórczy proces i zajmuje trochę czasu. Ale naprawdę warto.

Jak dobrać oświetlenie?

Różne strefy oświetleniowe w ogrodzie i w ogóle na posesji (taras, altana, podjazd, itp.) powinny mieć poprowadzone oddzielne obwody, które są wyposażone w aparaty sterujące. Jest to po prostu bezpieczniejsze od jednego obwodu. Dlaczego? Gdy w jednym dojdzie do zwarcia, to reszta będzie działać nadal. Światło powinno być intensywniejsze przy furtce, czy bramie wjazdowej, natomiast w głębi w ogrodzie – bardziej nastrojowe i delikatniejsze. Na mniejszych posesjach lepiej zastosować instalację elektryczną zasilaną napięciem niskim (12 V lub 24 V) wraz z transformatorem obniżającym napięcie. Jeśli chodzi o zupełnie ozdobne oświetlenie jak np. girlandy potrzebne jest gniazdko elektryczne (bądź baterie). W przypadku lamp solarnych problem zasilania odpada – potrzebne są po prostu promienie słoneczne.

ycipk-8jcx4i

W ogrodzie

W przestrzeni ogrodowej najlepiej sprawdza się strumień światła z reflektorków zamontowanych w podłożu. W altanach powinno się instalować górne albo boczne światło. W tej przestrzeni trzeba koniecznie dopasować barwę oświetlenia, jak i jego intensywność. NA przykład światło niebieskie podkreśla wygląd roślin.

Oto kilka inspiracji.

Oświetlona ścieżka

ycipk-8jcx4i

Lampy stojące

ycipk-8jcx4i

Nastrojowo

ycipk-8jcx4i

Na murze

ycipk-8jcx4i

Oświetlenie drzew

Wokół figurek

Nietypowe lampy solarne

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-8jcx4i

ycipk-8jcx4i
ycipk-8jcx4i