Trwa ładowanie...

Pomysły na letni remont domu: ocieplenie elewacji, nowe posadzki na tarasie i balkonie

Długie i wciąż ciepłe dni zachęcają do letniego remontu: ocieplenia i odświeżenia elewacji, położenia płytek na balkonie lub tarasie. Czy jednak letnia pogoda naprawdę sprzyja remontowi domu? Na co trzeba zwracać szczególną uwagę podczas prac w trakcie upałów? Podpowiada ekspert.

Pomysły na letni remont domu: ocieplenie elewacji, nowe posadzki na tarasie i balkonieŹródło: Shutterstock
d1kby31
d1kby31

Długie i wciąż ciepłe dni zachęcają do letniego remontu: ocieplenia i odświeżenia elewacji, położenia płytek na balkonie lub tarasie. Czy jednak letnia pogoda naprawdę sprzyja remontowi domu? Na co trzeba zwracać szczególną uwagę podczas prac w trakcie upałów? Podpowiada ekspert.

- Do ocieplenia domu, malowania balkonu czy innych prac remontowych na świeżym powietrzu najlepiej zabrać się latem. Najistotniejszą kwestią są wówczas warunki atmosferyczne. Wiosenna pogoda bywa nieprzewidywalna – może zachwycić ciepłymi dniami, ale jednocześnie zaskoczyć obfitymi opadami deszczu czy nawet śniegu. Podobnie niestabilna aura panuje jesienią. Dlatego większość z nas decyduje się na przeprowadzenie głównych prac remontowych w mieszkaniu właśnie w okresie letnim - mówi Maciej Iwaniec, Manager Renowacje i Fasady w firmie Baumit.

Dzięki dodatnim temperaturom i najdłuższym w roku dniom można maksymalnie wydłużyć czas trwania prac na dworze i w efekcie szybciej zakończyć remont. - Możliwość pozostawienia otwartych okien przez całą dobę sprawia, że świeżo otynkowane elewacje domu wysychają dużo szybciej. Dzięki dłuższym letnim dniom zyskujemy więcej czasu na wykonanie prac wymagających światła dziennego - wylicza zalety letnich prac budowlanych ekspert z firmy Baumit.

Od czego zacząć letni remont domu?

- Decydując się na dokonanie zmian w domu, pamiętajmy, by dokładnie obmyślić kolejność przeprowadzenia prac. Planowanie zacznijmy nawet kilka miesięcy wcześniej, mając na uwadze, że ekipy remontowe w czasie wakacji mają niezwykle napięte grafiki. Z góry należy również określić, co będzie remontowane i co trzeba kupić – dzięki temu łatwiej dokonać obliczeń i stworzyć kosztorys prac – radzi ekspert z firmy Baumit.

d1kby31

Ocieplanie domu? Uwaga na upały!

Gdy dokładnie zaplanujemy przebieg remontu oraz zaopatrzymy się w niezbędne do jego przeprowadzenia materiały i narzędzia, można rozpocząć prace. Lato to idealna pora, by pomyśleć o ociepleniu domu – pod warunkiem że roboty nie będą się odbywać w czasie największych upałów.

- Optymalna temperatura dla prac ociepleniowych waha się między +5 a +25°C. Dotyczy to zarówno powietrza, jak i podłoża, na którym montujemy system ociepleń. W upalne letnie dni temperatura na powierzchni nagrzanych ścian może przekroczyć nawet 60°C, co znacznie utrudnia poprawny montaż systemu ociepleń. Gorące powietrze powoduje przyśpieszone odparowanie wody. Zakłóca to przebieg prawidłowego wiązania wszystkich zapraw mineralnych – tłumaczy ekspert z firmy Baumit.

– Nie należy też wykonywać prac ociepleniowych przy intensywnym, bezpośrednim nasłonecznieniu oraz silnym wietrze, gdyż ma to bardzo niekorzystny wpływ na układanie i wysychanie tynków. Słońce i wiatr powodują zbyt szybkie osuszanie zaprawy, w związku z czym znacznie obniża się jej przyczepność do podłoża i końcowa wytrzymałość mechaniczna - dodaje Maciej Iwaniec.

Jak ułatwić sobie ocieplanie domu w upalne dni?

d1kby31

- Najlepiej rozpocząć prace wczesną porą dnia, kiedy temperatury są niższe i po przerwie można wznowić je wieczorem. Warto pomyśleć o osłonięciu ścian siatkami. Ograniczą one nasłonecznienie elewacji i zapobiegną nagłemu wzrostowi temperatury podłoża. Nie wykorzystujmy od razu całych opakowań zapraw i tynków – lepiej przygotować mniejsze ilości materiałów, zabezpieczając się tym samym przed ich wyschnięciem na upale. Używane produkty i narzędzia trzeba magazynować w zacienionych miejscach, by nie narażać ich na zbędne nasłonecznienie – zaleca ekspert.

„Nie” dla popękanej wylewki

Letnia aura zachęca również do uzupełnienia ubytków w powierzchni posadzek na balkonie, przy wejściu do mieszkania, podjeździe do garażu. Wykonując wylewkę betonową, pamiętaj, że mimo iż już po upływie 24 godzin od jej wylania można chodzić po jej powierzchni, na pielęgnację betonu należy poświęcić kilka najbliższych dni.

- Jeżeli wylewki betonowe nie będą odpowiednio utrzymywane, zaczną pękać. By temu zapobiec, po zagęszczeniu i wstępnym związaniu mieszanki, polewajmy ją wodą, szczególnie podczas upałów. Gdy słupek rtęci na termometrze przekracza +15°C, w pierwszych trzech dobach powinniśmy czynić to w zależności od warunków kilka razy na dobę. W kolejnych dniach polewajmy beton wodą, aby zachował wilgotność – radzi ekspert z firmy Baumit.

d1kby31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kby31