Pomysł na podłogę: panele inne niż wszystkie
Panele podłogowe to nie tylko lśniąca deska o wymiarach 160x1286 mm przeznaczona do wnętrz w budownictwie z wielkiej płyty. Dziś panele montuje się niemal wszędzie: w kuchni, łazience, biurze i… na ścianach. Zastępują płytki, dywany, tapety i boazerię. Na rynku dostępne są panele podłogowe o niestandardowych wymiarach i strukturach. Nieszablonowość może być atrakcyjna!
02.02.2015 10:54
Panele podłogowe to nie tylko lśniąca deska o wymiarach 160x1286 mm przeznaczona do wnętrz w budownictwie z wielkiej płyty. Dziś panele montuje się niemal wszędzie: w kuchni, łazience, biurze i… na ścianach. Zastępują płytki, dywany, tapety i boazerię. Na rynku dostępne są panele podłogowe o niestandardowych wymiarach i strukturach. Nieszablonowość może być atrakcyjna!
– Ze względu na wysoką jakość materiałów, z których są wykonywane, ale też na bogatą gamę kolorystyczną, różnorodność rozmiarów, panele podłogowe dają wiele możliwości aranżacyjnych – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik ds. marketingu i reklamy w RuckZuck. – W zależności od potrzeb, przeznaczenia i zaplanowanych wydatków panelami można zastąpić deski drewniane, płytki, wykładziny i dywany (np. w pokoju dziecięcym) czy nawet tapetę i boazerię.
Niestandardowe pomysły na podłogę: panele winylowe
Kolekcje paneli winylowych to ciekawa alternatywa dla podłóg drewnianych, doskonała do miejsc, w których zastosowanie klasycznych paneli laminowanych nie jest możliwe. Specjalnie wzmocnione deski przystosowane zostały do intensywnie obciążonych pomieszczeń użyteczności publicznej. Klasa użyteczności 32 oraz winylowa powłoka o grubości 1,5 mm sprawiają, że podłoga winylowa jest bardziej odporna na zarysowania, ślady obuwia czy ścieranie. Ponadto jest miękka i ciepła w dotyku, dzięki czemu zapewnia komfort chodzenia oraz uczucie ciepła pod stopami. Panele winylowe sprawdzą się w miejscach aktywnie uczęszczanych i narażonych na niekorzystne warunki, np. w łazience. Komfort użytkowania zapewnia także izolacja akustyczna, dzięki której odgłosy kroków są wytłumione.
Niestandardowe pomysły na podłogę: panele niczym kafle
Alternatywą dla kafli, a tym samym związanego z ich montażem wszechobecnego nieporządku (pyłu przy docinaniu czy brudzącego kleju) są panele podłogowe w postaci płytek. Kamienna struktura, przypominająca tę, która pokrywa kafle, a nawet rozmiar powodują, że deski trudno odróżnić od płytek. Takie deski, np. w rozmiarze 282x605 mm, sprawdzą się m.in. w przedpokoju, kuchni czy w pomieszczeniach biurowych.
Niestandardowe pomysły na podłogę: rozmiary desek
W zależności od tego, czy w planach masz optyczne powiększenie wnętrza, czy też uczynienie go bardziej przytulnym, możesz wybierać spośród kilku rodzajów rozmiarów paneli podłogowych. Standardowa deska ma wymiary 160x1286 mm, zwykle jest gładka i bez tzw. V-fugi. Aby różnica między prawdziwą deską drewnianą a panelem była niemal niezauważalna, producenci stosują specjalny zabieg frezowania krawędzi paneli. W ten sposób powstaje ścięta krawędź, która po złożeniu paneli przypomina literę V, nazywana właśnie potocznie V-fugą. Dzięki temu deski wyglądają na podłodze niczym te z naturalnego drewna. W ofercie producentów znajdziesz liczne kolekcje paneli podłogowych wykończonych V-fugą, co sygnalizuje oznaczenie "4V".
Niestandardowe pomysły na podłogę: panele do pokoju dziecka
Kolorowe, z walorem edukacyjnym, są ciekawą alternatywą dla ozdabianych wykładzin czy dywanów. Panele podłogowe zaprojektowane specjalnie z myślą o dzieciach różnią się znacznie od tych standardowych. Mogą to być (jak te z kolekcji Joy, Kids) deski z kolorowymi rysunkowymi postaciami: pieskami, kotkami, kurczaczkami, owieczkami czy kwiatkami. Panele zdobią też pojedyncze angielskie słowa i zwroty.
Panele podłogowe: cena i właściwości
Panele podłogowe pozwalają na aranżację mieszkania według indywidualnej koncepcji. Ich ceny wahają się już od ok. 15 do ponad 100 zł za metr. Obecnie najczęściej występują panele o klasie użyteczności 31 oraz 32 i klasach ścieralności AC3 oraz AC4. Do niedawna podłogi o wyższych klasach użyteczności i ścieralności stosowane były wyłącznie w pomieszczeniach użyteczności publicznej, dziś wiele osób decyduje się na montaż podłóg o najwyższych parametrach także w domu czy mieszkaniu, ze względu na wyższą trwałość.