Pompa ciepła powietrze/woda w opinii użytkowników

Powietrzne pompy ciepła do ogrzewania budynków stają się coraz bardziej popularne. Według raportu PORT PC (organizacja zajmująca się zarówno rozwojem technologii jak i badaniem rynku pomp ciepła) w 2017 ich wzrost sprzedaży wyniósł ponad 50% w stosunku do roku poprzedniego. Przy zastosowaniu nowoczesnej technologii produkcji, powoli zaciera się różnica między efektywnością pomp powietrznych i gruntowych. Wybór pompy ciepła powietrza/woda eliminuje prace ziemne dla wykonywania sond pionowych czy kolektora poziomego. Zmniejsza to czas i koszty inwestycji, a także eliminuje formalności związane z projektami i wymaganymi uzgodnieniami.

Pompa ciepła powietrze/woda w opinii użytkowników
Źródło zdjęć: © Hewalex

30.04.2018 | aktual.: 30.04.2018 14:32

Ekonomiczne i komfortowe użytkowanie pompy ciepła typu powietrze/woda

W nowych budynkach przy profesjonalnym doborze, powietrzna pompa ciepła, pracując w trybie monoenergetycznym, jest w stanie zapewnić komfort cieplny przez cały rok. Nie ma więc potrzeby instalowania dodatkowego źródła ciepła w postaci kotła. Na wypadek bardzo niskich temperatur utrzymujących się w Polsce średnio przez kilka dni w roku, pompa ciepła posiada wbudowaną w pełni zautomatyzowaną grzałkę. Grzałka uruchamia się zgodnie z ustawieniami w sterowniku, a roczny koszt jej użytkowania nie przekracza zwykle 10-15% rocznych kosztów ogrzewania domu. Mimo wyższej ceny pompy ciepła w stosunku do kotła gazowego czy kotła na ekogroszek całkowity koszt inwestycji jest bardzo zbliżony. Musimy pamiętać o kosztach przyłącza gazowego, budowy komina, pomieszczenia na opał, itd. Warto także wspomnieć, że pompa ciepła jest urządzeniem całkowicie bezobsługowym, a po podłączeniu urządzenia do Internetu za pomocą smartfonu można zmieniać nastawy z dowolnego miejsca.

1. Opinia użytkownika pompy ciepła PCCO SPLIT w domu modernizowanym

Pan Karol (40 lat) z województwa wielkopolskiego (II strefa klimatyczna) zdecydował się na pompę ciepła w ramach programu dofinansowania. Wcześniej ogrzewał budynek kotłem na paliwo stałe. Dom o powierzchni użytkowej około 150 m2 powstał w połowie lat ‘90. Izolację cieplną można uznać obecnie za przeciętną. Przy założeniu, że kocioł stałopalny zostanie zdemontowany, zaproponowano Klientowi pompę ciepła Hewalex PCCO SPLIT 13kW o mocy nominalnej 13 kW z wbudowaną grzałką 6 kW. Klient zdecydował się także na zamontowanie grzejników niskotemperaturowych. Poniżej wypowiedź klienta.

Obraz
© Hewalex

Rysunek 2. Dom zamieszkuje 4-osobowa rodzina. Po przeprowadzeniu obliczeń jednostkowe obciążenie cieplne budynku przyjęto jako 60 W/m2 (9 kW) (fot. pompa ciepła Hewalex PCCO SPLIT 13kW w wersji z 2015 r.).

Redaktor: Jakie są pana odczucia po pierwszym pełnym roku z powietrzną pompą ciepła zamiast kotła stałopalnego? Oszczędność, komfort użytkowania, temperatura w budynku?

Użytkownik: Jeśli chodzi o oszczędność to ciężko mówić, żeby była odczuwalna. Jak sprawdzałem zużycie energii elektrycznej za sezon grzewczy, to można powiedzieć, że jest zbliżony do kosztów, jakie ponosiłem co roku na ekogroszek. Prawdę mówiąc, spodziewałem się wyższych rachunków. Przy kotle stałopalnym temperatura w budynku wahała się w granicach 23-24°C, ale muszę się przyznać,
że czasem musieliśmy otwierać okna, bo było za ciepło, szczególnie późnym wieczorem. Teraz temperatura w budynku jest komfortowo nastawiona na 22°C. Przydatne jest ustawienie godzinowe pracy pompy ciepła, ponieważ na wieczór i na noc obniżam temperaturę do 20-21°C. Nie miałem takiej możliwości przy kotle węglowym. To mi się bardzo podoba.

A samo użytkowanie?

Nie muszę w końcu chodzić do kotłowni, dokładać węgla do pieca. Wcześniej musiałem się fatygować przynajmniej 2-3 razy dziennie, a teraz jak raz ustawię pompę na lato czy na zimę to o niej zapominam. Nie wspomnę już o tym, że nie muszę martwić się o cenę opału i o to kto mi go do kotłowni zwiezie. Nie ma też popiołu i myślę że jeszcze zaoszczędzę na… rzadszym malowaniu ścian, które bardzo się brudziły.

Obraz
© Hewalex

Rysunek 3. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła Hewalex PCCO SPLIT 13kW (w wersji z 2015 r.) oraz podgrzewacz wody użytkowej OKC NTR/HP 250 litrów ze zwiększoną powierzchnią wężownicy dla współpracy z pompą ciepła.

Poleciłby pan komuś jeszcze takie rozwiązanie?

Z całą pewnością, ale obecnie to już chyba tylko w zestawie z panelami fotowoltaicznymi. Czytałem o tym trochę i uważam, że jak już mam pompę ciepła, to zasilanie jej własną energią elektryczną jeszcze bardziej obniży koszty jej pracy.

2. Opinia użytkownika pompy ciepła PCCO SPLIT w nowym domu

Pan Tomasz (32 lata) z województwa śląskiego (III strefa klimatyczna) jest już po trzeciej zimie w nowym domu z powietrzną pompą ciepła jako jedynym źródłem ciepła. Dom o powierzchni blisko 200 m2 powstał w 2014 roku. Ma ogrzewanie podłogowe w całym domu, w łazienkach dodatkowo grzejniki drabinkowe. Rodzina jest 5-osobowa. Budynek jest wyposażony w wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła. Po przeprowadzeniu obliczeń jednostkowe obciążenie cieplne budynku przyjęto 40 W/m2. Latem pompa ciepła wykorzystywana jest do chłodzenia. Została zainstalowana pompa ciepła powietrze/woda PCCO SPLIT 13kW z wbudowaną grzałką 6 kW.

Obraz
© Hewalex

Rysunek 4. Jednostkę wewnętrzną zabudowano w przylegającej do budynku wiacie. Jest dzięki temu mniej narażona na wpływ warunków zewnętrznych (fot. pompa ciepła Hewalex PCCO SPLIT 13kW w wersji z 2015 r.). Możliwe jest także stosowanie daszków osłonowych dla pomp instalowanych przy ścianie budynku. Mniejsza ilość opadów to także mniejsza ilość szronu i lodu na parowniku, krótsze okresy rozmrażania i dzięki temu oszczędność energii elektrycznej.

Co pana przekonało do montażu powietrznej pompy ciepła?

W pierwszej kolejności myślałem o kotle gazowym, ale kupiłem działkę, do której nie było doprowadzonego gazu. Absolutnie nie chciałem w domu węgla ani oleju. Zresztą projekt domu nie przewidywał dodatkowego pomieszczenia na skład paliwa. Znajomy podpowiedział mi o ogrzewaniu domu za pomocą pompy ciepła. Zacząłem liczyć koszty inwestycji i po uwzględnieniu doprowadzenia przyłącza gazu do mojego domu oraz wszystkich pozwoleń, na które musiałem bardzo długo czekać, wyszły mi praktycznie jednakowe koszty dla pompy ciepła czy kotła gazowego. Według obliczeń koszty ogrzewania pompą ciepła są nieco niższe, więc to kolejny argument za pompą ciepła. Dodatkowo pompa ciepła umożliwia mi chłodzenie budynku w upalne dni. Nie potrzebuję kupować oddzielnej klimatyzacji do domu.

W jaki sposób ma pan rozwiązaną instalację chłodzenia?

W bardzo prosty sposób, zgodnie zresztą z propozycją firmy Hewalex. Zimna woda z pompy ciepła prowadzona jest do chłodnicy powietrza, którą mam zamontowaną w instalacji wentylacji mechanicznej. W ten sposób powietrze doprowadzane do pomieszczeń jest schłodzone o kilka stopni. Przy temperaturach zewnętrznych ponad 30°C w domu mam jakieś 25°C co jest dla mnie już wystarczające.

Obraz
© Hewalex

Rysunek 5. Warto pamiętać także o opcji zastosowania klimakonwektorów, które pracują zarówno w trybie grzania, jak o chłodzenia. Zastępują wobec tego tradycyjne grzejniki i oddzielne klimatyzatory (fot. klimakonwektory serii BM z oferty Hewalex).

Jak przedstawiają się roczne koszty użytkowania?

Instalator podpowiedział mi, żeby zmontować osobny licznik energii, który będzie pokazywał zużycie prądu. Roczne koszty ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej to obecnie 2200-2400 zł w zależności od zimy. Przez pierwsze 2 lata było to więcej, szczególnie w 1 roku, gdy płaciłem ponad 2800 zł. Wiedziałem jednak, że to naturalne z uwagi na suszenie wylewek, a także samych murów nowego domu.

Spełniło to pana założenia?

Tak. Zdałem sobie też sprawę z tego, że mając jedno medium – energię elektryczną, ponoszę jedynie za nie wszelkie opłaty stałe. Gdybym korzystał jeszcze z gazu ziemnego, to doszły by tutaj kolejne koszty stałe, które szczególnie latem stanowią większą część w rachunkach. Zauważyłem to rozmawiając ze znajomym, porównując koszty ogrzewania dość podobnych domów. Można się było także pokusić o budowę domu bez komina, ale jednak chęć posiadania kominka w domu zwyciężyła.

A hałas? Czy Jest uciążliwy? Pompa, jaką pan posiada, ma zwiększony parownik i 2 wentylatory o zmiennej prędkości obrotowej, a to powinno być korzystne dla ograniczenia hałasu?

Zgadza się. W zimie zresztą nie siedzi się na tarasie, a w domu przez ściany kotłowni pompy w ogóle nie słychać. W lecie pompa uruchamia się zwykle 2 razy na dzień, żeby podgrzać wodę i pracuje z maksymalną mocą. Wtedy trochę ją słychać, ale ustawiłem sobie ją w taki sposób, żeby pracowała na niższych obrotach i wtedy nawet siedząc parę metrów od niej prawie jej nie słychać. Więcej hałasu dochodzi przy niektórych warunkach z okolicznych dróg i tras kolejowych, mimo że są ode mnie oddalone o kilka kilometrów. Nie ma się czego obawiać.

Chciałby pan coś zmienić w posiadanym systemie grzewczym?

Raczej nie, może kiedyś więcej wykorzystam zdalny nadzór przez internet. Dostałem razem z pompą ciepła system Hewalex EKONTROL. Nie mam aż tyle czasu, żeby się zagłębiać w jego możliwości, ale przecież mam w standardzie usługę serwisową. Wiem, że w razie niedomagań w pracy widzicie je u siebie automatycznie i możecie zareagować albo zdalnie, albo podając wskazówki mi lub mojemu instalatorowi. To daje ogromne poczucie bezpieczeństwa, zresztą tak jak 5-letnia gwarancja, która była dużym argumentem przy wyborze urządzenia.

Jeszcze jedno pytanie – z jakiej taryfy energetycznej pan korzysta?

Na początku miałem zwykłą taryfę 1-strefową G11, ale zmieniłem po roku ma 2-strefową G12w. Dało to zmniejszenie rachunków o ok. 10-15%. Zmieniłem czasy podgrzewania wody użytkowej i minimalnie także nawyki korzystania z urządzeń AGD.


Pompy ciepła typoszeregu Hewalex PCCO SPLIT dostępne są w mocy od 7 do 20 kW. Cechują się wysoką klasą efektywności A++/A+++, standardowym 5-letnim okresem gwarancji i systemem zdalnego nadzoru EKONTROL uwzględnionym w zakresie dostawy.

Źródło artykułu:hewalex.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)