Polskie kamienice na celowniku inwestorów

Piękna architektura, bardzo dobra lokalizacja, zabytkowy charakter, wysokie sufity – to tylko niektóre plusy mieszkań w kamienicach. Na rynku wtórnym tego typu nieruchomości należą do najdroższych i cieszą się wzięciem – pod warunkiem że kamienica jest po remoncie.

Polskie kamienice na celowniku inwestorów
Źródło zdjęć: © alvhemmakleri.se

05.08.2016 15:20

Piękna architektura, bardzo dobra lokalizacja, zabytkowy charakter, wysokie sufity – to tylko niektóre plusy mieszkań w kamienicach. Na rynku wtórnym tego typu nieruchomości należą do najdroższych i cieszą się wzięciem – pod warunkiem że kamienica jest po remoncie.

Wzrost popularności i znaczenia kamienic na rynku mieszkaniowym dał się odczuć w ciągu ostatnich 10 lat. Wcześniej zazwyczaj kojarzyły się one z zapuszczonym budownictwem czynszowym. Dopiero kilka lat temu zarówno deweloperzy, jak i samorządy oraz inwestorzy odkryli ogromny potencjał tkwiący w kamienicach.

Kamienice coraz piękniejsze

Kilka lokalnych programów rewitalizacyjnych sprawiło, że zapuszczone dzielnice miast z kwartałami kamienic wypiękniały. Za kamienice wzięły się także firmy deweloperskie, które zaczęły na własną rękę kupować takie nieruchomości w miastach, gruntownie je remontować i przystosowywać do nowych celów. Dzięki temu na rynku zaczęło przybywać kamienic luksusowych – pięknie odrestaurowanych, gdzie mieszczą się obecnie mieszkania o podwyższonym standardzie czy też biura.

Wreszcie kamienice stały się modne wśród samych klientów. Analitycy WGN zwracają uwagę na zdecydowany wzrost cen mieszkań w tym typie budownictwa. Dotyczy on nawet kamienic w gorszym stanie technicznym. Zapanowała moda na stare, grube mury. Kupujący doceniają ich wyjątkowy charakter, a także zalety mieszkań – wysokie sufity i przede wszystkim technologię wykonania (z cegły, o znacznie lepszych właściwościach termoizolacyjnych oraz akustycznych). Do zalet należy też zaliczyć nierzadko duże metraże i niebanalny rozkład takich mieszkań, duże okna oraz atrakcyjne części wspólne – np. schody w dawnym stylu, o ile oczywiście są w dobrym stanie technicznym.

Okazyjny zakup na wagę złota

Na mieszkania w kamienicach często polują poszukiwacze okazji. Takie nieruchomości, jeśli są do remontu, można kupić po obniżonej cenie. Wyremontowane znacznie zyskują na wartości.

Oczywiście kamienica to nie tylko same zalety. Są też bardzo istotne wady, których należy się wystrzegać. Chodzi przede wszystkim o stan samego budynku. Warto dokładnie zapoznać się z zakresem prac, które zostały poczynione, oraz tych, które muszą być zrobione. Może się bowiem okazać, że w krótkim czasie fundusz remontowy wzrośnie bardzo wysoko. Kolejna sprawa to ochrona konserwatorska – jeśli jest, każda wymiana najdrobniejszej rzeczy będzie wymagała zgody konserwatora, a koszty remontu będą rosły.

Poznaj układ sił

**

**

Warto też przed kupnem zapoznać się z „układem sił” we wspólnocie mieszkaniowej. Jeśli jesteś gotowy wykładać pieniądze na remont budynku, by w ten sposób zwiększyć wartość mieszkania, możesz zostać przyblokowany przez ludzi, których nie stać bądź nie chcą takiej inwestycji. Z drugiej strony może być i tak, że trafisz na nadgorliwych sąsiadów, którzy będą przeprowadzali szereg remontów i zmian odbijających się na wysokości funduszu remontowego.

Jeżeli planujesz zakup nieruchomości i chcesz nawiązać kontakt z firmami, które dopasują ofertę mieszkaniową do twoich potrzeb, wypełnij krótki formularz. Napisz, czego potrzebujesz, a firmy same zgłoszą się do ciebie.

Do typowych wad kamienic zalicza się również problemy z parkowaniem, małą liczbę miejsc parkingowych, wszechobecną wilgoć w starych murach, brak centralnego ogrzewania i – z racji „chłodnych” pomieszczeń – wyższe koszty ogrzewania w sezonie grzewczym.

Ile kosztują mieszkania w kamienicach?

Z analiz WGN wynika, że rozstrzał cenowy jest ogromny. Z jednej strony stosunkowo łatwo kupić tanie mieszkanie do remontu, nawet w dobrej lokalizacji. Z drugiej – kamienice wyremontowane są już drogie. Mieszkania kosztują tam więcej, niż wynoszą lokalne ceny.


Dobrym przykładem jest Wrocław – miasto o jednej z najwyższych liczb kamienic w Polsce. W ścisłym centrum, na zabytkowej starówce czy też na samej płycie Rynku mieszkania w odremontowanych, reprezentacyjnych kamienicach kosztują zazwyczaj powyżej 10 tys. mkw. za metr. W rejonach okalających Stare Miasto, jeśli standard budynków jest dobry, ceny również są podwyższone w stosunku do wrocławskiej średniej ofertowej (6000 zł/mkw.) i mieszczą się w przedziale 6500-8500 zł za metr za najlepsze oferty. Mieszkania do remontu natomiast wycenia się przeciętnie na 4000-5000 zł, o ile lokalizacja jest stosunkowo dobra.

Podobny zakres cenowy obserwuje się na innych wiodących rynkach: w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. W każdym z tych miast kamienice w centrum uzyskują wysokie wyceny.

Marcin Moneta, Dział Analiz WGN

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)