Trwa ładowanie...

Polskie domy są słabo ocieplone

W Polsce jest ok. 5,5 mln budynków mieszkalnych, z czego mniej więcej 5 mln stanowią domy jednorodzinne. O ile nowe budynki są na ogół dobrze ocieplone, o tyle efektywność energetyczna tych starszych często pozostawia wiele do życzenia. Co można z tym zrobić?

dnuyldx
dnuyldx

W Polsce jest ok. 5,5 mln budynków mieszkalnych, z czego mniej więcej 5 mln stanowią domy jednorodzinne. O ile nowe budynki są na ogół dobrze ocieplone, o tyle efektywność energetyczna tych starszych często pozostawia wiele do życzenia. Co można z tym zrobić?

- Wśród Polaków najczęstszym sposobem poprawy efektywności energetycznej budynków jest ocieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu oraz wymiana okien. To najtańsze działania, które często są wykonywane metodami domowymi – mówi Konrad Witczak, specjalista ds. norm i standardów z firmy ROCKWOOL Polska.

Tymczasem to, czy prace termomodernizacyjne przyniosą zamierzony efekt, zależy między innymi od tego, na ile dokładnie zostaną przeprowadzone. Dlatego warto wynająć do nich doświadczoną ekipę lub chociaż zatrudnić audytora, który powie, jak właściwie zamontować izolację.

Niestety w Polsce wciąż jest za mało programów wsparcia dla osób chcących poprawić efektywność energetyczną swojego domu. Są co prawda programy wdrażane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ale zazwyczaj nie zapewniają bezpośredniego dofinansowania, tylko umożliwiają wzięcie preferencyjnego kredytu na ocieplenie domu lub wymianę systemu grzewczego.

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz remont i chcesz zaoszczędzić już na etapie wyboru ekipy remontowej lub materiałów - wypełnij krótki formularz i nawiąż kontakt z firmami remontowymi.

dnuyldx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnuyldx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj