Polski dom pasywny z niemieckim certyfikatem. Zdjęcia domu energooszczędnego

Polski dom pasywny z niemieckim certyfikatem. Zdjęcia domu energooszczędnego

23.10.2013 10:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pod Stargardem Szczecińskim wybudowano pierwszy dom pasywny w woj. zachodniopomorskim odznaczony certyfikatem domu pasywnego wydanym przez Passivhaus Institut w Darmstadt. Jest wyjątkowy pod wieloma względami - jego budowa trwała zaledwie 3 miesiące, a zapotrzebowanie na ciepło jest w nim tak małe, że mieszkańcy za ogrzewanie zapłacą 80% mniej niż w zwykłym domu! Zobacz zdjęcia domu pasywnego.

Budownictwo pasywne jest bardzo popularne w Europie. Na świecie jest już ok. 50 tys. domów pasywnych, z czego blisko połowa znajduje się w Niemczech. Dom wybudowany przez firmę Procyon w Tychowie jest piątym certyfikowanym domem pasywnym w Polsce i pierwszym w woj. zachodniopomorskim. Jego budowa trwała zaledwie 3 miesiące!

1 / 5

Dom pasywny

Obraz
© Procyon

Budynki pasywne to najnowsza generacja domów energooszczędnych. Mają ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania (15 kWh/mkw. rocznie, czyli pięć razy mniej niż w domach energooszczędnych i co najmniej osiem razy mniej niż w zwykłych domach). Dla mieszkańców domu pasywnego przekłada się to na domowe finanse. Za ogrzewanie płacą oni 80% mniej niż w zwykłym domu.

2 / 5

Dom pasywny

Obraz
© Procyon

Zaprojektowanie budynku spełniającego wymogi stawiane domom pasywnym jest dość trudne, ale sam projekt to nie wszystko. Kluczowe jest jego właściwe wykonanie. Wszystkie etapy budowy domu: od produkcji każdego elementu w fabryce po montaż na placu budowy są ściśle określone i z góry zaplanowane. W dokumentacji domu opisany jest każdy detal połączenia. Tylko w ten sposób można wyeliminować wszelkie nieszczelności i uniknąć powstawania mostków cieplnych.

3 / 5

Dom pasywny

Obraz
© Procyon

W domu pasywnym źródło ogrzewania stanowi pompa ciepła. Dzięki temu koszty ogrzewania nie przekraczają 3 zł/mkw. rocznie (przy temperaturze wewnętrznej 20°C) i jednocześnie nie emituje się do atmosfery żadnych szkodliwych produktów spalania.

4 / 5

Dom pasywny

Obraz
© Procyon

Aby dom był pasywny, ważnych jest wiele aspektów. Pierwszy to odpowiedni projekt przygotowany zgodnie z wytycznymi Passivhaus Institut, dobrany do warunków panujących na działce. Zgodnie z nim dom musi mieć zwartą bryłę, odpowiednio usytuowane przeszklenie na elewacji południowej oraz grubą warstwę izolacji.

5 / 5

Dom pasywny

Obraz
© Procyon

Budowa domu pasywnego musi być znacznie bardziej precyzyjna, ponieważ jakość wykonania konstrukcji oraz wykończenia budynku weryfikują rygorystyczne testy, przede wszystkim badanie nieszczelności domu. Jego pozytywny wynik daje gwarancję, że budynek jest starannie wykonany i nie jest narażony na straty ciepła.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)