Polska górą! Projekty domów krabów nagrodzone złotem w Mediolanie

Polska górą! Projekty domów krabów nagrodzone złotem w Mediolanie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

09.05.2017 | aktual.: 10.05.2017 10:12

Bardziej niż domy przypominają gigantycznych wymiarów skorupiaki wznoszące tułów na smukłych nóżkach. Projekty domów Crab Houses autorstwa dwóch utalentowanych Polek okazały się numerem jeden podczas Milan Design Week!

W tegorocznym prestiżowym konkursie A’Design Award & Competition w Mediolanie, 170 sędziów oceniało prace projektantów w 110 kategoriach, m.in. takich jak: architektura, wnętrza, sztuka użytkowa, biżuteria, a nawet jachty. Zgłoszonym do konkursu pracom przyglądało się grono naukowców, biznesmenów oraz artystów. Wśród 18 000 propozycji, pochodzących ze 180 państw, nie zabrakło projektów z Polski. Co więcej, nasze rodaczki, Dagmara Oliwa i Anita Luniak zwyciężyły konkurs w kategorii: architektura i otrzymały Golden A'Design Award. Ich projekt zachwycił także nas.

1 / 5

Projekty domów: Crab Houses

Obraz
© Materiały prasowe

Zaprojektowane przez Dagmarę Oliwę i Anitę Luniak Crab Houses nagrodzone złotem w Mediolanie bardziej niż obiekty mieszkalne przypominają futurystyczne pawilony kosmicznego centrum naukowego. Projekty domów polskich architektek zrealizowano w Sobótce na Dolnym Śląsku. Megakraby, które stanęły u stóp góry Ślęży, oczarowały jury podczas Milan Design Week. Nic dziwnego – rzeczywiście są imponujące!

2 / 5

Projekty domów: Crab Houses

Obraz
© Materiały prasowe

Budynki mają kształt kapsuł ustawionych na wysokich, subtelnych podporach. Wznoszą się dość wysoko ponad poziomem gruntu, dzięki czemu zapewniają niebywały widok z okien. Przeszklona ściana w tych niezwykłych projektach domów pozwoliła stworzyć we wnętrzu każdego z nich doskonały punkt obserwacyjnych z szeroką panoramą. Obły kształt bryły jest aerodynamiczny – nie stawia oporu wiejącym tu wiatrom.

3 / 5

Projekty domów: Crab Houses

Obraz
© Materiały prasowe

Futurystyczne pawilony cechuje wysoki poziom energooszczędności. Wyposażono je w najbardziej nowoczesne technologie, co czyni je także ekologicznymi. W projektach domów przewidziano miejsce na instalacje pozwalające na pozyskiwanie odnawialnej energii. Dużą oszczędność w tym zakresie zapewniają panele solarne, pompy ciepła i rekuperatory. Energia słoneczna dodatkowo nagrzewa wnętrze domu, wpadając przez wielkoformatowe okna na elewacji.

4 / 5

Projekty domów: Crab Houses

Obraz
© Materiały prasowe

Budynki w kształcie krabów są skonstruowane ze stali i drewna pokrytego laminatem z włókna szklanego. Właśnie dzięki nowoczesnej technologii architektki stworzyły wyjątkową formę brył. Budynki można zaadaptować nie tylko na lokale mieszkalne, lecz także innowacyjne centrum kultury, miejsce spotkania naukowców czy artystów. Jeden z domów przeznaczono nawet na laboratorium badawcze i salę warsztatową.

5 / 5

Projekty domów: Crab Houses

Obraz
© Materiały prasowe

Domy zaprojektowane przez Dagmarę Oliwę i Anitę Luniak zachwycają nietuzinkowym kształtem, a wieczorem przytulnością jaką emanują ich rozświetlone wnętrza. Prezentują się jak statki kosmiczne, księżycowe łaziki czy kapsuły mieszkalne na obcej planecie. Wielkoformatowe szyby w oknach zachęcają do kontemplowania widoków i obserwowania pięknej okolicy pod górą Ślężą.
Kompleks budynków nie tylko oczarowuje mieszkańców Sobótki i turystów, lecz także specjalistów z całego świata. Architektki Dagmara Oliwa i Anita Luniak odbiorą Golden A'Design Award Winner 9 czerwca tego roku podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Villa Olmo w Como, we włoskiej Lombardii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)