Półka czy regał na książki? Jak zaaranżować domową biblioteczkę?
28.01.2015 11:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chociaż statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce są alarmujące, nadal w naszych domach jest dużo książek i nierzadko brakuje nam miejsca na ich przechowywanie. Domowa biblioteczka na ogół raczej szpeci, niż zdobi wnętrza. Upchane na półce książki nie stanowią zachęcającego widoku. Jak je eksponować, by zachęcały do lektury?
Chociaż statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce są alarmujące, nadal w naszych domach jest dużo książek i nierzadko brakuje nam miejsca na ich przechowywanie. Domowa biblioteczka na ogół raczej szpeci, niż zdobi wnętrza. Upchane na półce książki nie stanowią zachęcającego widoku. Jak je eksponować, by zachęcały do lektury?
Wypełniony regał na książki stanowi odzwierciedlenie pasji i zainteresowań domowników. Wiele z nich otrzymujemy też w prezencie, z roku na rok księgozbiór więc się powiększa. Na ogół nie kończy się na jednym meblu - książki opanowują każdą półkę, parapet czy inny zakamarek mieszkania. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie dla nich osobnego pomieszczenia - domowej biblioteczki, gdzie panowałyby idealne warunki do ich przechowywania. Jednak niewielu ma takie możliwości.
Domowa biblioteczka: rozwiązania z wyższej półki
Proste drewniane regały poleca się molom książkowym z dużą kolekcją publikacji. Takie meble są funkcjonalne i pojemne. Warto nad nimi zamontować oświetlenie, które nie tylko wyeksponuje księgozbiór, lecz także ułatwi odnalezienie konkretnej spośród wielu książek. Sięganie po dzieła z najwyżej półki ułatwi przesuwna drabinka.
Większe zbiory lepiej ukryć za drzwiczkami, dzięki czemu nie będą pokrywać się kurzem. Jeśli zależy nam na pochwaleniu się kolekcją książek, można wybrać takie z przezroczystego szkła. W nowoczesnym regale na książki warto zastosować drzwi przesuwne.
Domowa biblioteczka: nietuzinkowe pomysły
Wykonanie biblioteczki na zamówienie nie należy do najtańszych. To duża inwestycja idąca w parze z książkami o dużej wartości. Zabudowa na wymiar idealnie podkreśla ich rangę i wartość, jaką mają dla domowników.
Domowa biblioteczka: we wnęce
Do stworzenia regału na książki można przeznaczyć niewielką wnękę. Montując każdą z półek w różnym oddaleniu od pozostałych, uzyska się możliwość przechowywania publikacji w różnych formatach. Planując domową biblioteczkę, warto pomyśleć także o miejscu na e-booki i audiobooki. Nie wiadomo, czy w najbliższych latach nie opanują one naszych zbiorów.
Domowa biblioteczka: książki w dobrym układzie
W niejednym zwłaszcza niewielkim mieszkaniu sprawdzą się też meble modułowe, np. w formie kubików. W tak zaaranżowanym systemie przechowywania łatwo jest poukładać książki tematycznie czy dostosować moduły do ich wielkości.
Część szafek ustawiona na podłodze może pełnić funkcję siedzisk w miniaturowej biblioteczce domowej. Zamontowanie kółek oraz drzwiczek z obu stron pozwoli na obracanie głębszych modułów, by dostać się do drugiego rzędu bez konieczności wyjmowania książek. Meble modułowe można też stworzyć samodzielnie, wykorzystując np. różnej wielkości skrzynki montowane dnem do ściany.
Przechowywanie książek: biblioteczka czy garderoba?
Nie każdy chce lub ma warunki, aby eksponować zbiory publikacji. Co więc zrobić, by pozostały niewidoczne lub wtopiły się w aranżację wnętrz? Ciekawym sposobem przechowywania książek jest szafa z dość gęsto montowanymi drążkami i wieszakami. Na tak zorganizowane książki znajdzie się miejsce nawet w sypialni.
Domowa biblioteczka: wiedza skompaktowana
Wiele miejsca pozwalają zaoszczędzić niektóre siedziska. Niekiedy same w sobie tworzą domową biblioteczkę - można na nich wygodnie usiąść z lekturą wyjętą np. wprost spod oparcia. Takie sofy, fotele czy krzesła mają niekiedy wbudowaną specjalną półkę czy schowek na książki, dzięki czemu są nie tylko praktyczne, lecz także oryginalnie się prezentują.
Dobry pretekst do stworzenia domowej biblioteczki dają również. schody. Można pod nimi zaaranżować regał, albo podejść do sprawy bardziej kreatywnie, wykorzystując wolną przestrzeń pod stopniami i ustawiając tam książki tak, by widoczne były ich grzbiety.
(S)półka z książką
Nie tylko tradycyjny regał na książki, lecz także nowoczesna półka w kształcie wzoru czy napisu na ścianie spełni praktyczne zadanie, stając się jednocześnie ozdobą wnętrza. Umieszczone krótszym bokiem do ściany stworzą coś w rodzaju przepierzenia i zapewnią dostęp do książek z dwóch stron.
Półka nie musi przypominać deski. W jej roli doskonale sprawdzi się zawieszona na ścianie drabina czy rama obrazu. Półka stworzona przez Niko Economidisa jest wykonana ze skórzanego paska z klamrami na końcach. Zawieszona na ścianie na trzech uchwytach przypomina wagę i dzieli książki na przeczytanie i nieprzeczytane. Motywujące? Niekiedy proste rozwiązania są najlepsze. Warto ich poszukać chociażby... w książkach o współczesnym designie.