Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
ocieplenie domu
18-05-2017 10:00

Poliuretan kontra wełna i styropian

Izolacja z płyt z rdzeniem ze zmodyfikowanego poliuretanu (PIR) to system dociepleń, który od wielu lat stosowany jest na Zachodzie. W Polsce jest to nadal materiał nowy, jednak stopniowo przekonują się do niego wykonawcy, architekci i inwestorzy, kierujący się praktycznymi korzyściami, które zostały wymienione poniżej.

Poliuretan kontra wełna i styropianŹródło: Shutterstock.com
d4g7zeo
d4g7zeo

Mniejsza grubość Izolacji
Właściwości termoizolacyjne materiałów określa się dzięki zastosowaniu wskaźnika przewodzenia ciepła lambda (λ). Dla izolacji Thermano firmy Balex Metal http://www.balex.eu/pl wynosi on 0,023 [W/mK]. Z kolei dla przeciętnej wełny mineralnej lambda to ≈ 0,040 [W/mK]. Thermano dwa razy skuteczniej zatrzymuje zatem ciepło niż przeciętna wełna mineralna, co w sposób naturalny przekłada się na prawie dwukrotnie mniejszą grubość termoizolacji. Porównanie z białym styropianem (λ ≈ 0,035) też wypada na korzyść Thermano.

Mniejsze obciążenie konstrukcji dachu
Mniejsza gęstość izolacji Thermano ma istotny wpływ na obciążenia mechaniczne połaci dachowych. Daje to możliwość "odchudzenia" masy stali blachy trapezowej oraz elementów konstrukcji dachu, co ma istotny wpływ na obniżenie kosztów dachu. Pokazuje to prosty przykład.

Mamy ocieplić 5000 m2 dachu do wymaganego w 2021 roku poziomu współczynnika przenikania ciepła U = 0,15. Do realizacji tego zadania potrzebna jest warstwa izolacji Thermano o grubości ok. 15 cm. Zastosowanie wełny mineralnej wymaga warstwy o grubości ok. 25 cm. Obciążenie dachu o powierzchni 5000 m2 przy zastosowaniu izolacji poliuretanowej typu Thermano wyniesie 24 tony, a przy zastosowaniu wełny aż 187,5 tony.

Eliminacja mostków termicznych
Płyty Thermano, dzięki opisanym wyżej właściwościom termicznym i mechanicznym, pozwalają na wykonywanie izolacji dachów w tzw. systemie nakrokwiowym. Oznacza to, że warstwa termoizolacyjna jest instalowana na krokwiach, a nie między krokwiami lub pod nimi. Metoda ta eliminuje mostki termiczne w konstrukcjach dachów. Ma podstawowe znaczenie, zarówno z punktu widzenia energooszczędności, jak i sprawnego, wieloletniego działania przegrody (dachu).

Balex Metal, Thermano
Źródło: Balex Metal, Thermano

Odporność chemiczna
Pianki poliuretanowe (PUR) czy też poliizocjanurowe (PIR) należą do tworzyw najbardziej odpornych na działanie chemiczne czynników organicznych i nieorganicznych. Są to jedyne materiały stosowane od dziesięcioleci w agresywnym budownictwie rolniczym, jak kurze fermy, chlewnie, obory czy pieczarkarnie. W tym niezwykłym środowisku pełnym agresywnych związków organicznych tylko poliuretany są w stanie trwale izolować bez istotnych zmian właściwości chemicznych.

d4g7zeo

Brak biologicznych wrogów
Jest mnóstwo dokumentacji potwierdzających tezę, że praktycznie każdy z popularnych materiałów ocieplających ma swojego „biologicznego wroga”. Zaliczamy do nich drobne glony (algi), grzyby, pleśnie, mchy i porosty. Ich metabolizm rozkłada styropian i organiczne lepiszcze wełny mineralnej , co mocno ograniczona trwałość izolacji.

Do biologicznych wrogów styropianu możemy zaliczyć też ptaki, jak kura, mewa czy dzięcioł. Z kolei kuny potrafią na tyle zniszczyć wełnę mineralną, że często kończy się to wymianą całej warstwy termoizolacji.

Balex Metal, Thermano
Źródło: Balex Metal, Thermano

Główną przewagą Thermano są jednak przede wszystkim właściwości izolacyjne. Klasa termoizolacyjności A++ stawia płyty PIR w czołówce materiałów o najlepszych parametrach energooszczędności. Na tym polu Thermano nie ma sobie równych wśród tradycyjnych materiałów dociepleniowych, takich jak: wełna mineralna czy styropian. Pomimo nieco wyższych kosztów jednorazowych, zakup płyt z rdzeniem PIR zwraca się już po kilku latach, a należy pamiętać, że docieplenie z poliuretanu będzie nam służyć przez wiel

d4g7zeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g7zeo