Polak buduje się tradycyjnie. Raport o budowie domów w 2015 roku
Średni, murowany dom na wsi, za mniej niż pół miliona, zbudowany na kredyt, jako spełnienie marzeń. Taki jest statystyczny polski dom. Badania portalu Oferteo.pl podsumowujące rok 2015 pokazują, że większość trendów trzyma się mocno od lat, a nowinki są jeszcze mało popularne.
Średni, murowany dom na wsi, za mniej niż pół miliona, zbudowany na kredyt jako spełnienie marzeń. Taki jest przeciętny polski dom. Badania portalu Oferteo.pl podsumowujące rok 2015 pokazują, że większość trendów trzyma się mocno od lat, a nowinki są jeszcze mało popularne.
Dane z badań wskazują, że w 2015 Polacy najchętniej budowali domy o powierzchni od 126 do 150 mkw. (29 proc.), co daje wynik niemal identyczny, jak w roku 2014. Niewiele mniej, bo aż 21 proc. domów, miało nieco mniejszą powierzchnię - od 101 do 125 mkw. Jak wskazują eksperci, Polacy stosunkowo rzadko decydowali się na dom większy niż 200-metrowy.
Zobacz koniecznie: Prawdziwy hit: ciepłe, bezpieczne i piękne!
Budowa domu po polsku
W porównaniu z rokiem 2014 nic nie zmieniło się w kwestii lokalizacji: nadal najwięcej domów powstaje na terenach wiejskich (57 proc.) oraz w średnich miastach (14 proc.). W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców domy najwyraźniej przegrywają z mieszkaniami: na inwestycję w dom w mieście zdecydowało się zaledwie 6 proc. ankietowanych.
Wybór lokalizacji to jedna z ważniejszych decyzji dotyczących budowy, jednak decydując się na inwestycję, warto już na początkowym etapie zastanowić się nad wyborem ekipy budowlanej czy techniki, w której chcesz budować. To na tych pierwszych etapach możemy zaoszczędzić najwięcej. Jeżeli chcesz porównać oferty firm budowlanych z twojej okolicy, wypełnij krótki formularz.
Budowa domu po polsku
Co ciekawe, jako najczęstszy powód budowy własnego domu badani podają... spełnienie marzeń (28 proc.). Nie bez znaczenia są też potrzeba zwiększenia przestrzeni mieszkalnej (16 proc.) i chęć posiadania ogrodu (14 proc.), jednak powiększenie rodziny jest dopiero na piątym miejscu (8 proc.). Chęć wyprowadzenia się z miasta na wieś motywowała aż 13 proc. ankietowanych, choć tylko dla 6 proc. ceny mieszkań były za wysokie.
Zobacz koniecznie: Prawdziwy hit: ciepłe, bezpieczne i piękne!
Budowa domu po polsku
Budowę własnego domu rozpoczynają najczęściej osoby w wieku od 30 do 40 lat (47 proc.), choć prawie jedna czwarta decyduje się na ten krok mocno po czterdziestce. Sporo jest też tych, którzy budowę własnego domu zaczynają dość wcześnie (25-30 lat - 13 proc.). - Te dane wyraźnie pokazują, że statystyczny Polak buduje dom z myślą o zamieszkaniu w nim z rodziną. Ponadto działa zachowawczo: decyzję o budowie domu podejmuje zazwyczaj dopiero po osiągnięciu ustabilizowanej sytuacji finansowej, która pozwala mu na realizację tego przedsięwzięcia - mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.
- Z kolei najmłodsze osoby, które decydują się na budowę domu, mieszkają raczej na wsi, gdzie budowa własnego domu jest naturalnym procesem usamodzielniania się po założeniu rodziny - dodaje.
Zobacz koniecznie: Prawdziwy hit: ciepłe, bezpieczne i piękne!
Budowa domu po polsku
Najwięcej domów powstaje niezmiennie w województwach: mazowieckim (14 proc.), śląskim (14 proc.), dolnośląskim (11 proc.) i małopolskim (10 proc.), zaś najmniej w świętokrzyskim, podlaskim i opolskim (po 2 proc.), co odzwierciedla tendencje demograficzne Polski. Tylko 1 proc. respondentów zdecydowało się na budowę domu zagranicą.
Zobacz koniecznie: Prawdziwy hit: ciepłe, bezpieczne i piękne!
Budowa domu po polsku
Największą popularnością cieszą się działki do 20 arów, które w komfortowy sposób bilansują potrzebę posiadania własnego miejsca na ziemi z kosztami, jakie pociąga za sobą jego zakup. 41 proc. respondentów Oferteo.pl wybudowało swój dom na działce od 10 do 20 arów, jednak nieomal tyle samo (38 proc.) zdecydowało się na działkę nieco mniejszą, w przedziale od 5 do 10 arów. Na większe działki zdecydowało się już mniej osób - tylko 10 proc. wybrało działkę powyżej 20 arów, a znikomy procent ponad 30-, 40- i 50-arowe (odpowiednio 3, 2 i 4 proc.). Z kolei najmniejsze działki, do 5 arów, wybrało jedynie 3 proc. ankietowanych.
Zobacz koniecznie: Prawdziwy hit: ciepłe, bezpieczne i piękne!
Budowa domu po polsku
Całkowity koszty budowy domu najczęściej szacowano na 300-400 tys. (29 proc.), ale dość często planowano zarówno nieco tańsze inwestycje (100-300 tys., 22 proc.), jak i nieco droższe (400-500 tys.). Co ciekawe, prawie jedna piąta inwestorów była skłonna wydać na budowę powyżej pół miliona złotych (19 proc.), jednak na wydatek ponad miliona gotowych było już tylko 3 proc. respondentów.
Kilkadziesiąt tysięcy złotych można zaoszczędzić już na etapie wyboru ekipy budowlanej - dodając zlecenia na budowę w internecie. Dzięki temu ekipy budowlane o nie konkurują. Jeżeli chcesz porównać konkurencyjne oferty od firm budowlanych z twojego rejonu,* wypełnij ten formularz*.
Budowa domu po polsku
Ponad połowa badanych (60 proc.) musiała skorzystać z kredytu bankowego, by sfinansować inwestycję. Co więcej, w przeważającej liczbie inwestycji koszt ostateczny okazał się wyższy, niż zakładano. Najwięcej inwestorów, aż 31 proc., podsumowało całkowite koszty budowy na 300-400 tys., jednak spora grupa musiała wydać na własny dom więcej, aż do pół miliona (23 proc.), a nawet ponad pół miliona złotych (25 proc.). - Dzieje się tak ponieważ, po pierwsze, niewielu inwestorów indywidualnych robi profesjonalny kosztorys przed przystąpieniem do budowy. Ich szacunki są orientacyjne, oparte na wycenach z gotowego projektu lub opinii znajomych - wskazuje Karol Grygiel. - Po drugie, większość nadal buduje systemem gospodarczym, zatrudniając różne ekipy, które wyceniają swoje usługi przed przystąpieniem do prac, a często nawet po. Po trzecie, ludzie raczej nie mają szczegółowych projektów wnętrz i ich kosztorysów - dopiero w trackie budowy decydują, jakie materiały zostaną zastosowane - mówi członek zarządu Oferteo.pl.
Zobacz koniecznie: Prawdziwy hit: ciepłe, bezpieczne i piękne!
Budowa domu po polsku
Najwięcej, bo aż 33 proc. ankietowanych inwestorów, zamówiło wykonanie domu w stanie surowym zamkniętym, a nieco mniejszej liczbie respondentów (25 proc.) zależało na stanie surowym otwartym. Stan deweloperski domu oferowanego przez wykonawcę wybrało 22 proc. procent ankietowanych, a budowę "pod klucz" 17 proc. badanych. - Te dane świadczą o tym, że przeciętny Polak buduje systemem gospodarczym, czyli sam szuka poszczególnych ekip. Nasi użytkownicy na wstępie szukają ekipy, która zbuduje im dom w stanie surowym, a potem poszczególnych, wyspecjalizowanych ekip do danego typu prac. Wynika to z poczucia większej kontroli nad przebiegiem prac oraz przekonania, że to będzie tańsze rozwiązanie niż zatrudnianie generalnego wykonawcy - tłumaczy Karol Grygiel.
Zobacz koniecznie: Prawdziwy hit: ciepłe, bezpieczne i piękne!
Budowa domu po polsku
Choć z roku na rok stale wzrasta zainteresowanie inwestorów lekkimi technologiami, badania od lat potwierdzają przywiązanie Polaków do tradycyjnych rozwiązań. W roku 2015 niezmiennie najczęściej stosowaną technologią wśród ankietowanych była technologia tradycyjna, wybrało ją 80 proc. ankietowanych, w tym - 38 proc. zdecydowało się na pustak ceramiczny Porotherm, 25 proc. na bloczek komórkowy Ytong, a 17 proc. na inny materiał tradycyjny. Technologią szkieletową czy kanadyjską było zainteresowanych 11 proc. badanych. Zazwyczaj są to domy parterowe z poddaszem użytkowym - taki typ wymarzyło sobie 69,8% ankietowanych. 18,6% inwestorów planuje natomiast wznosić dom parterowy, ale już bez poddasza.
Zobacz koniecznie: Prawdziwy hit: ciepłe, bezpieczne i piękne!
Budowa domu po polsku
Wśród preferowanych typów pokrycia dachowego od kilku lat zdecydowanie dominuje dachówka ceramiczna (43 proc.). Jak przyznają eksperci z Oferteo.pl, poziom ten utrzymuje się w tych granicach od 2012 r. Drugim popularnym typem pokryć jest blachodachówka (33 proc.), która zdaniem specjalistów portalu cieszy się wzrastającym zainteresowaniem ze względu na atrakcyjną cenę i wygląd zbliżony do tradycyjnej dachówki. Dachówkę cementową wybrało 9 proc. ankietowanych, a 5 proc. zdecydowało się na blachę. 8 proc. wybrało inny typ, np. pokrycia bitumiczne, a czasem nawet gont.
Zobacz koniecznie: Prawdziwy hit: ciepłe, bezpieczne i piękne!
Budowa domu po polsku
Przy wyborze sposobu ogrzewania inwestorzy badani najczęściej wybierali ogrzewanie gazowe (32 proc.), jednak tuż za nim plasował się bardziej tradycyjny sposób ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, takie jak węgiel, ekogroszek, miał, drewno opałowe, biomasę czy słomę (27 proc.). - Oczywiście znów mamy do czynienia z decyzją popartą argumentem ekonomicznym, choć prawdopodobnie w wielu przypadkach chodzi też o niedostępność sieci gazowej - wskazuje członek zarządu Oferteo.pl.
Ogrzewanie elektryczne czy najnowsze, ekologiczne metody ogrzewania, takie jak kolektory słoneczne, wybrał znikomy procent budujących, odpowiednio 3 i 4 proc.. Tego typu technologia jest zauważalnie częściej stosowana już w istniejących domach, przy okazji modernizacji. W przypadku nowo budowanych domów inwestorowi najczęściej zależy na jak najszybszej przeprowadzce, przy świadomym odsunięciu w czasie decyzji o zastosowaniu nowinek technologicznych. Ciekawostką natomiast może być natomiast to, że co trzeci budujący zastosował ogrzewanie podłogowe - mówi Karol Grygiel.
Zobacz koniecznie: Prawdziwy hit: ciepłe, bezpieczne i piękne!