Połączenie sypialni z łazienką. Czy to funkcjonalne rozwiązanie?
To, co do niedawna uznane by było za fanaberię i przesadę, spotyka się w hotelach, pokojach nowożeńców, a także i domach oraz apartamentach. Czy sypialnia z łazienką jest zasadnym rozwiązaniem? Czy takie połączenie może się udać i rzeczywiście warto wprowadzać je do własnych wnętrz?
08.01.2018 11:25
To właśnie w sypialni i łazience zaczynamy i kończymy każdy dzień. Dlaczego by zatem nie połączyć ich, by cieszyć się jedną przestrzenią - na wzór ulubionego przez wielu salonu z kuchnią? Sypialnię z łazienką najlepiej aranżować, kiedy masz do dyspozycji duży metraż, a łazienka nie będzie jedyną w domu. Trudno bowiem wyobrazić sobie przechadzających się po sypialni domowników i gości, poszukujących toalety. Miejsce to powinno być wyłącznie do dyspozycji osoby lub pary, do której należy przylegający pokój.
Rozwiązanie to sprawdza u par, które nie wstydzą się swojej nagości i wspólnego zaznawania kąpieli. Mając na myśli łazienkę raczej nie pragniemy kopiowania jej w całości do części sypialnianej. O ile wanna z jacuzzi stanie się miłym urozmaiceniem wieczorów, to WC niekoniecznie. Zatem, jeśli zdecydujesz się na umieszczenie wanny w pokoju, pamiętaj, by był to model wyjątkowy, ozdobny. Strefa pielęgnacyjna powinna pełnić rolę pokoju kąpielowego, zachowując elegancki i luksusowy wygląd, tak by przebywanie we wnętrzu napawało cię spokojem i relaksowało.
Jeśli chcesz mieć w pełni wyposażoną łazienkę, zalecam zrobienie ścianki z drzwiami, by mimo wszystko zachować intymność. Umywalka, bidet oraz muszla klozetowa nie są mile widzianym widokiem z łóżka. Na środku pokoju możesz zaś pozwolić sobie na luksusową wannę wolno stojącą albo prysznic z odpływem podłogowym i deszczownicą. Najbardziej sprawdza się połączenie sypialni ze strefą pielęgnacyjno-kąpielową, która służy wyłącznie higienie i odpoczynkowi.
Warto poznać sposoby na jej subtelne przesłonięcie. W tym przypadku sprawdzi się elegancki parawan, szkło weneckie o ozdobnych szybach, ażurowe zasłony lub niewysoka ścianka, której murek możesz wykorzystać np. do postawienia świec lub kwiatów.
https://www.instagram.com/p/BRLAok_AeXP/?tagged=bedroomwithbathroom
Nie same plusy
Bez wątpienia minusem sypialni z łazienką w jednym wnętrzu jest fakt, że urządzenie kosztuje więcej niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Musisz liczyć się z doborem odpowiedniej, odpornej na wilgoć, podłogi, rezygnacją z eksponowania łazienkowych akcesoriów, ręczników, etc. Ponadto każdy mebel i element wyposażenia strefy kąpielowej musi ze sobą idealnie korespondować, aby całość była funkcjonalna i estetyczna.
Jeśli nie przekonuje cię wizja kąpieli w sypialni, ale kusząco wygląda opcja posiadania na wyłączność własnej, prywatnej łazienki, z której możesz wskoczyć prosto do ciepłego łóżka, warto rozważyć wydzielenie łazienki, ale z wejściem wyłącznie od strony sypialni.
Co więcej, łazienka przy sypialni to dobry pomysł dla osób o nieregularnym trybie życia. Dzięki własnej przestrzeni nie obudzisz innych domowników, gdy późno wrócisz do domu lub, gdy zaczynasz swój dzień skoro świt.
Całkiem dla siebie
Dużym plusem przemawiającym również za ową opcją jest fakt, że zabiegane pary mają możliwość jeszcze większej bliskości. Rozwiązanie sprawdza się także w domach z dużą liczbą domowników, gdzie każdy walczy o poranny dostęp do łazienki. Posiadanie własnej nie tylko ułatwia codzienne życie, ale także zapewnia intymność i dyskrecję w zaciszu własnego pokoju.
Przygotowując projekt takie wnętrza, odpowiedz sobie szczerze, czy jest ono dla ciebie, ponieważ nawet najbardziej modne i designerskie aranżacje nie sprawdzą się w codzienności, jeśli nie będą pasowały do twojego stylu życia.