Polacy polubili mieszkania w loftach

Coraz więcej Polaków dostrzega walory mieszkań w loftach. Ich niepowtarzalność, styl i klimat sprawiają, że chętnych do zakupu przybywa coraz szybciej. Lofty urządzane są przede wszystkim w starych fabrykach i magazynach. Czasami adaptuje się również inne budynki, np. stodoły, browary czy huty.

Polacy polubili mieszkania w loftach
Źródło zdjęć: © Medusagroup.pl

03.12.2015 16:37

Coraz więcej Polaków dostrzega walory mieszkań w loftach. Ich niepowtarzalność, styl i klimat sprawiają, że chętnych do zakupu przybywa coraz szybciej. Lofty urządzane są przede wszystkim w starych fabrykach i magazynach. Czasami adaptuje się również inne budynki, np. stodoły, browary czy huty.

Mieszkanie w wiekowych budynkach poprzemysłowych stało się modne w latach 60. i 70. w Stanach Zjednoczonych. Od kilku lat loft jako sposób życia staje się coraz modniejszy modny w Polsce. Wyróżnia się dwa rodzaje loftów - soft i hard. Lofty soft to zupełnie nowe budynki wznoszone od podstaw przez deweloperów. Tego rodzaju nieruchomości nawiązują wyglądem do surowego i przemysłowego stylu loftów w wersji hard. Natomiast hard lofty powstają w istniejących budynkach magazynowo-fabrycznych, które przez lata stały opustoszałe. To właśnie tego rodzaju nieruchomości coraz częściej spotyka się na polskim rynku.

Czym kuszą lofty?

Przyciągają przede wszystkim dużymi, otwartymi przestrzeniami i wysokimi oknami, które sprawiają, że mieszkania są niezwykle słoneczne. W surowych wnętrzach dominują zimne materiały, takie jak kamień, szkło i stal. W mieszkaniach tego typu fabryczny minimalizm miesza się z nowoczesną klasyką. Lofty to mieszkania dla osób ceniących proste, choć luksusowe formy wystroju. Przyciągają osoby niezależne, doceniające podjęcie przez dewelopera wyzwania i tchnięcie nowego ducha w budynki ze wspaniałą historią.

Jeszcze niedawno segment loftów na polskim rynku nieruchomości zaledwie raczkował. Obecnie odnotowuje się dynamiczny rozwój tego rodzaju budynków mieszkalnych. Polacy znudzeni standardowym budownictwem poszukują coraz to nowszych, ciekawszych rozwiązań architektonicznych.

Niezwykłe lofty po polsku

Miłośnicy loftów naprawdę mają w czym wybierać. W Warszawie na Mokotowie powstał Woronicza Qbik. To nowoczesny kompleks mieszkalny utrzymany w typowo loftowej stylistyce, oferujący w sumie 168 jednopoziomowych i 187 dwupoziomowych mieszkań. W sumie w budynku mieściu się 355 luksusowych loftów. Na parterze inwestycji znajduje się fitness klub, z którego korzystać mogą jedynie mieszkańcy.

Inwestycją zasługującą na uwagę jest też kompleks mieszkalny znajdujący się w XIX-wiecznym spichlerzu na terenie Gliwic. Na trzech kondygnacjach znajduje się 16 loftów o powierzchni od 79 do 320 metrów kwadratowych. Deweloperowi zależało na maksymalnym uwidocznieniu zalet starego spichlerza, np. dzięki oryginalnej, ceglanej elewacji, granitowym posadzkom na korytarzach czy ceglanym ścianom w mieszkaniach.

Równie interesująca jest inwestycja zlokalizowana w Krakowie. To właśnie tutaj znajdują się lofty zaadaptowane w dużym młynie z początku XX wieku. Mieszkania zostały wyposażone w tarasy i balkony, natomiast na dachu inwestycji powstał zielony taras z widokiem na panoramę miasta, w tym majestatyczną Wisłę. Lofty mają tutaj powierzchnię od 50 do 190 metrów kwadratowych.

Wspomniane inwestycje to tylko wybrane, godne uwagi przykłady. Dotychczasowe sukcesy deweloperów sprawiają, że z roku na rok można się spodziewać znacznie bogatszej oferty loftów.

Czy wszystkie inwestycje odniosły sukces? Oczywiście przytrafiło się kilka nietrafionych projektów (jak choćby prekursorskie lofty w łódzkiej fabryce Scheiblera czy Lofty de Girarda w Żyrardowie). Nie wzbudziły one wystarczającego zainteresowania wśród kupujących. Nie zraża to jednak inwestorów - pragną oni stworzyć luksusowe lokale mieszkalne, a przy tym tchnąć życie w zapomniane do niedawna, odznaczające się ogromnym potencjałem budynki, które z dawnych miejsc pracy mogą przekształcić się w niepowtarzalne miejsce do życia.

Magdalena Paluch, WGN Nieruchomości

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)