Pokój dzieckaPokój dziecięcy - praktyczne dodatki

Pokój dziecięcy - praktyczne dodatki

Pokój dziecięcy - praktyczne dodatki
Źródło zdjęć: © shutterstock

22.02.2017 14:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urządzając pokój dla dziecka, nie można pominąć kwestii dodatków. Są one równie ważne jak kolor ścian czy meble. Tak naprawdę to głównie one są w stanie w znaczący sposób podnieść funkcjonalność całego pokoju. Zobacz, jak dobrać akcesoria do pokoju dziecięcego, by stały się one dopełnieniem zaplanowanej przez nas aranżacji i jednocześnie spełniały swoje funkcje.

Dodatki odgrywają szczególnie istotną rolę właśnie w pokoju dziecka, bo łączy on w sobie funkcjonalności kilku pomieszczeń. Właściwie dobrane i przemyślane akcesoria pozwalają zadbać o wygodę i ergonomię całego pomieszczenia. Tak jak cały wystrój i aranżacja pokoju, dodatki powinny być dostosowane do aktualnych potrzeb i możliwości dziecka. Musimy mieć jednak na uwadze, że sukcesywnie będą się one zmieniały wraz z wiekiem naszej pociechy. Dlatego urządzając pokój dziecka, warto zadbać o to, by wnętrze mogło w łatwy sposób przeobrażać się. Najłatwiej będzie to osiągnąć za pomocą drobnych zmian w wystroju, bez konieczności wymieniania całej zawartości pokoju. Dlatego też najlepiej sprawdzą się dodatki neutralne i stonowane w stylistyce.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym

Powinno ono być dostosowane do szczególnych potrzeb dziecka. Dobrze, żeby dzieliło przestrzeń na strefę na odpoczynku, zabawy i nauki. Powinniśmy zadbać nie tylko o właściwe oświetlenie główne, ale przede wszystkim to uzupełniające - ułatwiające dziecku samodzielne zasypianie (lampka nocna) czy, w przypadku dziecka starszego, naukę (lampka biurkowa). To trzy najważniejsze punkty oświetleniowe w pokoju. Ponadto, warto rozważyć instalację oświetlenia z regulacją natężenia. Wybór lamp i systemów oświetlenia z tej grupy, jest bardzo duży. Lampy do pokoju dziecięcego mają rozmaite kolory i wzory, np. kształty zwierząt i wyglądają naprawdę fantastycznie! Jednak decydując się na zakup określonego oświetlenia, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko wizualne preferencje nasze i dziecka, ale także wartość użytkową światła i przede wszystkim dostosować je do wielkości pokoju – zaplanować liczbę źródeł światła i ich właściwą lokalizację.

Wystrój okna dziecięcego

Jest o tyle ważny wizualnie, jak i praktycznie. Kwestia dekoracji powinna być raczej sprawą uzupełniającą. Osłona okna przed nadmierną ekspozycją światła, to priorytetowa funkcja wszelkich rolet, zasłon czy firan. To, które z nich wybrać, powinno zależeć od natężenia światła słonecznego, a tym samym lokalizacji okna względem kierunków świata. Do wyboru mamy różnego rodzaju rolety i żaluzje oraz tradycyjne zasłony i firany – bez względu na to, które z popularnych rozwiązań wybierzemy, mamy możliwość dopasowania go do wystroju pokoju dziecka. Aranżując wystrój okna powinniśmy też pamiętać o dodatkach takich jak karnisze czy rozety do podtrzymywania zasłon - wybór akcesoriów dla dzieci jest szeroki i pozwala zadbać o wystrój okna w sposób kompleksowy.

Wszystko na miejscu, czyli przechowywanie i segregowanie

Bardzo ważnym i niezbędnym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego są wszelkiego rodzaju pojemniki na zabawki, akcesoria oraz półki i wieszaki. Tak naprawdę, można się pokusić o stwierdzenie, że bez nich pokój dziecięcy nie jest w stanie funkcjonować. W odpowiedniej liczbie i właściwie dobrane, pozwolą zachować ład. Poza tym, dzięki nim dziecko uczy się segregowania rzeczy. Gdy wszystkie przedmioty mają swoje stałe przydzielone miejsce, łatwiej jest zrozumieć dziecku, gdzie zabawki powinny trafić.

Dodatki do pokoju dziecięcego – dobieraj z rozwagą

Praktyczne dodatki w pokoju dziecięcym mają za zadanie przede wszystkim usprawnić korzystanie z pomieszczenia. Oprócz walorów praktycznych mogą też pełnić funkcje dekoracyjne, dlatego powinniśmy wybierać je z uwagą, uwzględniając przede wszystkim miejsce ich przeznaczenia. Warto zadbać o ich spójność kolorystyczną i stylistyczną z resztą pomieszczenia. Pamiętajmy, że szczególnie w pokoju dziecięcym mile widziane mogą być kontrasty. Możemy skusić się na eksperymentowanie. Całość powinna być jednak spójna, a wnętrze zharmonizowane. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w pomoc przy aranżacji własnego pokoju. Dziecięca fantazja nie zna granic. Kto wie, może wyjdzie z tego coś fajnego?

Źródło artykułu:WP Kobieta
dodatkiwystrójpokój dziecięcy
Komentarze (3)