Pokój dziecięcy: aranżacje wnętrz dla rodzeństwa
22.02.2017 14:29
W realiach mieszkaniowych nie zawsze jesteśmy w stanie wygospodarować na tyle dużo miejsca, by dla każdego z dzieci przeznaczyć osobne pomieszczenie. Aranżacje pokoju dla rodzeństwa często zakładają jego dzielenie. Jak w takich warunkach zapewnić każdemu z maluchów odrobinę prywatności i funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy?
W realiach mieszkaniowych nie zawsze jesteśmy w stanie wygospodarować na tyle dużo miejsca, by dla każdego z dzieci przeznaczyć osobne pomieszczenie. Aranżacje pokoju dla rodzeństwa często zakładają jego dzielenie. Jak w takich warunkach zapewnić każdemu z maluchów odrobinę prywatności i funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy?
Jeśli metraż i układ okien jest odpowiedni, w pokoju rodzeństwa można postawić na środku wolno stojące meble, np. regał, zamontować zasłonkę z materiału czy koralików, przesuwne panele drewniane czy papierowe albo ściankę z płyt kartonowo-gipsowych (opcjonalnie z zamykanym z dwóch stron okiennicami otworem ułatwiającym maluchom komunikację).
Jeśli nie chcesz trwale dzielić powierzchni, lepiej ustawić na granicy wnętrz regał, szafę z drzwiami przesuwnymi po obu stronach czy też dwie szafy zwrócone frontami w odwrotnych kierunkach. Ich korpusy mogą być identyczne, za to drzwiczki dobrane odpowiednio do stylizacji danej części wnętrza. Wówczas każde z dzieci będzie miało zapewniony swobodny dostęp do swoich rzeczy, a tył szaf będzie można dodatkowo wykorzystać, umieszczając na nim wieszaki, tablicę korkową czy efektowną grafikę.
Urządzamy pokój dla rodzeństwa
Ścianki czy meble rozgraniczające przestrzeń pozwalają na niezależne zaplanowanie dwóch stref w pokoju. Wówczas warto rozważyć zakup dwóch łóżek, dwóch szaf czy dwóch stolików i krzeseł, tworząc osobne i w pełni funkcjonalne przestrzenie dla maluchów. Ponieważ zdublowane meble nie pozostawiają na ogół zbyt dużo wolnego miejsca (co dotyczy zarówno powierzchni podłogi, jak i ścian), należy maksymalnie je wykorzystać. Łóżka można ustawić na podestach, organizując pod nimi szuflady czy kosze do przechowywania. Zamiast biurek w pokoju dziecięcym sprawdzą się sekretarzyki z dodatkowym systemem przechowywania nad blatem. Magnetyczne fronty mebli ułatwią bezproblemowe umieszczanie rysunków czy planów lekcji w zasięgu wzroku dziecka.
Urządzamy pokój dla rodzeństwa
Dobrym pomysłem w przypadku rozdzielenia pokoju dziecięcego ściankami lub meblami jest zamontowanie zamiast jednego centralnego oświetlenia dwóch niezależnie działających lamp. Wówczas jedno z dzieci będzie mogło np. położyć się spać, a drugie spokojnie się uczyć.
W przypadku dzieci w podobnym wieku o zbliżonych zainteresowaniach podział pokoju dziecięcego może być nie tyle personalizowany, co funkcjonalny. Oznacza to stworzenie dwóch stref wspólnych - jednej przeznaczonej do spania i drugiej do zabawy.
Urządzamy pokój dla rodzeństwa
Jeśli masz do tego warunki, doskonałym sposobem jest wykorzystanie przestrzeni w pionie na stworzenie antresoli. Wówczas na górze można urządzić sypialnię, a poniżej przestrzeń do zabawy. To rozwiązanie w pokoju dziecięcym jest szczególnie polecane, gdy antresola jest stosunkowo niska, tzn. sufit znajduje się 1,2-1,5 m nad nią. Jeśli jednak możliwe jest wykonanie antresoli dzielącej aranżacje wnętrz w pionie na dwie pełnowartościowe przestrzenie, można ulokować jedno z dzieci na dole, a drugie na górze, montując schody zaraz przy wejściu do pokoju dziecięcego i organizując wspólną strefę przechodnią.
Urządzamy pokój dla rodzeństwa
Łóżka piętrowe to także dobry wybór do pokoju dziecięcego. Można ustawić jedno podwójne jak w okrętowej koi albo dwa naprzeciwko czy obok siebie, pod każdym z nich organizując rodzeństwu biurko z kącikiem do nauki. I tu podobnie - w zależności od wybranego układu mebli możemy uzyskać osobowy lub funkcjonalny (nocno-dzienny) podział aranżacji wnętrz.
Urządzamy pokój dla rodzeństwa
W pokoju dziecięcym nie zawsze da się rozdzielić aranżacje wnętrz ścianką działową czy meblami, nie mówiąc już o możliwości wyodrębnienia antresoli. Wtedy warto zadbać o wizualny podział przestrzeni, by było jasne, który z maluchów, gdzie rządzi.
Podziału można dokonać na różne sposoby, malując czy tapetując ściany, a nawet sufit. Jeśli w pokoju mieszkają dwie dziewczynki uwielbiające te same kolory, można go podzielić na zasadzie negatywu - np. zamieniając różowe dodatki i fioletowe ściany w jednej części wnętrza na różowe ściany i fioletowe dodatki w drugiej.
Urządzamy pokój dla rodzeństwa
W przypadku pokoju siostry i brata zestawienie ścian czy elementów wyposażenia w dwóch niepasujących kolorach może nie być dobrym pomysłem. Można natomiast zdecydować się na barwy neutralne dla obu płci, np. żółcie czy granaty, albo zastosować neutralne - szare, białe czy beżowe tło, a poszczególne strefy wnętrza zróżnicować za pomocą kolorowych akcesoriów.