Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku - jak podzielić przestrzeń?
Aranżacja funkcjonalnego pokoju dla rodzeństwa to trudne zadanie. Tym bardziej jest to skomplikowane, kiedy różnica wieku między dziećmi jest znacząca albo gdy trzeba zaaranżować wspólne miejsce dla chłopca i dziewczynki. Jednak przy użyciu odrobiny wyobraźni, można sobie z tym doskonale poradzić.
Na początek trzeba ustalić, jak dzielimy pokój. To wszystko zależy od zainteresowań dzieci i tego, czy dobrze się ze sobą dogadują. Możemy dokonać podziału fizycznie, stawiając ściankę działową lub oddzielając przestrzeń np. dwustronnym regałem na książki. Można też postawić na subtelniejszą wersję, podkreślając tylko różnice pomiędzy dwiema strefami w pomieszczeniu. To wszystko zależy od naszych możliwości i upodobań, a także wielkości pokoju.
22.02.2017 14:22
Pokój dla rodzeństwa – fizyczne oddzielenie
Wspomniana ścianka to bardzo dobre rozwiązanie, bo faktycznie tworzą się dwa różne pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że pomieszczenie wyjściowe powinno być odpowiednio duże i mieć co najmniej dwa okna – chyba że ścianka będzie oddzielała część sypialnianą od dziennej, wtedy za nią umieszczamy łóżeczka i ewentualnie stoliki nocne. Główna część pozostaje na zabawę i dzienną aktywność. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku dzieci tej samej płci albo w podobnym wieku – kiedy mają podobne zainteresowania.
Pokój dla rodzeństwa – sypialnia i miejsce na naukę albo zabawę
Kolejną propozycją jest wyodrębnienie oddzielnej części dla każdego dziecka. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy dzieci są starsze lub różnica wieku między nimi jest znacząca. Wydzielenie przestrzeni dla każdego dziecka sprawdzi się także w przypadku zupełnie odmiennych zainteresowań dzieci.
Subtelne rozdzielenie stref w pokoju dla rodzeństwa
Jeśli pomieszczenie, w którym mieszkają nasze dzieci nie jest zbyt duże, warto pomyśleć o wizualnym rozdzieleniu przestrzeni np. kolorem czy fakturą tapety. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka będzie widać, która część należy do jakiego dziecka. Dobra bazą do fizycznego oddzielenia pomieszczenia jest podłoga, a raczej to co się na niej znajduje. W pokoju dla rodzeństwa, warto raczej postawić na dwa mniejsze dywaniki niż jedną dużą powierzchnię. Kolor dywanu stanie się wytyczną do urządzenia dalszej części pokoju. Strefy dzieci możemy także wyróżnić kolorem ścian albo dekoracyjną tapetą na jednej lub dwóch, prostopadłych do siebie ścianach. Jeśli tapeta jest wyjątkowo wzorzysta, pozostałe ściany w pokoju, powinny być bardziej stonowane, by pomieszczenie za bardzo nie zmniejszyło się.
Siostra i brat w jednym pokoju
To chyba największe wyzwanie. No bo jak pogodzić różowe księżniczki z pędzącymi autami? Tu potrzebny jest kompromis, także kolorystyczny. Nie zapominajmy, że istnieją kolory neutralne dla obydwu płci. Możemy spróbować urządzić taki pokój w jasnym odcieniu np. beżu lub nawet écru, a żywszą kolorystykę zawrzeć w dodatkach – u dziewczynki np. w kolorowej narzucie na łóżku, a w części chłopca jakimś dekorem na ścianie – obrazku, plakacie czy naklejce np. z wielkim samochodem. Wtedy nie będzie już wątpliwości, kto rządzi w tej części.
Aranżacja małego pokoju dla rodzeństwa
Tu także trzeba wykazać się dużą pomysłowością. Sztandarowym meblem w niewielkim pokoju dziecięcym jest łóżko piętrowe. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy przynajmniej jedno dziecko jest starsze. Coraz częściej wykorzystywanym meblem w pokojach dziecięcych, szczególnie małych uczniów, jest łóżko podwyższone, którego dolna część przeznaczona jest na biurko do nauki albo rysowania. To także bardzo praktyczne rozwiązanie.