Pokaż mi swój dom, a powiem ci, kim jesteś. Urządzanie mieszkania w indywidualnym stylu

Pokaż mi swój dom, a powiem ci, kim jesteś. Urządzanie mieszkania w indywidualnym stylu

21.11.2014 16:24

Coco Chanel twierdziła, że dom stanowi odbicie duszy jego właściciela. Rzeczywiście aranżacje wnętrz wiele o nas mówią. Urządzanie mieszkania to może nie zawsze wyraz spełnionych marzeń, ale na pewno w mniejszym czy większym stopniu odbicie gustu i zainteresowań mieszkańców. Co twój dom mówi o tobie?

Coco Chanel twierdziła, że dom stanowi odbicie duszy jego właściciela. Rzeczywiście aranżacje wnętrz wiele o nas mówią. Urządzanie mieszkania to może nie zawsze wyraz spełnionych marzeń, ale na pewno w mniejszym czy większym stopniu odbicie gustu i zainteresowań domowników. Chcąc nie chcąc, na podstawie wyglądu wnętrz wyciągamy niekiedy pierwsze wnioski na temat ich właścicieli. Możemy na przykład skojarzyć je z wiekiem gospodarzy. Starsze osoby zdecydowanie chętniej wybierają klasyczne podziały pomieszczeń, tradycyjne meble czy dużą liczbę pamiątek i bibelotów. Młodzi wolą open space z rozłożystymi siedziskami i nowoczesnym sprzętem elektronicznym. Powszechnie uważa się, że osoby zamknięte w sobie i neurotyczne urządzają mieszkanie w ciemnych barwach, a optymistyczne i gościnne - w jasnych. To oczywiście stereotypy pokazujące niezwykle uproszczony schemat rozumowania. Mimo wszystko prawdą jest, że wystrój wnętrz może pomóc w poznaniu drugiej osoby, jej upodobań i charakteru już od progu. Dlatego też
współczesna psychologia interesuje się aranżacjami wnętrz jako odbiciem nas samych. Co mówią o nas style?

1 / 4

Klasyka dla domatorów

Obraz
© Prizan Design

Urządzanie mieszkania w stonowanych barwach ma na celu zapewnienie sobie azylu po dniu spędzonym w pracy. Paletę kolorów ziemi z beżem i brązem na czele wybiorą osoby, które w domu chcą czuć się swobodnie, zachowując przy tym elegancki wygląd wnętrz, dodający domownikom prestiżu. Wygodne, tapicerowane sofy, rzeźbione oparcia krzeseł czy masywne dębowe stoły charakteryzuje wyważona elegancja, bez zbędnego przepychu. Wnętrza otulone ciężkimi tkaninami, wypełnione solidnie wykonanymi kredensami i sofami dają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Na urządzanie mieszkania w stylu klasycznym decydują się na ogół ludzie twardo stąpający po ziemi, realiści świadomi swojego dobrego gustu, niepopadający w przesadę, czujący się pewnie, stosujący sprawdzone rozwiązania i niemający potrzeby eksperymentowania z tym co nieznane.

2 / 4

Nowoczesny minimalizm dla zdecydowanych

Obraz
© Shutterstock

Ten styl nie jest lubiany przez wielu z nas, kojarzy się bowiem z chłodem i surowością. Urządzanie domu zgodnie z jego zasadami nie oznacza jednak na ogół niesympatycznego lokatora. Minimalizm najczęściej wybierają osoby, które wiedzą, czego chcą, kupują rzeczy w sposób świadomy. Doceniają to, co mają, i nie lubią niepotrzebnie mnożyć bytów. Każdy element minimalistycznych wnętrz jest zatem estetyczny i funkcjonalny. Nowoczesny minimalista lubi otaczać się rzeczami dobrej jakości i dba o to, co weszło w jego posiadanie. To na ogół perfekcjonista działający metodycznie, który urządza wnętrza wychodzące naprzeciw jego wymaganiom.

3 / 4

Eklektyczne wnętrza dla indywidualistów

Obraz
© 754winnroad.com

Wyraźnie spersonalizowane wnętrza, gdzie stare spotyka się z nowym, a nonszalancja idzie w parze z poczuciem humoru, tworzą paradoksalnie spójne kompozycje. Urządzanie domu polegające na łączeniu stylów to domena ludzi odważnych, żyjących chwilą, decyzyjnych, kochających różnorodność i potrafiących dostrzec piękno w niepozornych na pierwszy rzut oka detalach. Dusze artystyczne doceniają na ogół estetykę retro z autentycznymi meblami z zamierzchłych czasów, bez zahamowań łącząc je z nowoczesnymi elementami aranżacji wnętrz. Zabytkowy fotel na jaskrawym dywanie z w towarzystwie stolika z pleksi - dlaczego nie? Szokujące pomysły i sprzeczne idee widocznie rysujące się we wnętrzach eklektycznych nie odzwierciedlają jednak wbrew pozorom stanu duch lokatorów. To styl zarezerwowany dla otwartych, kreatywnych umysłów, które nie gubią się w różnorodności form i emocji.

4 / 4

Skandynawska prostota dla wygodnych

Obraz
© Stadshem

Stylowi skandynawskiemu na ogół nie mogą oprzeć się ci, którzy kochają naturalne materiały oraz przyjazną, domową aurę we wnętrzach. Sielskie barwy, wśród których króluje biel, otwarta przestrzeń, brak zasłon i firan w oknach, przekonują osoby kontaktowe, pozytywnie nastawione do świata, dbające o wygodę swoją i gości, chcące, by każdy, kto odwiedza ich dom, czuł się w nim swobodnie jak u siebie. Dla miłośników stylu skandynawskiego w aranżacjach wnętrz, tak samo jak w życiu, liczy się dobra atmosfera. Lubią spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół, oddając się długim kanapowym rozmowom, otulone pledem z kubkiem ciepłej herbaty w dłoniach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)