Podłogi drewniane - lita, warstwowa, a może fornir?
Kształtuje charakter naszego wnętrza, decyduje o jego temperaturze, a także tworzy klimat pomieszczenia, w którym się znajduje. Mowa oczywiście o podłodze. Jej wybór jest jedną z pierwszych decyzji, które podejmujemy, gdy planujemy wystrój naszego mieszkania. Tym bardziej powinniśmy w przemyślany sposób wybrać materiał i technologię jej wykonania.
23.08.2019 16:01
Lita deska, podłoga warstwowa czy fornirowana? Jeśli zdecydujemy się na drewno w naszym mieszkaniu, z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy musieli wybrać jedno z tych trzech rozwiązań. Każdy z tych materiałów ma swoje bardzo specyficzne cechy, które decydują o charakterze podłogi, dlatego postanowiliśmy je dla Was zebrać w jedną całość, by pomóc Wam odnaleźć się w gąszczu informacji.
Lita, warstwowa i fornirowana - jak powstają podłogi drewniane?
Jeśli chodzi o sposób wykonania, każda ze wspomnianych technologii posiada swoje wady i zalety. Podłogi z desek litych wykonane są w całości z jednego rodzaju drewna. Najczęściej są to takie gatunki jak dąb i jesion czy bardziej egzotyczne w tym orzech włoski czy orzech amerykański. W zależności od wybranego materiału różnią się one stopniem twardości, a co za tym idzie ceną. Niestety - lite deski mają to do siebie, że ciągle “pracują” przez co podczas chodzenia mogą skrzypieć i się ruszać.
Odpowiedzią na te problemy są podłogi warstwowe - przygotowane z dwóch lub trzech warstw drewna - szlachetnej na górze i bardziej pospolitych (mówiąc wprost tańszych) poniżej. Dzięki takiej budowie (warstwy są ułożone krzyżowo) zachowujemy wygląd deski, a jednocześnie mamy podłogę, która bardziej amortyzuje nacisk z góry, zwłaszcza na gorszej jakości wylewkach.
Kompromisem pomiędzy podłogą warstwową, a litą jest podłoga fornirowana. Mówiąc najprościej, proces fornirowania polega na nałożeniu cienkiej warstwy szlachetnego drewna na rdzeń z płyty HDF. Sama płyta powstaje podczas procesu rozdrabniania drewna, a następnie prasowaniu go pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu można osiągnąć efekt wysokiej twardości, przy jednoczesnym zachowaniu wyglądu prawdziwego drewna (bo de facto z drewnem mamy do czynienia). Dość powiedzieć, że w testach twardości Brinella podłogi fornirowane osiągają o ponad 40 procent lepsze wyniki niż warstwowe deski dębowe. W materiałach Venifloor, producenta tego rodzaju podłóg, obejrzeć możemy test przeprowadzony tą metodą.
Wygląd podłogi - klucz do udanego wystroju wnętrza
Przez lata lite podłogi drewniane uważane były za synonim elegancji i dobrego gustu. Dużo droższe od podłóg warstwowych czy tworzyw sztucznych, a jednocześnie bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, uważane były za najładniejsze z dostępnych. Z drugiej strony, coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach deski fornirowane wyglądem nie różnią się od litych.
Z podłogami warstwowymi jest już jednak nieco inaczej. Tutaj istotna jest ilość lameli czyli widocznych warstw. Jeśli chcemy osiągnąć efekt wizualny zbliżony do desek litych, musimy wybrać podłogę jednolamelową. W przypadku trójlamelowych podłóg, nasze deski będą wyglądały bardziej jak klepki parkietu niż klasyczna podłoga stworzona z jednego kawałka drewna.
Utrzymaj temperaturę dzięki podłodze drewnianej
Każda podłoga, w tym również podłoga drewniana każdego typu, oprócz kwestii wizualnych odpowiada za jeszcze jeden istotny aspekt w domu lub mieszkaniu. Chodzi o utrzymanie ciepła. Podłogi drewniane mają to do siebie, że samoistnie są przyjemne w dotyku, a co za tym idzie ciepłe (oczywiście odpowiada za to jeszcze szereg innych czynników, takich jak charakter budynku w jakim są położone czy jego docieplenie). Pod tym względem wszystkie trzy materiały specjalnie się nie różnią, z jednym tylko wyjątkiem. Pod deskami z litego drewna nie zaleca się montażu ogrzewania podłogowego.
Jak wspomnieliśmy wyżej, deska lita ma to do siebie, że w większym stopniu pracuje i zmienia swoją strukturę niż w przypadku podłóg warstwowych czy fornirowanych. W związku z tym, podłogi z litego drewna kiepsko nadają się do montażu ogrzewania podłogowego, ponieważ grozi to rozsychaniem drewna i powstawaniem szpar w podłodze. Podłogi warstwowe, dzięki krzyżowej strukturze poszczególnych warstw są dużo odporniejsze na takie problemy, ponadto dużo bardziej równomiernie rozprowadzają ciepło.
Jeśli chodzi o ten ostatni czynnik, to konkurencję zdecydowanie wygrywa jednak podłoga fornirowana. Jak pokazują badania, pod kątem własności cieplnych (przenikanie ciepła i opór cieplny), posiada ona parametry lepsze nawet o sześćdziesiąt procent, niemal dorównując przy tym ceramice. Dodatkowo, na lepszą przewodność cieplną wpływa także to, że deska ma 8,5 mm grubości. A to czyni ją najlepszym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których chcemy montować ogrzewanie podłogowe.
Utrzymaj wysoką jakość podłogi przez długi czas
Drewno ma niestety to do siebie, że się zużywa. Każdy, kto posiada drewniane meble, okna czy też mieszka w drewnianym domu wie, że różne czynniki działają na ten materiał sprawiając, że zmienia się jego kształt i wygląd. Czas nie oszczędza również podłóg, które narażone są z jednej strony na obciążenia mechaniczne (w końcu podłoga jest od tego,by po niej chodzić), z drugiej na działanie czynników takich jak wilgoć czy zmiany temperatur, z trzeciej zaś - uszkodzenia powstałe na wskutek przedmiotów upadających na jej powierzchnię, czy przesuwania po niej mebli i innych ciężkich sprzętów. Jak zatem wygląda kwestia renowacji podłóg drewnianych?
Tutaj musimy znowu pochwalić powierzchnie wykonane metodą fornirowania. Przede wszystkim za ich zabezpieczenia. Odpowiednie liczba warstw nakładanego na nie lakieru i wykończenie olejem sprawiają, że podłoga ma większą odporność na wilgoć i ścieranie, jednocześnie zapewniając odpowiednią ochronę antypoślizgową. W zasadzie cała renowacja sprowadza się do nakładania wosku na gorąco i ewentualnie pokrywania powierzchni nową warstwą oleju.
Nieco więcej zachodu sprawia jest z parkietem z litego drewna. Tutaj musimy się liczyć z koniecznością cyklinowania parkietu w przypadku większych uszkodzeń. A to jest już proces, który jest czasochłonny, uciążliwy i generuje dodatkowe koszty. Na szczęście przy obecnym poziomie zabezpieczeń litego drewna, parkiet może wytrzymać bez cyklinowania nawet do trzydziestu lat. Oczywiście o ile będziemy go odpowiednio pielęgnować.
Oszczędność materiału, czyli ekologia
Rozmawiając o podłogach z naturalnego drewna, trzeba podkreślić, że sama idea wykorzystania tego materiału nie idzie do końca w parze z ekologią. Wyprodukowanie podłogi drewnianej wiąże się niestety z faktem wycinki kolejnych drzew, co z pewnością nie sprzyja rozwojowi naszej planety.
Co jeśli chcemy mimo wszystko żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym? Powinniśmy wybrać technikę, która zużywa jak najmniej materiału. A tutaj trzeba podkreślić przewagę fornirów. Szacuje się, że w przypadku drewna litego, konieczne jest ścięcie nawet do trzydziestu razy więcej drzew niż w przypadku tych pierwszych. Różnica jest więc niebagatelna, co sprawia, że podłogi z desek fornirowanych powinny być pierwszym wyborem, jeśli leży nam na sercu stan środowiska naturalnego.