Trwa ładowanie...
d35zvbx
Artykuł sponsorowany
podłogi i posadzki

Podłogi drewniane - lita, warstwowa, a może fornir?

Kształtuje charakter naszego wnętrza, decyduje o jego temperaturze, a także tworzy klimat pomieszczenia, w którym się znajduje. Mowa oczywiście o podłodze. Jej wybór jest jedną z pierwszych decyzji, które podejmujemy, gdy planujemy wystrój naszego mieszkania. Tym bardziej powinniśmy w przemyślany sposób wybrać materiał i technologię jej wykonania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podłogi drewniane - lita, warstwowa, a może fornir?
(Materiały prasowe)
d35zvbx

Lita deska, podłoga warstwowa czy fornirowana? Jeśli zdecydujemy się na drewno w naszym mieszkaniu, z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy musieli wybrać jedno z tych trzech rozwiązań. Każdy z tych materiałów ma swoje bardzo specyficzne cechy, które decydują o charakterze podłogi, dlatego postanowiliśmy je dla Was zebrać w jedną całość, by pomóc Wam odnaleźć się w gąszczu informacji.

Lita, warstwowa i fornirowana - jak powstają podłogi drewniane?

Jeśli chodzi o sposób wykonania, każda ze wspomnianych technologii posiada swoje wady i zalety. Podłogi z desek litych wykonane są w całości z jednego rodzaju drewna. Najczęściej są to takie gatunki jak dąb i jesion czy bardziej egzotyczne w tym orzech włoski czy orzech amerykański. W zależności od wybranego materiału różnią się one stopniem twardości, a co za tym idzie ceną. Niestety - lite deski mają to do siebie, że ciągle “pracują” przez co podczas chodzenia mogą skrzypieć i się ruszać.

d35zvbx

Odpowiedzią na te problemy są podłogi warstwowe - przygotowane z dwóch lub trzech warstw drewna - szlachetnej na górze i bardziej pospolitych (mówiąc wprost tańszych) poniżej. Dzięki takiej budowie (warstwy są ułożone krzyżowo) zachowujemy wygląd deski, a jednocześnie mamy podłogę, która bardziej amortyzuje nacisk z góry, zwłaszcza na gorszej jakości wylewkach.

Kompromisem pomiędzy podłogą warstwową, a litą jest podłoga fornirowana. Mówiąc najprościej, proces fornirowania polega na nałożeniu cienkiej warstwy szlachetnego drewna na rdzeń z płyty HDF. Sama płyta powstaje podczas procesu rozdrabniania drewna, a następnie prasowaniu go pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu można osiągnąć efekt wysokiej twardości, przy jednoczesnym zachowaniu wyglądu prawdziwego drewna (bo de facto z drewnem mamy do czynienia). Dość powiedzieć, że w testach twardości Brinella podłogi fornirowane osiągają o ponad 40 procent lepsze wyniki niż warstwowe deski dębowe. W materiałach Venifloor, producenta tego rodzaju podłóg, obejrzeć możemy test przeprowadzony tą metodą.

Wygląd podłogi - klucz do udanego wystroju wnętrza

Przez lata lite podłogi drewniane uważane były za synonim elegancji i dobrego gustu. Dużo droższe od podłóg warstwowych czy tworzyw sztucznych, a jednocześnie bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, uważane były za najładniejsze z dostępnych. Z drugiej strony, coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach deski fornirowane wyglądem nie różnią się od litych.

d35zvbx

Z podłogami warstwowymi jest już jednak nieco inaczej. Tutaj istotna jest ilość lameli czyli widocznych warstw. Jeśli chcemy osiągnąć efekt wizualny zbliżony do desek litych, musimy wybrać podłogę jednolamelową. W przypadku trójlamelowych podłóg, nasze deski będą wyglądały bardziej jak klepki parkietu niż klasyczna podłoga stworzona z jednego kawałka drewna.

   Materiały prasowe

Utrzymaj temperaturę dzięki podłodze drewnianej

Każda podłoga, w tym również podłoga drewniana każdego typu, oprócz kwestii wizualnych odpowiada za jeszcze jeden istotny aspekt w domu lub mieszkaniu. Chodzi o utrzymanie ciepła. Podłogi drewniane mają to do siebie, że samoistnie są przyjemne w dotyku, a co za tym idzie ciepłe (oczywiście odpowiada za to jeszcze szereg innych czynników, takich jak charakter budynku w jakim są położone czy jego docieplenie). Pod tym względem wszystkie trzy materiały specjalnie się nie różnią, z jednym tylko wyjątkiem. Pod deskami z litego drewna nie zaleca się montażu ogrzewania podłogowego.

d35zvbx

Jak wspomnieliśmy wyżej, deska lita ma to do siebie, że w większym stopniu pracuje i zmienia swoją strukturę niż w przypadku podłóg warstwowych czy fornirowanych. W związku z tym, podłogi z litego drewna kiepsko nadają się do montażu ogrzewania podłogowego, ponieważ grozi to rozsychaniem drewna i powstawaniem szpar w podłodze. Podłogi warstwowe, dzięki krzyżowej strukturze poszczególnych warstw są dużo odporniejsze na takie problemy, ponadto dużo bardziej równomiernie rozprowadzają ciepło.

Jeśli chodzi o ten ostatni czynnik, to konkurencję zdecydowanie wygrywa jednak podłoga fornirowana. Jak pokazują badania, pod kątem własności cieplnych (przenikanie ciepła i opór cieplny), posiada ona parametry lepsze nawet o sześćdziesiąt procent, niemal dorównując przy tym ceramice. Dodatkowo, na lepszą przewodność cieplną wpływa także to, że deska ma 8,5 mm grubości. A to czyni ją najlepszym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których chcemy montować ogrzewanie podłogowe.

Utrzymaj wysoką jakość podłogi przez długi czas

Drewno ma niestety to do siebie, że się zużywa. Każdy, kto posiada drewniane meble, okna czy też mieszka w drewnianym domu wie, że różne czynniki działają na ten materiał sprawiając, że zmienia się jego kształt i wygląd. Czas nie oszczędza również podłóg, które narażone są z jednej strony na obciążenia mechaniczne (w końcu podłoga jest od tego,by po niej chodzić), z drugiej na działanie czynników takich jak wilgoć czy zmiany temperatur, z trzeciej zaś - uszkodzenia powstałe na wskutek przedmiotów upadających na jej powierzchnię, czy przesuwania po niej mebli i innych ciężkich sprzętów. Jak zatem wygląda kwestia renowacji podłóg drewnianych?

d35zvbx

Tutaj musimy znowu pochwalić powierzchnie wykonane metodą fornirowania. Przede wszystkim za ich zabezpieczenia. Odpowiednie liczba warstw nakładanego na nie lakieru i wykończenie olejem sprawiają, że podłoga ma większą odporność na wilgoć i ścieranie, jednocześnie zapewniając odpowiednią ochronę antypoślizgową. W zasadzie cała renowacja sprowadza się do nakładania wosku na gorąco i ewentualnie pokrywania powierzchni nową warstwą oleju.

Nieco więcej zachodu sprawia jest z parkietem z litego drewna. Tutaj musimy się liczyć z koniecznością cyklinowania parkietu w przypadku większych uszkodzeń. A to jest już proces, który jest czasochłonny, uciążliwy i generuje dodatkowe koszty. Na szczęście przy obecnym poziomie zabezpieczeń litego drewna, parkiet może wytrzymać bez cyklinowania nawet do trzydziestu lat. Oczywiście o ile będziemy go odpowiednio pielęgnować.

Oszczędność materiału, czyli ekologia

Rozmawiając o podłogach z naturalnego drewna, trzeba podkreślić, że sama idea wykorzystania tego materiału nie idzie do końca w parze z ekologią. Wyprodukowanie podłogi drewnianej wiąże się niestety z faktem wycinki kolejnych drzew, co z pewnością nie sprzyja rozwojowi naszej planety.

Co jeśli chcemy mimo wszystko żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym? Powinniśmy wybrać technikę, która zużywa jak najmniej materiału. A tutaj trzeba podkreślić przewagę fornirów. Szacuje się, że w przypadku drewna litego, konieczne jest ścięcie nawet do trzydziestu razy więcej drzew niż w przypadku tych pierwszych. Różnica jest więc niebagatelna, co sprawia, że podłogi z desek fornirowanych powinny być pierwszym wyborem, jeśli leży nam na sercu stan środowiska naturalnego.

d35zvbx

Podziel się opinią

Share

d35zvbx

d35zvbx