Trwa ładowanie...

Podłoga z litego drewna. Jak dokonać najlepszego wyboru?

Drewno uchodzi za najlepszy, a także najbardziej prestiżowy rodzaj wykończenia podłogi. Nie ma się więc co dziwić, że deski drewniane nie należą do najtańszych. Zresztą w tym przypadku do cenowych okazji najlepiej podchodzić ostrożnie.

Podłoga z litego drewna. Jak dokonać najlepszego wyboru?Źródło: Shutterstock
dv78xos
dv78xos

Drewno uchodzi za najlepszy, a także najbardziej prestiżowy rodzaj wykończenia podłogi. Nie ma się więc co dziwić, że deski drewniane nie należą do najtańszych. Zresztą w tym przypadku do cenowych okazji najlepiej podchodzić ostrożnie.

Wybór desek, z których zostanie ułożona podłoga, nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Prawda, że wybór dostępnych wzorów i gatunków drewna może przyprawić może o zawrót głowy, ale kierowanie się wyłącznie własnym gustem i intuicją może skończyć się zakupem, którego będziesz żałować. Aby dokonać dobrego wyboru, weź pod uwagę: gatunek drewna, klasę jego twardości, estetykę, renomę sprzedawcy i wykonawcy, jakość opakowania desek oraz renomę producenta.

Marka ma znaczenie

Niektórzy producenci kuszą kupujących niższymi cenami swoich podłóg. Mogą one wynikać z tańszej technologii produkcji czy z pozyskiwania drewna z tanich źródeł. Jest jednak ryzyko, że trafisz wówczas na drewno zbyt wilgotne, przesuszone, a w najgorszym przypadku nawet pochodzące z obszarów skażonych. Na takie sytuacje nie mogą sobie pozwolić renomowani producenci, którzy muszą dbać o wysokie standardy produkcji i spełnienie wymagających norm.

– Bardziej istotne jest jednak to, aby kupowany materiał miał odpowiednią, przewidzianą normą wilgotność. Deski niewiadomego pochodzenia mogły nie być poddane właściwej obróbce, a nawet mogą być zainfekowane szkodnikami drewna – mówi Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe.

Deski dobieramy do pomieszczenia

Równie ważny jest wybór odpowiedniego gatunku drewna. Nie wystarczy się kierować tym, co nam się podoba. Decydując się na określony gatunek, należy wziąć pod uwagę, w jakich warunkach i z jakim natężeniem podłoga będzie eksploatowana.

dv78xos

Do miejsc częściej używanych (np. do pokoju dziennego lub biura) lepiej wybrać twardsze drewno, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia i wgniecenia. Z kolei do sypialni można wybrać delikatniejsze i subtelniejsze gatunki. Skąd jednak wiedzieć, które drewno jest twarde, a które miękkie?

Drewno dzieli się na klasy, które określają stopień twardości poszczególnych desek. Na podłogi stosuje się drewno o klasach twardości II-IV (klasa I się nie nadaje). Podłogi klasy II to np. sosna, klon, do klasy III zalicza się m.in. dąb, czereśnię, buk i jesion. Najtwardsze są drewna klasy IV – np. orzech, jatoba, tali czy merbau.

Niektórzy producenci stosują też klasyfikację według skali Brinella. Im wyższy jest wskaźnik Brinella, tym deska podłogowa jest bardziej odporna na wgniecenia. Niestety, nawet w ramach jednego gatunku mogą występować poważne rozbieżności – np. czereśnia mieści się w przedziale 2-4,5, co oznacza, że niektóre deski mogą być twardsze, inne zaś miększe. Dlatego najlepiej brać pod uwagę wartości średnie. W przypadku czereśni będzie to 3,2, w przypadku dębu – 3,7, a w przypadku jatoby – 6,8. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Sezonowanie drewna

- Decydując się na podłogę z litego drewna, trzeba sprawdzić, czy materiał jest odpowiednio wysezonowany – mówi Andrzej Sienkiewicz. – Ważne jest także, aby podłoże, do którego drewno zostanie przyklejone, było odpowiednio wytrzymałe. Staranne przygotowanie podłoża najważniejsze będzie w sytuacji, gdy chcemy zamontować deski wielkowymiarowe.

dv78xos

Od razu też warto wziąć pod uwagę wykończenie podłogi. W pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu zaleca się wykończenie powierzchni za pomocą olejowania. Olej wnika w strukturę wierzchnią drewna, dzięki czemu wszelkie zarysowania lub wytarcia są mało widoczne i dają się łatwo naprawić poprzez miejscowe naniesienie oleju. W przypadku podłóg lakierowanych uszkodzenie warstwy lakieru wymusza konieczność odnowienia podłogi w całym pomieszczeniu.

Reszta to kwestia gustu – i mody!

Po uwzględnieniu wszystkich powyższych zasady pozostaje to, co najprzyjemniejsze – wybór odpowiedniego wzoru i gatunku (spośród tych, które uznałeś za odpowiednie do danego pomieszczenia).

- Sprawa występowania sęków lub zaszpachlowań obecnie nie może już stanowić kryterium świadczącego o jakości, gdyż producenci celowo przygotowują podłogi „postarzane”, wyglądające jak użytkowane wiele lat – zauważa Andrzej Sienkiewicz. – A co do wyboru konkretnego gatunku - każde drewno ma swój urok, a wiele narzuca nam moda. Obecnie najpopularniejsze gatunki to znowu dąb, jesion i buk. Jeszcze parę lat temu bardzo popularnie były egzotyczne gatunki drewna, takie jak lapacho, irocco czy badi. Dziś prawie nie spotyka się ich w ofertach sprzedawców – mówi.

Aby podłoga – szczególnie drewniana – służyła ci wiele lat, musisz o nią odpowiednio dbać. Nawet najbardziej starannie dokonany zakup zda się na nic, jeśli nie będziesz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, najlepiej przy użyciu środków zalecanych przez producenta podłogi.

dv78xos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv78xos