Podłoga według feng shui

Zasady feng shui wskazują, w jaki sposób wykończyć wnętrze oraz je wyposażyć, byś czuł się w nim komfortowo i przez długi czas towarzyszył ci dobrobyt i szczęście. Dalekowschodnie zalecenia aranżacyjne o wielowiekowych korzeniach dotyczą także podłogi. Czym ją wykończyć, by zapewnić w domu przepływ dobrej energii?

Podłoga według feng shui
Źródło zdjęć: © Shutterstock

14.08.2014 10:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zasady feng shui wskazują, w jaki sposób wykończyć wnętrze oraz je wyposażyć, byś czuł się w nim komfortowo i przez długi czas towarzyszył ci dobrobyt i szczęście. Dalekowschodnie zalecenia aranżacyjne o wielowiekowych korzeniach dotyczą także podłogi. Czym ją wykończyć, by zapewnić w domu przepływ dobrej energii?

Podłoga jako duży obszar i element wnętrza ma na nas wpływ zarówno, jeśli chodzi o barwę, jak również materiał, którym jest pokryta. Nie bez znaczenia jest sposób ułożenia posadzki. Czy wiesz, co mówi o tym mądrość Wschodu?

Feng shui w domu: dwie strony podłogi

Choć aranżując przestrzeń domu, w tym wykończenie posadzki, zastanawiasz się pewnie nad wyborem okładziny, feng shui zwraca uwagę nie tylko na to, co znajduje się na podłodze, ale także pod nią. Zarówno pustostan, jak i mocno zaludniona przestrzeń pod twoim mieszkaniem może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie. Nie wróży też nic dobrego sąsiedztwo miejsca emitującego opary lub intensywne zapachy (garażu czy restauracji).

Nie masz czym się martwić, jeśli mieszkasz w domu, w pomieszczeniu, które pod sobą ma tylko fundamenty. Jednak większości z nas poleca się wykończenie podłogi materiałami, które izolują, wyciszają i dają solidną barierę między pomieszczeniami znajdującymi się poniżej. W tym celu warto zastosować podkłady oraz grube okładziny i dodatkowe warstwy, np. w postaci dywanów.

Feng shui w domu: czym wykończyć posadzkę

Najczęściej wymieniane jako zdrowe i dobrze oddziałujące na człowieka materiały posadzkowe to te wykonane z drewna. Twardy surowiec, taki jak dąb czy modrzew, będzie miał na ciebie dobroczynny wpływ. Odprężenie przyniesie ci miękkie drewno, czyli sosna lub świerk. Drewno egzotyczne nasączone dużo większą ilością naturalnych olejków niż nasze rodzime jest również polecane przez specjalistów od feng shui, zwłaszcza to o ciemnej barwie.

Zasady feng shui zezwalają także na korzystanie z okładzin z płytek kamiennych i ceramicznych, jednak nie glazurowanych i z wysokim połyskiem. Lśniąca jak tafla szkła podłoga nie będzie korzystna, gdyż działa jak lustro – odbija wszystko, co znajduje się na podłodze, w tym chodzące po niej osoby. Z drugiej strony posadzka powinna być gładka i równa, dlatego duże zagłębienia i niejednorodna faktura źle zadziałają na domowników.

Feng shui w domu: kolor podłogi ma znaczenie

Podłoga powinna być najciemniejszym elementem wnętrza i przestrzenią, która nie będzie przyciągała wzroku a jedynie zaznaczy funkcje pomieszczeń. Dlatego różnice kolorystyczne dobrze jest łączyć w miejscu przechodzenia, np. pokoju dziennego w kuchnię lub jadalnię. Ściany i sufit powinny być jaśniejsze po to, by człowiek nie chodził z pochyloną głową – jasne barwy w naturalny sposób przyciągają wzrok.

Również intensywność koloru na podłodze nie powinna zbytnio absorbować, poleca się zatem kolory ziemi. Jeśli szukasz w pomieszczeniu ukojenia, wybierz posadzkę o zimnym odcieniu – grafitową czy granatową. Dla dodania energii przyda się domieszka czerwieni lub bordo. Ciemne i ciepłe kolory znajdziesz wśród dobroczynnych gatunków drewna egzotycznego.

Feng shui w domu: wzór i układ

Każda posadzka, oprócz gładkiej wykładziny, będzie miała uwydatnione linie łączenia. Fugi między płytkami i szczeliny desek oraz paneli nie powinny leżeć tak, by prowadziły od wejścia do okna, gdyż w ten sposób dobroczynna energia qi będzie rozproszona, celem wystroju wnętrza jest zaś zatrzymać ją w domu. Dlatego przyjazne będzie ułożenie płytek w karo, a parkietu w jodełkę. Pamiętaj, że długie deski i panele nie powinny wydłużać już i tak nazbyt wąskich pomieszczeń.

Feng shui przestrzega też przed zbyt wzorzystymi posadzkami. Lepsze będą jednolite i monotonne. Jeśli jesteś zwolennikiem wielobarwnej podłogi, wybierz np. dywan lub drewnianą mozaikę, które będą miały oznaczony na środku pomieszczenia centralny punkt. Wszelkie rozety i koła rozchodzące się podobnie jak ślady na wodzie czy elementy mandali, przyniosą domowi szczęście.

Jeśli na posadzce znajduje się już wielobarwna okładzina, np. w szachownicę, pozostaje ci ułożyć na niej dywan lub matę z korka czy sitowia. Wyciszy pomieszczenie, a dodatkowo materiał ten będzie ci oddawał swą naturalną, przyjazną energię.

Źródło artykułu:WP Kobieta
feng shuipodłogafeng shui w mieszkaniu
Komentarze (0)